ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی

ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی

ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی ،است. نظام آموزش کسب و کار کشاورزی (نابکا) با هدف ایجاد و توسعه مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی (Business Development Services=BDSs) است

کد خبر: 990331002 تاریخ انتشار: شنبه ۳۱ خرداد ۹۹ - ۵:۲۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی ،است. نظام آموزش کسب و کار کشاورزی (نابکا) با هدف ایجاد و توسعه مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی (Business Development Services=BDSs) است

ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی

ایجاد مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی، از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی

 

مدیرکل دفتر امور اقتصادی بیان کرد: یکی از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی که از طریق سازمان نظام مهندسی کشاورزی و کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در حال انجام است نظام آموزش کسب و کار کشاورزی (نابکا) با هدف ایجاد و توسعه مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی (Business Development Services=BDSs) است.

محمد خالدی ادامه داد: توسعه زنجیره‌های عرضه و کشاورزی قراردادی می ‌تواند از ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و محیطی منجر به توسعه پایدار بخش کشاورزی گردد.

خالدی گفت: ابعاد پایداری اقتصادی فی نفسه در ذات توسعه زنجیره‌ها وجود دارد و به شکل ‌های مختلف از جمله شراکت همه حلقه‌های زنجیره شامل تأمین کنندگان نهاده‌ها، کشاورزان، فراوری کنندگان، لجستیک و حمل و نقل، عمده فروشان و خرده فروشان و صادرکنندگان در منافع و هزینه‌ها، و هم‌چنین مدیریت ریسک و مخاطرت، کیفیت محصول و ثبات مالی در طول زنجیره نشان داده می‌ شود. نتیجه این پایداری بصورت کاهش حاشیه بازار (قیمت بالاتر برای تولیدکننده و قیمت پایین‌تر برای مصرف کننده)، جلوگیری از نوسانات قیمت، انتقال و انتشار تکنولوژی و دانش، افزایش بهره وری و بهبود کیفیت و کمیت برای تولیدکنندگان کشاورزی انعکاس داده می ‌شود؛ که نتیجه نهایی آن منفعت همه فعالین زنجیره عرضه کشاورزی است.

وی تصریح کرد: جنبه اجتماعی توسعه زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی به شکل توسعه آموزش و توسعه، ارتقای اقتصاد محلی و روستایی، ارتقای بهداشت و سلامت و شرایط کاری کشاورزان و حتی در شرایط پیشرفته توجه به رفاه حیوانات دیده می ‌شود.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی ادامه داد: در این راستا، یکی از اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی که از طریق سازمان نظام مهندسی کشاورزی و کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در حال انجام است نظام آموزش کسب و کار کشاورزی (نابکا) با هدف ایجاد و توسعه مراکز خدمات توسعه کسب و کار کشاورزی (Business Development Services=BDSs) است. این مراکز علاوه بر این که از الزامات توسعه زنجیره‌های ارزش هستند، از طریق ارائه و آموزش ‌های لازم به کشاورزان در زمینه نوع بذر مصرفی، استفاده از منابع و تکنولوژی ‌های نوین، عملیات زراعی به پایداری اجتماعی جامعه روستایی و کشاورزی کمک می‌ کند.

خالدی با اشاره به این که در ارتباط با ابعاد محیطی توسعه زنجیره‌ های بخش کشاورزی و تأثیر آن بر پایداری محیطی بخش کشاورزی کمتر سخن گفته شده است، گفت: در صورتیکه زنجیره‌های عرضه به درستی کار نکنند هر کدام از عوامل زنجیره بصورت مستقل و جزیره‌ای و بصورت انحصاری تنها به فکر منافع اقتصاد خودش است و بدون توجه به پایداری منابع از زمین، خاک، آب، انرژی، سموم و کودهای شیمیایی استفاده می‌ کند و با برنامه و توصیه اخلاقی صرف نمی ‌توان انتظار پایداری در توسعه بخش کشاورزی را داشت.

وی ادامه داد: اساس رویکرد زنجیره‌ای مبتنی بر هماهنگی بین حلقه‌های مختلف است و با توسعه زنجیره‌ها و کشاورزی قراردادی تولید به سفارش شرکت ‌های پشتیبان یا پیشرو صورت می‌ گیرد و شرکت ‌های پشتیبان از طریق تشویق و الزام کشاورزان به استفاده بهینه از کودها و سموم شیمیایی، نوع بذور مصرفی، نوع سیستم آبیاری، به کارگیری تکنولوژی ‌های متناسب محیط زیست، بازچرخانی فاضلاب‌ ها و پساب‌ ها، نحوه استفاده از خاک و استفاده از روش ‌های حفاظتی و استفاده از نشاء به جای بذر به توسعه بخش کشاورزی کمک می ‌کنند.

وی گفت: اخیراً یکی از شرکت‌ هایی که در قالب کشاورزی قراردادی فعالیت می‌ کند با جایگزین کردن نشا به جای بذور گوجه برای تولیدکنندگان تحت قرارداد مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

خالدی گفت: تولید با عملکرد بالا، چنانچه نتواند به فروش برسد، نتیجه‌ای جز ناپایداری نخواهد داشت. حتی الگوی کشت نیز باید با سفارش توسعه یابد و با دستورالعمل و بخشنامه نمی ‌توان به الگوی کشت مطلوب دست یافت.

وی اظهار داشت: حمایت‌ های مالی در راستای توسعه پایدار بویژه توسعه پایدار زنجیره ارزش از برنامه‌های اصلی وزارت جهاد کشاوزی است و تأمین مالی زنجیره ارزش، تأمین مالی گلخانه‌ها، پرورش ماهی در دریا، تأمین مالی مکانیزاسیون و مدرن سازی کشاورزی، تأمین مالی صنایع تبدیلی و تکمیلی و لجستیک بخش کشاورزی در همین راستا قابل ارزیابی است.

منبع: خبرگزاری ایمنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۳۱ خرداد ۹۹
49 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0