رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است

رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است

رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است ، بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب می ‌دهد و از این گرفتاری‌ ها ‹حادثه متروپل› در آینده بیشتر هم می ‌شود

کد خبر: 010311016 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ خرداد ۰۱ - ۷:۱۳ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است ، بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب می ‌دهد و از این گرفتاری‌ ها ‹حادثه متروپل› در آینده بیشتر هم می ‌شود

رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است

رییس سابق نظام مهندسی: وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است
غرضی، رییس سابق نظام مهندسی: «وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است»/ بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب می ‌دهد و از این گرفتاری‌ ها ‹حادثه متروپل› در آینده بیشتر هم می ‌شود
محمد غرضی، رییس پیشین نظام مهندسی درباره روند ساخت و ساز ساختمانها در ایران و جلوگیری از پیشامد حوادثی نظیر متروپل آبادان در آینده گفت: با تغییر قانون نظام مهندسی به جای اینکه کار به متخصص ارجاع گردد، سیستم اداری جایگزین شده است و وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است. بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب میدهد و از این گرفتاریها در آینده بیشتر هم میشود.
متن گفت وگو با غرضی را می خوانید:
_ با توجه به سوابقی که شما قبلا در حوزه نظام مهندسی داشتید، چه تعداد ساختمان مثل ساختمان متروپل در کشور و در استان‌های مختلف وجود دارد؟
قبل از این که نظام مهندسی رواج پیدا کند زلزله ها تلفات زیادی داشتند
ظرف مدت بیست سال گذشته تلفات ساختمانی خیلی کم تر شد
قوانین نظام مهندسی در متروپل اجرا نشده است
تا قبل از نظام مهندسی وقتی که زلزه ای رخ میداد خیلی تلفات داشتیم. یعنی در استان گیلان در زلزله رودبار چهل هزار نفر از بین رفتند و در بم شصت هزار نفر از بین رفتند. قبل از اینکه نظام مهندسی رواج پیدا کند زلزله ها تلفات زیادی داشتند. در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ده زلزله ی پنج و هفت دهم ریشتری رخ داد که الحمدلله کسی خیلی آسیب ندید فقط در بعضی از زلزله ها در حد خون دماغ آسیب دیدگی داشتیم. درباره اینکه مردم از نظام مهندسی استقبال کردند باید گفت وقتی که برای مردم بخصوص وقتی برای روستائیان توضیح می دادیم استقبال می کردند. ظرف مدت این بیست سالی که نظام مهندسی توانست خدماتش را به روستاها و شهرها ببرد تلفات ساختمان بسیار کمتر شد. در مورد ساختمان متروپل اینطور که من شنیده ام و از خود نظام مهندسی سوال کردم گفتند که قوانین نظام مهندسی اجرا نشده است.
_ قوانینی که اعمال نشده چیست و چه کسی باید به این قوانین نظارت کند؟
مساله در قانون تعریف شده است، هم ناظر معلوم است هم مجری معلوم است هم مشاور معلوم است. قانون نظام مهندسی تمام این موارد را تعریف کرده است و ناظر مسئولیتی دارد که کنترل طول عمر ساختمان است. یعنی اگر که ناظر امضاء کرد آن وقت ده سال بعد یا پانزده و بیست سال بعد اگر نظارت به درستی انجام نشده باشد همان ناظر مسئول است.
_ در حال حاظر چه تعداد ساختمانها در تهران یا سایر شهرهای کشور موجود است که به اینصورت نا ایمن هستند و باید بازسازی شوند یا ایمن سازی شده و مجددا پرونده آنها بررسی گردد؟
قوانین ساختمان متکی به تجربیات ۱۰۰ سال گذشته کشور است
