اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است

اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است

اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است ، که امیدواریم با مشارکت مردم و کمک سرمایه گذاران بتوانیم این بافت ها را بازسازی کنیم

کد خبر: 021017003 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ دی ۰۲ - ۱:۲۴ ب.ظ
به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است ، که امیدواریم با مشارکت مردم و کمک سرمایه گذاران بتوانیم این بافت ها را بازسازی کنیم

اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است

اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده است
همایش ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله برگزار گردید
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز بیان کرد: اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده که امیدواریم با مشارکت مردم و کمک سرمایه گذاران بتوانیم این بافت ها را بازسازی کنیم.
همایش ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله روز دوشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ در محل سالن همایش شهید مطهری دانشگاه آزاد اسلامی کرج با حضور مدیرکل بحران استانداری البرز، رییس و اعضای هیات مدیره و شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و رییس مرکز کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه برگزار گردید.
در این همایش که جمعی از اساتید، اعضای سازمان و دانشجویان رشته های فنی نیز حضور داشتند در ابتدا مهدی اسماعیلی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز ضمن خیرمقدم به میهمانان، اساتید و شرکت کنندگان در مراسم با تاکید بر ضرورت ارتقای دانش مهندسان و فعالان صنعت ساختمان و وضعیت بافت های فرسوده در استان گفت: حدود سی تا چهل درصد ساخت و سازهای البرز نیازمند مقاوم سازی و نوسازی هستند.
وی ادامه داد: اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده که امیدواریم با مشارکت مردم و کمک سرمایه گذاران بتوانیم این بافت ها را بازسازی کنیم.
اسماعیلی ضمن تاکید بر این که در زمان وقوع زلزله با توجه به گستردگی دامنه آسیب‌ها، مراجعات بسیار زیادی برای اعلام نظر راجع به وضعیت ایمنی ساختمان به مراجع مربوط صورت می‌گیرد و بر این اساس، تعداد زیادی از افراد بازرس در قالب گروه‌هایی به این منظور مورد نیاز خواهند بود، اعلام آمادگی کرد کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان نظام مهندسی، نظام فنی و اجرایی و اداره کل مدیریت بحران استانداری کمیته ای برای اجرایی کردن موضوع ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله تشکیل شود.
اسماعیلی گفت: تلاش ها براین است تا با ارایه آموزش های فنی و مهندسی میزان آگاهی مهندسان ناظر را در استان بالا ببریم.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز افزود: حدود سی تا چهل درصد ساخت و سازهای البرز نیازمند مقاوم سازی و نوسازی هستند.
وی ادامه داد: اقدامات خوبی برای مقاوم سازی بافت های فرسوده البرز لحاظ شده که امیدواریم با مشارکت مردم و کمک سرمایه گذاران بتوانیم این بافت ها را بازسازی کنیم.
در ادامه، مهدی مهرور مدیرکل بحران استانداری البرز در اظهاراتی با اشاره به ظرفیت قابل توجه فنی و مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و دانشگاه آزاد اسلامی البرز از متخصصان این مجموعه ها دعوت کرد تا به منظور همکاری نزدیک با مجموعه مدیریت بحران استانداری اعلام آمادگی نمایند.
مهرور یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان نظام مهندسی و دستگاه های مربوطه را بازنگری و بازبینی آیین نامه ۲۸۰۰ ایمنی ساختمان برشمرد که باید در صورت وجود، ایرادها و کاستی های برطرف شود.
وی با اشاره به گسل های موجود در استان البرز و مخاطرات ناشی از آن، به اهمیت پیشگیری از تلفات پس از زلزله و شناسایی ساختمان های مقاوم پس از این حادثه تاکید کرد و این مهم را مستلزم مدیریت و همکاری و همفکری همه متخصصین به ویژه مهندسان دانست.
مدیرکل مدیریت بحران البرز افزود: هر چه با دقت و جستجوگری بیشتر نظارت بر ساخت ابنیه  وجود داشته باشد در مواقع بحران نگران نخواهیم بود.
مهرور گفت: استان البرز در بحث مسایل ایمنی ساختمان در کشور به عنوان الگو شناخته شده است.
علی افراسیابی استاد و عضو هیات علمی دانشگاه و نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز نیز در این همایش عنوان کرد: موضوع مقاوم سازی و بهسازی سازه ها از وظایف نهادهای حاکمیتی با همکاری نخبگان است.
افراسیابی گفت: در بحث ساخت وسازها و بالا بردن ایمنی بناها باید از ظرفیت نخبگان علمی و دانشگاهها به خوبی بهره گرفته شود؛ به طور قطع  حفظ سرمایه های ملی کمتر از امنیت ملی نیست بلکه بالاتر است.
افراسیابی ادامه داد: وجود بافت های ناایمن  البرز، مسوولیت نخبگان و متولیان امور را برای مقاوم سازی این بافت ها سنگین تر می کند چرا که باید از خطرهای ناشی از سوانح طبیعی پیش‌گیری کرد.
نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز افزود: نگاه مهندسان ناظر ساختمان به مقررات ملی باید کاملا حرفه ای و دقیق باشد.
 وی با تقسیم وظایف و ماموریت های دستگاه های متولی ساخت و ساز به سه بخش ساخت بناهای ایمن، مقاوم سازی ساختمان های نا ایمن و ارزیابی ساختمان ها پس از زلزله گفت: مقاوم سازی باید از دستگاه های اجرایی، مدارس، بیمارستان ها و مکان های عمومی آغاز شود.
وی ادامه داد: سالانه ۴ میلیون مترمربع بنا در البرز ساخته می شود که اگر نظارت مناسب نباشد آسیب جدی خواهیم دید.
افراسیابی با اشاره به تراکم جمعیتی در البرز و تهران بر جدی گرفتن رعایت مقررات و آیین نامه های ساختمان تاکید کرد.
سخنران بعدی مراسم، رضا جمال‌پور از اساتید و عضو هیات علمی و  رییس مرکز کاهش ریسک سوانح طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی کرج بود که در سخنان خود تعامل میان دانشگاه، سازمان نظام مهندسی و نهاد های حاکمیتی در البرز در امور ساخت و ساز بسیار خوب توصیف کرد.
جمال‌پور هم‌چنین در حاشیه مراسم گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی استان البرز ، مشوق های خوبی برای بازآفرینی بافت های فرسوده استان توسط شهرداری ها و دستگاه های اجرایی لحاظ شده که امیدواریم با مشارکت مردم بتوان این بافت ها را مقاوم سازی کرد.
جمال‌پور گفت: استان‌های تهران و البرز بر روی گسل های متعدد زلزله قرار دارند که در این بخش دارای خطرات مشترک هستند.
وی افزود: بخشی از ساختمان های البرز که از ۶۷ به بعد طبق آیین نامه ۲۸۰۰ با رعایت اصول مهندسی ساخته شده اند از تاب آوری بهتری نسبت به خانه های قولنامه ای و خارج از ضوابط ساخت مهندسی برخوردار هستند اما بناها باید مطابق با آیین نامه ها و مقررات جدید ساختمان طراحی ، نظارت و احداث شوند.
در ادامه سخنران اصلی همایش، عبدالرضا سروقد مقدم مدرس و عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سخانی ضمن ابراز خوشوقتی از تعامل سازنده سازمان نظام مهندسی با دانشگاه و مجموعه های مدیریتی استان این تعامل را فرصتی بسیار ارزنده برشمرد.
وی با اشاره برخی درس آموخته های زلزله بم، با تشریح مباحث مطرح در راهنمای ارزیابی ساختمان ها پس از زلزله (ضابطه ۸۳۲)، تعاریف ساختمان ایمن، و چک لیست های تعیین میزان آسیب و ایمنی ساختمان، ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله را به دو دسته ارزیابی سریع و ارزیابی کیفی به منظور پیش‌گیری از حوادث به ویژه با احتمال وقوع پس لرزه ها، این ارزیابی ها را برای تشخیص میزان ریسک سکونت در ساختمان مطابق با وضعیت قبل از وقع زلزله برشمرد.
سروقد مقدم، هم‌چنین با اشاره به روش های مقاوم سازی پیش بینی شده در نشریه ۸۳۲ برای ساختمان، تعریف کلی ساختمان ایمن را عدم وجود علایمی دانست که نشان دهنده تغییر ساختمان نسبت به قبل از زلزله باشد.
وی در حاشیه همایش آموزشی– تخصصی ارزیابی ایمنی ساختمان ها پس از زلزله در کرج به خبرنگاران افزود: مقاوم سازی ونوسازی بافت های فرسوده در کنار اجرای طرح نهضت ملی مسکن  نقش موثری در احداث خانه های ایمن برای مردم دارد.
سروقد مقدم افزود: هرچند احداث ساختمان ها با لحاظ کردن مقررات ایمنی بنا هزینه ها را بالا می برد اما در زمان وقوع حادثه تهدیدها و آسیب ها به مراتب کاهش می یابد.
وی ادامه داد : احداث بناهای مستحکم و مقاوم به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده و طول عمر ساختمان ها با رعایت اصول ایمنی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به تدوین آیین نامه های جدید ساختمان در کشور افزود: تلاش ها براین است تا این آیین نامه ها در قالب برنامه های آموزشی به مهندسان ناظر ساختمان انتقال داده شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران تصریح کرد: امروز وجود بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی در حاشیه شهرها از چالش ها  به شمار می رود که بدر کنار کنترل این روند، بازآفرینی و مقاوم سازی این بافت ها را با سرعت پیش برد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران، تخریب و اصلاح یا مقاوم سازی بناهای غیرمقاوم  را ضروری دانست و گفت: پیش‌گیری از آسیب ها بهترین گام برای کاستن از خطرات در زمان وقوع حوادث احتمالی است.
وی، همفکری و همکاری نخبگان و مهندسان ساختمان در پیشبرد برنامه های آموزشی و تدوین آیین نامه ها و مقررات جدید ساختمان  را مهمترین نیاز کشور در شرایط کنونی دانست.
در بخش دوم همایش با برپایی پنل آموزشی با حضور سروقد مقدم، اسماعیلی رییس سازمان، افراسیابی نایب رییس سازمان و جمال‌پور رییس مرکز کاهش ریسک سوانح طبیعی تشکیل و در آن  به پرسش های فنی و تخصصی شرکتت کنندگان پاسخ گفته شد.
در خاتمه نیز با اهدا لوح تقدیر از حضور و زحمات دکتر عبدالرضا سروقد مقدم تجلیل گردید.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز
منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۷ دی ۰۲
288 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0