پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی

پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی

پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی ، است. ساخت و ساز در این استان نسبت به پارسال بیشتر شده و بخش خصوصی سرمایه خود را به ساخت مسکن سوق داده است

کد خبر: 991205015 تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۹۹ - ۱۲:۵۴ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی ، است. ساخت و ساز در این استان نسبت به پارسال بیشتر شده و بخش خصوصی سرمایه خود را به ساخت مسکن سوق داده است

پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی

پنجاه هزار میلیارد ریال هزینه در سال جاری در ساخت و ساز استان خراسان شمالی
امسال پنجاه هزار میلیارد ریال در ساخت و ساز خراسان شمالی هزینه گردید
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی بیان کرد: ساخت و ساز در این استان نسبت به پارسال بیشتر شده و بخش خصوصی سرمایه خود را به ساخت مسکن سوق داده است به طوری که ارزش سرمایه گذاری در این بخش پنجاه هزار میلیارد ریال برآورد می ‌شود.
علی اکبر رمضانی در نشست خبری که به مناسب روز مهندسی برگزار گردید، گفت: این رقم اعتبار، سرمایه ملی است که در حوزه ساخت و ساز وارد شده است و باید از آن صیانت گردد.
رمضانی، ارتقای عمر مفید ساختمان و جلوگیری از ورود مصالح غیراستاندارد به پای پروژه های ساختمانی و مراقبت از ساختمان را از راه های صیانت از سرمایه ملی عنوان کرد و گفت: رعایت مقررات ملی ساختمان سبب ارتقای عمر مفید ساختمان میشود و در صورتیکه بتوانیم دو سال به عمر مفید سازه ها اضافه کنیم دست کم ده هزار میلیارد ریال در این استان به اقتصاد کمک میشود.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی افزود: رویکرد مهم مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان هم رعایت الزاماتی است که به افزایش طول عمر مفید ساختمان کمک کند تا از اتلاف سرمایه ها جلوگیری گردد.
ایمنی در ساختمان
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در مورد نقش مهندسان در جلوگیری از حادثه در کارگاه های ساختمانی، بیان کرد: درست است که مهندس ناظر باید بر ایمنی محل کار نظارت داشته باشد اما این نظارتها زمانی موثر است که نیروی کار آموزش لازم را دیده باشد.
رمضانی ادامه داد: یکی از مشکلات این است که ساخت و ساز ما هنوز صنعتی نشده، اگر ساخت و سازها در جامعه صنعتی باشد، تمام امور از جمله ایمنی محل کار به خوبی قابل مدیریت است.
رمضانی در مورد رعایت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان بیان کرد: رویکرد این مبحث، توجه به نکات ایمنی در کارگاه های ساختمانی است.
مبحث نوزدهم رعایت نمی گردد
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در بخش دیگر اظهارات خود از رعایت نشدن الزامات برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها بیان کرد: مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان هم بر رعایت نکاتی تاکید دارد که بتوان از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری کرد اما این مبحث به خوبی در استان اجرا نمی گردد.
رمضانی افزود: در این زمینه نیاز است تا مصالح مناسب و مورد نیاز در پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد اما در استان تولیدکننده در این زمینه وجود ندارد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: برای اینکه تکنولوژی وارد صنعت ساختمان شود، باید زیرساختها مهیا گردد و به یقین مسوولان باید این زیرساخت را برای سرمایه گذاری آماده کنند، البته مهندسان هم در زمان طراحی ها، باید مشاوره لازم را به سازندگان بدهند.
رمضانی افزود: بازگشت سرمایه ای که صرف رعایت مبحث نوزدهم مقرارت ملی ساختمان میشود کم‌تر از ۳ سال است یعنی صرف پول در این زمینه هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.
برخی پروژه‌ها نظارت نظام مهندسی ساختمان را ندارد
رمضانی افزود: پروژه‌های بزرگ در مرکز استان از جمله هماگ، طلای سفید، برخی بانکها و بافت فرسوده تاکنون مورد نظارت مهندسان این سازمان قرار نگرفته است.
وی تصریح کرد: طبق قانون، مهندسان دارای صلاحیت باید بر اجرای پروژه های بخش خصوصی نظارت داشته باشند و وضعیت رعایت مقررات ملی ساختمان باید در این پروژه ها مشخص و شفاف باشد اما مسائل فنی در پروژه های مزبور، برای ما با ابهام مواجه است.
رمضانی ادامه داد: طبق قانون باید نظارت های مهندسان وجود داشته باشد اما تاکنون از آن تخطی شده است، خراسان شمالی استان لرزه خیز است و شرایط بگونه ای است که انجام آزمایشهای فنی ضروری است.
تعرفه خدمات مهندسان خراسان شمالی هنوز اصلاح نشده است
رمضانی در بخش دیگر اظهاران خود با اشاره به اینکه تعرفه خدمات مهندسان هنوز اصلاح نشده است، بیان کرد: تعرفه خدمات مهندسان در این استان از سال پیش افزایش نداشته است که این امر سبب اعتراض و گلایه این قشر شده است.
وی با عنوان اینکه در این زمینه نشست هیات ۴ نفره در استان منجر به نتیجه برای اصلاح تعرفه ها نشده است، بیان کرد: طبق قانون تعرفه و حق الزحمه خدمات مهندسان ۴.۱۷ تا ۵.۲۵ درصد از هزینه تمام شده ساخت ساختمان است اما اکنون این رقم در استان بسیار کم است.
وی ادامه داد: تعرفه خدمات مهندسان باید افزایش یابد و در این مورد، پی‌گیر هستیم تا درخواست این قشر پنج هزار نفری عضو سازمان، به نتیجه برسد.
کمیسیون ماده ۱۰۰ منبع درآمد شهرداری شده؟
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در بخش دیگر اظهارات خود، در مورد تخلف در ساخت و سازها بیان کرد: متاسفانه برخی از تخلفات همچون اضافه بنا، به کمیسیون ماده صد ارجاع داده می شود و بیشتر گزارشات تخلفات که به این کمیسیون ارجاع داده می شود تنها منجر به جریمه میشود.
وی گفت: بنظر میرسد تخلفات ساختمانی و رسیدگی به آن در کمیسیون ماده صد منبع درآمدی برای شهرداری شده است و این نگاه سبب شده تا رسیدگی به اینگونه تخلفات که باید به کمیسیون ماده پنج ارجاع داده شود، به این کمیسیون سپرده شود.
سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی ۵ هزار عضو در ۷ رشته دارد.
منبع: ایرنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۵ اسفند ۹۹
51 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0