استان آذربایجان غربی

سازمان نظام مهندسی معدن: فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی

استان آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های پرظرفیت از لحاظ تنوع مواد معدنی بوده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ذخایر فراوان طلا و سنگ‌های تزئینی آن با تنوع بالا اشاره کرد. به همین دلیل شاهدیم فعالیت‌های اکتشافی در مقیاس‌های بسیار دقیق یکصدهزارم و بیست‌وپنج هزارم در دست اقدام است تا تمامی ذخایر معدنی در این استان شناسایی شود.

کد خبر: 960507060 تاریخ انتشار: شنبه ۴ دی ۹۵ - ۴:۳۰ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،استان آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های پرظرفیت از لحاظ تنوع مواد معدنی بوده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ذخایر فراوان طلا و سنگ‌های تزئینی آن با تنوع بالا اشاره کرد. به همین دلیل شاهدیم فعالیت‌های اکتشافی در مقیاس‌های بسیار دقیق یکصدهزارم و بیست‌وپنج هزارم در دست اقدام است تا تمامی ذخایر معدنی در این استان شناسایی شود.فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی

فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی

سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی

فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی

اما در کنار تمامی ذخایر معدنی موجود در این استان، دریاچه ارومیه با مساحت حدود ۶هزار کیلومتر مربع بیست‌وپنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت بوده و دومین دریاچه آب شور دنیا در این استان واقع شده و املاح فراوانی از مواد معدنی را در خود جای داده است. به گونه‌ای‌که به گفته معاونت معدنی این استان تنها میزان نمک موجود در آن حدود ۵میلیارد تن است و سرمایه‌گذاری روی آن با توجه به مسائل زیست‌محیطی، فرصت اقتصادی مناسبی را ایجاد می‌کند.
فرصتی برای شکوفایی اقتصاد
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با بیان اینکه نمک دریاچه ارومیه فرصتی برای فعالیت‌های اقتصادی است، گفت: براساس بررسی‌ها اینک ۴ تا ۵میلیارد تن نمک در دریاچه ارومیه وجود دارد که می‌توان در این زمینه فعالیت‌های اقتصادی بسیاری با مهار مسائل زیست‌محیطی انجام داد. به گزارش صمت به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عبدالحمید سرتیپی با اشاره به املاح تبخیری و اقتصادی دریاچه ارومیه افزود: اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان در این زمینه درآمدزایی دارند و بنابراین نباید اشخاص مختلف نمک دریاچه را خام برداشت کرده و به فروش برسانند. وی خاطرنشان کرد: براساس مطالعات و اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اگر در این زمینه چند شرکت هلدینگ وارد کار شوند و علاوه بر آن، سازمان محیط‌زیست نیز در این زمینه همکاری کند به یقین سبب شکوفایی اقتصاد استان و احیای دریاچه ارومیه می‌شود. رییس مرکز زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به اینکه دولت همواره نمی‌تواند از منابع ملی برای احیای دریاچه ارومیه استفاده کند، می‌توان از اقتصاد دریاچه برای احیای آن استفاده کرد و به یقین این کار نیز امکان‌پذیر است.
ذخیره ۱۶میلیون تنی آهن در استان آذربایجان‌غربی
