بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور

بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور

بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور ، عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران و عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان ایران صورت گرفت

کد خبر: 010311002 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ خرداد ۰۱ - ۶:۲۰ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور ، عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران و عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان ایران صورت گرفت

بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور

بررسی صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور
در میز اقتصاد بررسی گردید؛
صدور پروانه‌ های ساختمانی در کشور
میز اقتصاد امروز درباره هفت خوان صدور پروانه ساخت و ساز، با حضور مدیرکل فنی و ارزیابی وزارت کشور، عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران و عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان ایران برگزار گردید.
سوال: در زمان صدور پروانه ساختمانی چند بخش باید در این زمینه حضور داشته باشند؟
مدیرکل دفتر فنی و برنامه ریزی عمرانی وزارت کشور: در مرحله صدور پروانه ساختمان، شهرداری به نمایندگی از تمام بخش ‌های حاکمیت دولت و در مرحله صدور منویات در نظر می ‌گیرد. از سال هفتاد چه مراحلی و مراحل متعددی را قانون گذار برای صدور پروانه لحاظ کرده و شهرداری باید به نمایندگی از سایر بخش ‌ها پروانه ساختمانی را صادر کند.
۳ ضلع برای صدور پروانه ایجاد می‌ شود؛ حقوق مالک، حقوق شهر و شهروندان و قوانین متعددی که حتما باید تسریع گردد؛ اگر حقوق شهر و شهروندان را در نظر بگیریم؛ ممکن است این روند به طول بیانجامد در ضوابط صدور پروانه ساختمانی قوانین متعددی در نظر گرفته شده است.
سوال: کدام نهاد جایگاه مهم تری در صدور پروانه دارد؟
خوش گفتار عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران: برای صدور پروانه ساختمانی باید ۳ حقوق از جمله حقوق رعایت گردد که حقوق شهروند، حقوق مالک از حقوق شهرداری بسیار داری رتبه بالاتری است و این موضوع از سال هفتاد و چهار دارای ملاحظات ضوابط دقیق تری شده است.
سوال: زمان بر بودن صدور پروانه مانع ساخت وساز شده است
عضو هئیت مدیره نظام مهندسی تهران: یک ساختمان بسته به هزینه عملیات و نوع کاربری و برای احداث و عملیات ساختمانی طبق زمانی که می‌ برد پروانه آن صادر می‌ شود به طوری که بخشی از عملیات براساس مطالعات که انجام می ‌شود و مجوزی که صادر می ‌شود و متناسب با زمانی که می‌برد پروانه آن صادر می‌ شود.
سوال: هم اکنون پروانه‌های ساختمانی در چند مرحله صادر می‌ گردد؟
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی تهران: طبق تیم مهندسی و مقررات و سایر الزاماتی که مشخص شده صدور پروانه ساختمانی دو مرحله‌ای شده و اگر گسترش یابد پروانه شهرسازی را خواهیم داشت و حقوق شهروندان و زمان بر در حد یک تا ۲ ماه زمان می‌برد.
سوال: پیش از این چه میزان زمان صدور پروانه ساختمانی است؟
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان: تا پارسال زمان برای صدور پروانه ساختمانی یک سال زمان لازم بود، اما قول دادند که این زمان به ۲ ماه کاهش یابد.
وزارت کشور از ۳ مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمانی حمایت می‌کند، ولی باید نگاه شهردار به این موضوع را هم در نظر بگیریم؛ چرا که اجرای این روش و صدور سند مرحله بسیار جدی است و باید مالک سند تبدیل به سند تک برگ کند تا از طریق آن اصلاحات در حد متر و سانت در نظر گرفته شود همین این اقدام و اقدامات دیگر از جمله طراحی باعث زمان بر بودن صدور پروانه ساختمانی می‌ شود و باعث ایجاد چالش برای انبوه سازان می‌گردد.
سید محمد مرتضوی عضو هئیت مدیره کانون انبوه سازان ایران: طبق تمهیدات وزارت کشور صدور پروانه ساختمانی در ۳ مرحله انجام می‌شود که پروانه شهرسازی و طراحی معماری وارد فرآیند و زمانبری و نهایت پروانه احداث و پروانه اجرایی است که این ۳ مرحله‌ای شدن مشکلات مالکان را کاهش می ‌دهد و صدور پروانه باعث می ‌شود مالک با تمانینه نقشه‌ های سازه و تکنیکی و کار‌های مراحل اجرای کار را چغاز کند.
سوال: آیا صدور مجوز در تهران حضوری است؟
مرتضوی: تمام شهر‌های کشور صدور پروانه ساختمانی باید از یک نسخه واحد برخوردار گردند، ولی امروزه و پنجره واحد و مراجعات همه سازمان ‌های نظام‌مهندسی در بسیاری از شهر‌ها بر خلاف تهران بصورت حضوری است این در حالی است که امکان صدور پروانه‌های ساختمانی را در تهران در قالب دفاتر الکترونیکی فراهم کرده ایم.
پی‌گیری کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی به یک هفته
شهرداران کشور از جمله مشهد، تبریز، کرمانشاه و کرمان در ارتباطی تلفتی بیان کردند: کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی یک هفته نیازمند همکاری دستگاه‌های دیگر در پاسخ‌گویی به استعلام‌ها و به اشتراک گذاری اطلاعات است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ خرداد ۰۱
56 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0