برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان

برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان

برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان ، در حوزه های تعمیر و نگهداشت ساختمان ها، تشریح شد. در سازمان نظام مهندسی پانصد و پنجاه هزار مهندس نام نویسی کرده‌اند

کد خبر: 990829002 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۹ آبان ۹۹ - ۸:۳۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان ، در حوزه های تعمیر و نگهداشت ساختمان ها، تشریح شد. در سازمان نظام مهندسی پانصد و پنجاه هزار مهندس نام نویسی کرده‌اند


برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان

برنامه های نظام مهندسی برای اشتغال دویست هزار مهندس حوزه ساختمان
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، برنامه های این سازمان را برای اشتغال‌زایی در حوزه های تعمیر و نگهداشت ساختمان ها، تشریح کرد.
احمد خرم در جلسه خبری به تشریح اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد اشتغال‌زایی مهندسان با استفاده از اجرای مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان با موضوع نگه‌داشت ساختمان و تشکیل شرکت ‌های نگه‌داری ساختمان پرداخت و با بیان این که ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان مهندسی کشور جزو اولویت‌ های ما قرار گرفته است، بیان کرد: در گذشته برای ایجاد فرصت ‌های شغلی در حوزه مهندسی کشور اقدامات لازم صورت نگرفته و این خود زمینه ساز ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای جامعه مهندسی کشور شده است.
وی افزود: در سازمان نظام مهندسی پانصد و پنجاه هزار مهندس نام نویسی کرده‌اند که تنها بخشی از این اعضا شاغل هستند و بیش از شصت درصد از آنها یا در تخصص خود فعالیت نمی ‌کنند یا بیکار و مشغول فعالیت ‌های دیگر از جمله جابه جایی مسافر هستند.
وی با اشاره به این که باید فکری به حال جامعه مهندسی کشور شود، ادامه داد: متأسفانه اعضای جامعه مهندسی و بهره برداری از آنها را رها کرده‌ایم و همین موضوع برای اعضای این جامعه مشکل ساز خواهد شد.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، نگهداری، مرمت، بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی ساختمان‌ های بزرگ را از دیگر اولویت ‌های نظام مهندسی ساختمان کشور دانست و افزود: باید با برنامه‌ریزی های مؤثر خط و مشی‌های مناسبی برای مهندسان در نظر گرفته شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور توضیح داد: امروزه متولی ساختمان ‌ها مشخص است به این صورت که وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام‌مهندسی، شهرداری ‌ها و وزارت کشور از مجموعه دستگاه‌ هایی هستند که در صنعت ساختمان نقش دارند و تا زمانی که عزم و تصمیم مجموعه این دستگاه‌ ها به یک نقطه مشترک منتهی نشود، هیچ قدمی برای حوزه‌های مهندسی و ساختمان‌سازی برداشته نخواهد شد.
خرم گفت: ستاد مهندسی ساختمان و هم‌چنین مبحث بیست و دوم ساختمان سازی باید پررنگ گردد و تا زمانی که به این موضوع اهمیت داده نشود به نتیجه نخواهیم رسید این در حالی است که سایر رشته ‌ها، حِرَف و مشاغل از جمله رشته‌های آی تی یا فعالان بخش هنر در سال‌ های گذشته با حمایت روبه رو شده و توانستند نتایج مناسبی از این حمایت ‌ها بگیرند.
وی افزود: صنعتی سازی، هوشمند سازی و توسعه ساختمان سازی باید در ایران به مرحله عملیاتی و اجرایی برسد چرا که در بسیاری از کشورهای پیشرفته تمامی این اقدامات انجام و گام‌ های بسیار زیادی در حوزه ساختمان ‌ها برداشته شده؛ اما در ایران ما در این مباحث در نسل سوم هستیم این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بخش مهندسی آنها در نسل شش قرار دارد.
وی با عنوان این که ایران در این زمینه بسیار عقب مانده است، افزود: این عقب‌ماندگی را نمی‌ شود جبران کرد، مگر آنکه دستگاه‌ های متولی این بخش، اراده و عزم واحدی پیدا کنند.
وی افزود: ستاد صنعتی‌سازی از دیگر اقداماتی است که باید در حوزه مهندسی سازی راه اندازی شود؛ حداقل باید سی درصد از ساختمان ‌ها به شکل صنعتی ساخته شود اما هم اکنون میزان صنعتی سازی در ایران زیر پنج درصد است.
خرم با عنوان این که در بحث اشتغال زایی هم می ‌توانیم اقداماتی را انجام دهیم، افزود: در کشور بیست و پنج تا بیست و هفت میلیون واحد مسکونی داریم که اگر صرفاً برای ده میلیون واحد از این تعداد، سکونتِ مؤثر در نظر بگیریم، با احتساب اینکه برای هر پنجاه آپارتمان یک مدیر لازم باشد می‌توانیم برای دویست هزار مهندس اشتغال مستقیم ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: بهره برداری، نگهداری، تعمیرات، نوسازی و بازسازی باید در تمامی ساختمان‌ ها در اولویت قرار گیرد و با انجام دو برنامه پنج ساله و ایجاد نقشه راه می‌توانیم در این زمینه گام‌ های بلندی برداریم.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: طرح ستاد اجرای مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان دیده شد و مورد تأیید وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که با استقبال بسیار خوبی روبه رو و این خود سبب ایجاد انگیزه شده تا راه اندازی ستادهای صنعتی‌سازی، هوشمندسازی و ساختمان سبز را هم به مرحله عملیاتی برسانیم.
خرم افزود: این یک تحول است که در حوزه ایجاد اشتغال مهندسان می ‌تواند بسیار مؤثر باشد و با اعتمادی که وزارت راه و شهرسازی به ما می‌ کند و با ایجاد فرصت ‌های مناسب می‌ توانیم گام‌های مؤثر در این زمینه برداریم.
وی تصریح کرد: در این برنامه با تعریف فرصت ‌های شغلی، نرخ بیکاری مهندسان ساختمان به صفر می‌ رسد و با ایجاد اشتغال مولد، می ‌توانیم نیروی‌های متخصص در رشته‌های مهندسی را در این حوزه‌ها تقویت کنیم.
منبع: فصل تجارت

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ آبان ۹۹
53 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0