سرتیپی در ادامه با تاکید بر ظرفیت عظیم آهن در سطح استان بیان کرد: اکنون ذخایر کشف شده سنگ‌آهن استان به ۱۶میلیون تن رسیده که اگر بتوان مطالعات ژئوفیزیک هوایی را در رابطه با آن انجام داد به یقین می‌توان ظرفیت‌های قابل توجهی از ذخایر سنگ‌آهن را شناسایی کرد و شاهد گسترش صنایع فولاد در آذربایجان‌غربی بود. وی با ابراز تاسف از اینکه روی منابع فلزی استان مطالعات ناچیزی انجام شده، گفت: این یکی از بزرگترین مشکلات آذربایجان‌غربی است و در این‌باره حدود ۴۴۰ معدن استان در حال بهره‌برداری بوده که ۸۷درصد آن مصالح سنگی است. رییس مرکز زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تاکنون تنها ۷درصد ذخایر فلزی استان مطالعه و شناسایی شده، تصریح کرد: سیاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، هدایت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به سمت صنایع فلزی است. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی افزود: بی‌شک اگر اکتشافات سیستماتیکی مناسبی در این رابطه انجام شود پوسته آذربایجان‌غربی از جمله استان‌هایی است که می‌تواند حرف‌های بسیاری برای توسعه صنایع مختلف داشته باشد.
تهیه نقشه زمین‌شناسی
سرتیپی تهیه اطلاعات پایه‌ای بنیادی زمین‌شناسی را مبنای توسعه هر منطقه و کشور عنوان کرد و گفت: اکنون ۲ نقشه زمین‌شناسی مهندسی شهرستان ارومیه و مهاباد در دست تهیه است و در این‌باره مراحل کارهای صحرایی آن آغاز شده و ادامه می‌یابد. وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی با تهیه نقشه‌هایی در مقیاس یکصدهزارم پوشش کاملی روی منطقه داشته و تهیه نقشه‌های یک‌بیست‌وپنج هزارم نیازمند تلاش‌های بسیاری است، تصریح کرد: تاکنون ۱۵ ورقه بیست‌وپنج هزارم اطلاعاتی زمین‌شناسی پایه در استان تهیه شده که ۱۰ ورقه از آنها نقشه‌های زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوشیمیایی هستند. رییس مرکز زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی با ابراز خرسندی از اینکه این استان از قابلیت‌ها و منابع طبیعی متنوعی از نظر زمین‌شناسی برخوردار است، گفت: در این‌باره به‌طور تقریبی هیچ فرآیند زمین‌شناختی را در کشور نمی‌توان بررسی کرد که در پوسته آذربایجان‌غربی رخ نداده باشد وحتی در پوسته استان یک تعداد واحدها و سازنده‌های زمین‌شناختی به نام استان آذربایجان‌غربی در کشور معرفی و در گزارش‌ها و نقشه‌ها چاپ شده است.
جزو ۳ استان برتر ایران
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ایران از نظر جاذبه‌های طبیعی و زمین‌شناسی جزو ۵ کشور دنیا معرفی شده، افزود: در این زمینه آذربایجان‌غربی در بین ۳۱ استان کشور جزو ۳ استان برتر است. سرتیپی با بیان اینکه اکنون بحث ژئوتوریسم در دنیا معروفیت یافته و از لحاظ توسعه اقتصادی کشورها پیشرو بوده، تصریح کرد: بی‌شک ظرفیت‌های بالقوه‌ای در این مبحث در استان وجود داشته و توسعه آن و معرفی ژئوسایت‌ها و پدیده‌های طبیعی بسیار حائز اهمیت است. وی با تاکید بر اینکه این استان از لحاظ غارشناسی استعداد بی‌نظیری دارد، خاطرنشان کرد: این منطقه مستعد تشکیل غارهای دیگری است و اگر جاذبه‌های ژئوتوریسمی و ژئوسایت‌ها مطالعه شود، یکی از بی‌نظیرترین مجموعه‌های زمین‌شناختی را می‌توان معرفی کرد. رییس مرکز زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی گفت: یکی از بخش‌هایی که بسیار مغفول مانده، ژئوتوریسم است که می‌توان در منطقه پیرانشهر به سمت سردشت و شهرستان تکاب ده‌ها ژئوسایت بی‌نظیر زمین‌شناختی معرفی کرد. سرتیپی گفت: خوشبختانه استاندار آذربایجان‌غربی نیز به این زمینه توجه خاصی داشته و با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و اداره کل میراث فرهنگی صحبت‌های اولیه انجام‌شده و به‌زودی پروپوزال مربوط نوشته و کار آن آغاز می‌شود. به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی، در ۱۰سال گذشته بودجه‌ای که برای اکتشافات معدنی در کل کشور در بخش دولتی و خصوصی هزینه شده یک میلیارد دلار بوده در حالی که این رقم نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار ناچیز بوده است.