این را باید از وزارت مسکن سوال کرد. باید آمار مربوط به ساختمان‌ها را از شهرداریها سوال کرد. آنچه را که باید ما بصورت قانونی تنظیم می کردیم این بود که قوانین ساختمان درباره زلزله و یا برق و آب و گاز و مقاومت ساختمان گرداوری می کردیم که کاملا احراز شده است و متکی به تجربیات صد سال گذشته کشور است.
_آیا نباید این قوانین در حال حاضر به روز شوند؟
باید ساختمانها طوری احداث گردد که حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال عمر کند
قوانین نظام مهندسی به روز شده است و شکل دارد یعنی باید ساختمان طوری احداث گردد که حداقل دویست تا سیصد سال عمر کند و در قبال حوادثی که اتفاق می افتد تخریب نگردد. بنابراین طول و عرض کار خیلی خوب تعریف شده است.
_ پس ساختمانهایی که به اینصورت ریزش پیدا می کنند چگونه ساخته شده اند؟
پرونده نظام مهندسی این ساختمانها را بجای اینکه یک آدم متعهد و متخصص امضاء کرده باشد ممکن است اتفاقی افتاده باشد و یک شخصی در قبال دریافت مبلغی پرونده را امضا کرده باشد و این ساختمان امروز دچار این مشکلات شده است.
_ ساختمانهای بلند مرتبه ای در تهران احداث شده است که در کوچه های باریک قرار دارند و استانداردهای لازم را نشان نمیدهند. نظر شما درباره این ساختمانها چیست؟
درباره بازسازی قوانین رعایت می شود هم شهرداری رعایت می‌کند و هم نظام مهندسی توجه دارد. تعداد زیادی از ساختمان ها بیست سال گذشته در تهران و شهرهای بزرگ ساخته شده است و همه این مسائل مورد توجه بوده و تا جایی که ممکن بوده بازسازی شده است.
_ در زمانیکه شما رئیس نظام مهندسی بودید بیشترین تخلفات چگونه صورت می گرفت؟
آن زمان هم وزارت مسکن مشکل داشت و هم وزارت کشور مشکل داشت تا این که ما آمدیم که بگوئیم نظام مهندسی لازمه کشور است و همین یک دهه به طول انجامید تا به مرور حوادثی مثل حوادث گیلان و بم پیش آمد و این موارد پیش چشم دستگاههای سیاسی و اقتصادی بود و توانست مقداری ضرورتها را نشان دهد.
_ بنظر شما جایگاه نظام مهندسی در رتبه درستی است؟
وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است
بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب می دهد و از این گرفتاریها در آینده بیشتر هم میشود
بنظر بنده با تغییر قانون نظام مهندسی به جای اینکه کار به متخصص ارجاع بشود سیستم اداری جایگزین شده است و وزارت مسکن در تغییر قانون نظام مهندسی دست برده است. بجای اینکه متخصص نظر بدهد سیستم اداری جواب میدهد و از این گرفتاری ها در آینده بیشتر هم میشود.
_ پس بنظر شما متخصص باید جواب گو باشد نه سیستم اداری؟
تخصص ساختمان بسیار بسیار پیشرفته است
اینکاری است که شوخی بردار نیست یعنی تخصص پزشکی و تخصص ساختمان بسیار بسیار پیشرفته است و واجب کشور است بعد از این قطعا به جای اینکه متراژ زمین و قیمت زمین را تعیین بکنند تکنولوژی به کار رفته و قوانین و مقررات ساختمان را بررسی کنند.
_ شما چه سال هایی رئیس نظام مهندسی بودید؟
حدود بیست سال رئیس نظام مهندسی و شورای مرکزی بوده ام و همه با انتخابات نظام مهندسی و طبق قانون انجام شده است و وقتی که من رای بالایی داشتم توان سیاسی و قدرت سیاسی نتوانست تحمل بکند و انتخابات به دست سیاسیون افتاد.
_ گفته میشود متخصصین در جایی که باید باشند نیستند و بسیاری از متخصصین نخبه مهاجرت کرده اند و خلائی وجود دارد و در آینده باز هم از این حوادث خواهیم داشت آیا این درست است؟
اگر کار به متخصص داده شود، امروز ما کمبود متخصص در امر ساخت و ساز نداریم
البته نظام مهندسی ششصد هزار عضو در سراسر کشور دارد اگر که کار به متخصص داده شود، امروز ما کمبود متخصص در امر ساخت و ساز نداریم.
منبع: خبر فوری

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ خرداد ۰۱
113 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0