خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان

خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان

خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان ، است. جای خالی بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم ‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور بیشتر نمایان شد

کد خبر: 000325007 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۰۰ - ۱:۲۰ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان ، است. جای خالی بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم ‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور بیشتر نمایان شد

خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان

خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌ها دو چالش عمده پیش روی کشاورزان

دولت سیزدهم برای کشاورزان گره گشا باشد
با پایان سومین دور مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، جای خالی بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم ‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور بیشتر نمایان شد. بیشتر نامزدها در جریان مناظره‌ها کم‌تر به مشکلات بخش کشاورزی و راه‌کارهای رفع آن پرداختند و کشاورزی جایی در وعده‌های رنگارنگ نامزدها برای مردم نداشت.
«میرحسن بیرانوند» رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان ضمن اشاره به نقش ویژه بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، بیان کرد: در شرایطی که در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ خشکسالی بیشتر استان‌های کشور حتی استان کوهستانی و آبخیزی مانند لرستان را در برگرفته و احتمال کاهش چهل درصدی در تولیدات کشاورزی وجود دارد متأسفانه نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره ‌های انتخاباتی کم‌تر اشاره‌ای به این موضوع داشتند.
بیرانوند ادامه داد: این در شرایطی است که تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیکی مانند گندم توانسته به امنیت غذایی کشور کمک بزرگی کند. از سوی دیگر ما در حال حاضر برای تأمین نهاده های مورد نیاز تولید مرغ در کشور وابستگی بالایی داریم و انتظار می‌رفت نامزدهای انتخاباتی برنامه مدونی برای کاهش این وابستگی و تثبیت تولید این بخش ارائه دهند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از دویست و شصت هزار دانش آموخته کشاورزی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی بیکار هستند، گفت: انتظار ما از رئیس جمهوری منتخب این است که برای بکار‌گیری این جوانان برنامه‌ریزی کند تا بتوانیم به کمک دانش این عزیزان، کشاورزی معیشتی را به کشاورزی اقتصادی تغییر دهیم. از سوی دیگر اگر می ‌خواهیم شرایط خشکسالی که دیگر باید گفت با کشاورزی کشور عجین شده تبعات منفی کمتری بر کشاورزی داشته باشد باید دانش نوین را بواسطه دانش آموختگان به بخش کشاورزی وارد کنیم. متاسفانه همه ما دیدیم که بخش کشاورزی در مناظره‌های انتخاباتی مغفول ماند.
در همین حال «علیقلی ایمانی» دبیر «خانه کشاورز» استان گلستان بیان کرد: در حالی که تکیه امنیت غذایی کشور مدیون بخش کشاورزی و ۴,۵ میلیون بهره بردار کشاورزی است متأسفانه دیدیم که بازهم در مناظره‌های انتخاباتی بخش کشاورزی نادیده گرفته شد. انتظار کشاورزان توجه بیشتر دولت‌مردان به ویژه رئیس جمهوری به نقش بخش کشاورزی در اشتغال و درآمد ناخالص ملی است که همان‌گونه که در دولت های قبلی نیز شاهد بودیم کمتر به این بخش بها داده می ‌شود. شکی نیست که بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین بخش ‌های اقتصادی کشور است ولی متأسفانه نگاه دولت‌مردان اینگونه نیست و کشاورزان انتظار دارند دولت بعدی نگاه یارانه‌ای به بخش کشاورزی نداشته باشد و بگوید این قشر ضعیف و مظلوم هستند؛ ما خواهان دید جامع و سیستماتیک رئیس جمهوری منتخب به بخش کشاورزی هستیم. قطعات زمین ‌های کشاورزی ما روز به روز به‌دلیل قوانین نادرست موجود کوچک و کوچک‌تر می‌شود و این به معنی این است که کشاورزی از نظر اقتصادی صرفه نداشته باشد. این تنها یکی از مشکلات بخش کشاورزی است ولی هیچ نامزدی به مشکلات بخش کشاورزی و راه‌کارهای حل مشکلات اشاره‌ای نکرد.
وی افزود: پتانسیل بخش کشاورزی ما به گونه‌ای است که ضمن حفظ تولید داخل می‌ توانیم در بخش صادرات کشاورزی کل بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را در دست بگیریم ولی می ‌بینیم هیچ نامزد بزرگواری به این مباحث نمی‌پردازد و این جای نگرانی برای کشاورزان دارد. کشاورزی محور استقلال کشور است.
«علیرضا نظری» نماینده مردم خمین و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم با تأکید بر کم رنگ بودن بخش کشاورزی در مناظرات تلویزیونی، بیان کرد: به‌نظر می‌رسد نامزدهای ریاست جمهوری نسبت به حوزه کشاورزی از شناخت کافی برخوردار نیستند و وعده‌های کشاورزی نامزدهای ریاست جمهوری در مناظرات پررنگ نبود.
نظری با اشاره به برخی وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری در مناظرات تلویزیونی در حوزه کشاورزی، گفت: اگر اراده‌ای از سوی نامزدهای ریاست جمهوری برای عملی شدن وعده‌ها وجود داشته باشد قطعاً هر وعده‌ای که کارشناسی شده باشد و با در نظر گرفتن جمیع جهات مطرح گردد، در فاز اجرایی قرار خواهد گرفت. زیرساخت ‌های لازم در مجلس برای کمک به دولت وجود دارد و دولت آینده باید برنامه‌های خود را در قالب لایحه به مجلس ارسال کند تا اصلاح ساختاری در مورد موانع موجود با هم‌افزایی بین مجلس و دولت صورت گیرد و طرح وعده‌های غیرعملی منجر به اصلاح در ساختار نخواهد شد.
اگر یک رئیس‌جمهوری مقتدر و برخوردار از اراده قوی برای اصلاح ساختار در مسند قوه مجریه قرار گیرد، با انتخاب وزرایی کارآمد و توانمند می‌ تواند با بهره‌گیری از ظرفیت مجلس وضعیت موجود را تغییر دهد.
وی با عنوان اینکه کشاورزی محور استقلال هر کشوری است، گفت: صنعت کشاورزی عامل استقلال اقتصادی کشور محسوب می‌ گردد، اما متأسفانه در میان وعده‌های متعدد نامزدها سهم پررنگی نداشت.
وی در ادامه از رئیس‌جمهوری آینده خواست تا با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و طبیعی ایران برنامه‌ریزی کند و با دیده شدن مناطق خشک و کم بارش در کشور برای کاهش عوارض خشکسالی و کم آبی برنامه ارائه داده و مانع زدایی کند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، در ادامه ساماندهی اراضی کشاورزی را از مطالبات جدی جامعه کشاورزی دانست و افزود: کشاورزان به ‌علت اختلافاتی که در حوزه اراضی با منابع طبیعی دارند انگیزه زیادی برای تقویت تولیدات کشاورزی ندارند که باید رئیس‌جمهوری آینده موضوع ساماندهی و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهد.
منبع: ایران آنلاین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۵ خرداد ۰۰
108 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0