تحول در اقتصاد آذربایجان‌غربی با سرمایه‌گذاری در بخش طلا
سرتیپی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها تاکید کرده‌اند برای جایگزین اقتصاد نفتی باید به توسعه معدنی توجه شود که در این‌باره فعالیت‌هایی انجام شده اما کافی نیست بنابراین باید اکتشافات معدنی در استان با جدیت دنبال شود. وی با تاکید بر اینکه باید در معادن طلا سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام داد، خاطرنشان کرد: اکنون می‌توان به جرات گفت محور آذربایجان‌غربی - کردستان بزرگترین ذخایر طلای ایران را داشته که در صورت سرمایه‌گذاری مناسب در این زمینه می‌توان اقتصاد استان را متحول کرد. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی افزود: اگر بورس طلا در استان راه‌اندازی شود و صاحبان سرمایه و اتحادیه‌ها در آن سرمایه‌گذاری کنند و علاوه بر آن اگر با برنامه‌ریزی‌های دقیق، مرکز مبادلات طلا در استان آذربایجان‌غربی ایجاد شود، در اقتصاد استان تاثیر شگرفی خواهد داشت. سرتیپی گفت: توجه به ذخایر طلای استان می‌تواند ۵۰۰میلیارد تومان گردش مالی در آذربایجان‌غربی ایجاد کند که این مهم با برنامه‌ریزی تا ۱۵۰۰میلیارد تومان در سال قابل افزایش است.
بیشترین ذخیره طلایی
درباره میزان ذخایر طلا در استان‌های مختلف، معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به صمت گفته بود: کشف ذخایر ۳۰۰ تنی طلا، ایران را در رده پنجاه‌وهفتم کشورهای دارای ذخایر طلا در دنیا قرار داده است. ما در این زمینه در شرایط به نسبت مطلوبی قرار داریم، به‌طوری که ظرفیت وجود هزار تن طلا نیز در کشور قابل‌تصور است. در ایران معادن طلای بسیاری وجود دارد که هنوز مورد اکتشاف قرار نگرفته یا گواهی کشف دریافت نکرده‌اند، اما براساس آمار زمین‌شناسی ذخایر قطعی و احتمالی این معادن ۳۴۰ تن است. بهروز برنا می‌گوید: استعداد ۲۰ استان کشور در زمینه ذخایر طلا قطعی شده است. با توجه به اینکه اکتشافات طلا پروژه‌ای زمان‌بر و پرهزینه است، این مناطق اولویت‌بندی شده و برحسب اولویت اقدامات اکتشافی در حال اجراست؛ در استان‌هایی که دارای معادن طلا هستند یا اکتشاف آنها شامل تولید و فرآوری است. به گفته معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، در برخی استان‌های دارای ذخیره طلا هنوز کار بهره‌برداری آغاز نشده است. در این میان می‌توان گفت استان آذربایجان‌غربی دارای بیشترین ذخیره قطعی طلا در بین استان‌های کشور است. لازم به یادآوری است، در شهرستان تکاب استان آذربایجان‌غربی کشور ایران، ۲ معدن بزرگ طلا به نام‌های زرشوران و آق‌دره وجود دارد که فعالیت‌های معدنی در این ۲ معدن پیشینه‌ای طولانی دارد و به دوران باستان بازمی‌گردد.

منبع: روابط عمومی سازمان

 

 

مرجع اخبار نظام مهندسی و آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده مجموعه کامل اخبار نظام مهندسی کلیک کنید.

مجموعه کامل محصولات آزمون نظام مهندسی را در اینجا ببنید.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۴ دی ۹۵
678 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0