خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان

خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان

خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان ، است. این شهر در وضعیت جدی خطر زلزله قرار دارد که در این راستا ضروری است روش ‌های جدید ساختمان‌ سازی استفاده گردد

کد خبر: 000129002 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ فروردین ۰۰ - ۱۱:۳۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان ، است. این شهر در وضعیت جدی خطر زلزله قرار دارد که در این راستا ضروری است روش ‌های جدید ساختمان‌ سازی استفاده گردد

خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان

خطر زمین لرزه در کمین ساخت و سازهای بی ‌کیفیت و سست شهر گلپایگان
خطر زلزله در کمین ساخت و سازهای بی‌کیفیت گلپایگان
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلپایگان بیان کرد: این شهر در وضعیت جدی خطر زلزله قرار دارد که در این راستا ضروری است روش ‌های جدید ساختمان‌ سازی استفاده گردد که اگر مماشات شود در کیفیت ساختمان اثر می‌گذارد.
سید مهدی مقدسی با عنوان اینکه دفتر نظام مهندسی در گلپایگان سال ۱۳۸۰ تأسیس شده است، بیان داشت: در حال حاضر، صد و شصت مهندس با پروانه اشتغال در رشته ‌های مهندسی عمران، معماری، مکانیک، برق و نقشه‌برداری عضو نظام مهندسی گلپایگان هستند.
مقدسی ادامه داد: هدف اصلی تأسیس نظام مهندسی افزایش کیفیت، ایمنی و بهره‌وری و طول عمر مفید ساختمان‌ها است تا مهندسان خدمات خود را در ۳ بخش طراحی، اجرا و نظارت ارائه دهند، اما در استان اصفهان و پیرو آن در گلپایگان خدمات تنها به صورت طراحی و نظارت انجام می‌ شود.
وی ادامه داد: ساختمان توسط افراد ذی‌صلاح که پروانه اجرای ساختمان داشته باشند ساخته نمی‌ شود و این نقص بزرگی است که در سازمان نظام مهندسی استان وجود دارد و در این راستا پی‌گیر هستیم، نظام مهندسی گلپایگان اکنون با حدود پنجاه مهندس دارای پروانه صلاحیت اجرا، آمادگی کامل برای تحقق این امر مهم در ساخت ساختمان را دارد که همکاری مردم و مسئولان را می‌ طلبد.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلپایگان با بیان این که گلپایگان در معرض خطر جدی زلزله قرار دارد، گفت: در زلزله‌ های اخیر در سطح کشور دیوارها و اجزای غیرسازه تخریب شدند که ضرورت دارد در ساختمان‌سازی از روش ‌های جدید بهره برد چرا که اگر مماشات شود در کیفیت ساختمان اثر می ‌گذارد.
وی گفت: حاشیه زاگرس در کل کشور لرزه خیز بودن آن افزایش پیدا کرده است و علت آن گسل ‌های جوان در منطقه است که به اصطلاح فعال شده‌اند و قطعاً از نظر تعداد و شدت شاهد افزایش زمین لرزه‌ها خواهیم بود که در غرب و جنوب غربی کشور خطر جدی است و لرزش‌های بیشتر را شاهد خواهیم بود.
مقدسی عنوان کرد: در شهرستان، تعداد ساخت و سازها در ۳ شهر گلپایگان و گوگد و گلشهر و روستاهای آن نسبت به گذشته افزایش داشته که لازم است در ساختمان سازی‌ها به کیفیت، استحکام، دوام و قوام و زیبایی ساختمان دقت بیشتری شود.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلپایگان ادامه داد: مردم تصور می ‌کنند که مهندسان نظام مهندسی تنها در مدت اجرای ساخت ساختمان و تا اخذ پایان‌کار ساختمان مسئولیت بر عهده دارند، اما این تصور اشتباه است، مهندسان عضو نظام مهندسی از ابتدای شروع ساخت ساختمان تا پایان عمر مفید ساختمان تعهد دارند.
وی گفت: حقوق خدمات مهندسی در جهان سه درصد هزینه ساخت است در حالی که در ایران بین نیم تا یک درصد است که متأسفانه تعرفه خدمات مهندسی با وجود افزایش قیمت ساخت و سازها افزایش نداشته است و تعرفه خدمات مهندسی از استاندار جهانی نیز پایین‌تر است.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلپایگان افزود: شهر گوگد و گلشهر دفتر مهندسی طراحی ساختمان ندارد که شهرداری ‌های این دو شهر با ترغیب مهندسان طراح بومی تا تأسیس دفتر مهندسی طراحی در شهر همکاری لازم را انجام دهند چرا که موجب رفاه و کاهش تردد شهروندان به مرکز شهرستان می‌ شود.
مقدسی گفت: در اجرای امر کمک به ساخت مسکن محرومان شهرستان خدمات مهندسان نظام مهندسی گلپایگان بصورت رایگان انجام می ‌شود، هم‌چنین تخفیف هفتاد درصد برای ایثارگران و خانواده معظم شهدا و محرومان تعلق می‌گیرد، بمنظور کمک به شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی ‌ها تخفیف پنجاه درصدی برای ساخت سوله در ایجاد واحدهای تولیدات کشاورزی از دیگر اقدامات سازمان نظام مهندسی گلپایگان است.
مقدسی با عنوان این که در شهرستان گلپایگان، در ساخت و سازها از معماری اصیل ایرانی اسلامی فاصله گرفته شده است، گفت: ساخت ساختمان‌ها با نماهای مختلف به زیبایی شهر آسیب می‌ زند که با پی‌گیری در شهرداری‌ های سه شهر گلپایگان، گوگد و گلشهر به زودی کمیته نما با عضویت سازمان نظام مهندسی تشکیل خواهد شد که ساخت ساختمان با یک نوع نما و مصالح و ارتفاع انجام گردد.
وی در رابطه با صدور شناسنامه فنی و مهندسی بیان کرد: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از سوی شهرداری باید صادر گردد که یکی از علل نداشتن صدور شناسنامه فنی ملکی این است که از ظرفیت مجری ذی‌صلاح استفاده نمی ‌شود، نظام مهندسی بعنوان بازوی قدرتمند و حمایتی شهرداری‌ ها است، نظام مهندسی برای مقابله با تخلفات ساختمانی بازوی اجرایی ندارد و تنها می‌ تواند گزارش تخلف را به مراجع ذی‌صلاح ارسال کند.
رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان گلپایگان گفت: وضعیت اقتصادی نباید سبب شود که مصالح غیراستاندارد در ساختمان‌سازی استفاده گردد که از طول عمر مفید و کیفیت و مقاومت ساختمان کاسته شود، استفاده از مصالح استاندارد سبب استحکام بنا می ‌شود لذا شهروندان به کیفیت ساختمان اهمیت دهند.
منبع: خبرگزاری ایمنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ فروردین ۰۰
109 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0