تایید کاهش اختیارات نظام مهندسی در نظارت بر ساخت و سازها معاون حقوقی ریاست جمهوری

تایید کاهش اختیارات نظام مهندسی در نظارت بر ساخت و سازها

معاون حقوقی ریاست جمهوری ابلاغیه قبلی وزیر راه مبنی بر انتخاب مهندس ناظر از طرف کارفرما را تایید و آخوندی در حکمی این شیوه نامه را ابلاغ کرد. به این ترتیب باز هم اختیارات نظام مهندسی ساختمان در ساخت و سازها کاهش یافت.

کد خبر: 970506004 تاریخ انتشار: شنبه ۶ مرداد ۹۷ - ۸:۳۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،معاون حقوقی ریاست جمهوری ابلاغیه قبلی وزیر راه مبنی بر انتخاب مهندس ناظر از طرف کارفرما را تایید و آخوندی در حکمی این شیوه نامه را ابلاغ کرد. به این ترتیب باز هم اختیارات نظام مهندسی ساختمان در ساخت و سازها کاهش یافت.

تایید کاهش اختیارات نظام مهندسی در نظارت بر ساخت و سازها

تایید کاهش اختیارات نظام مهندسی در نظارت بر ساخت و سازها

کاهش اختیارات نظام مهندسی در نظارت بر ساخت  و سازها تایید شد

عباس آخوندی _ وزارت راه و شهرسازی بدنبال اظهار نظر معاون حقوقی  ریاست ‌جمهور در مورد شیوه‌نامه ابلاغی تبصره دو ماده بیست و چهار آیین‌نامه اجرایی ماده سی و سه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اصلاحیه جدید این شیوه‌ نامه را طی حکمی بیان کرد:
با توجه به اظهارنظر معاون حقوقی محترم ریاست ‌جمهوری در مورد ” شیوه‌ نامه ابلاغی تبصره دو ماده بیست و چهار آیین‌نامه اجرایی ماده سی و سه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب هشتاد و سه مورخ بیست و سه اسفندماه نود و شش” که طی نامه شماره۱۲۶۱۴-۹۷٫م.۳۶۱۲۱ مورخ سی و یکم تیر ماه نود و شش ابلاغ نموده‌اند و حکمیت نهایی که ایشان در باره اختلاف بین وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی داشته‌اند، عینا ۲ فقره اصلاحیه ابلاغی اعمال و مراتب جهت اقدام ابلاغ می شود.


طبق این اساس وزارت کشور، استانداران، شهرداری ‌های سراسر کشور، سایر مراجع صدور پروانه و کنترل ساختمان، سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی)، هیأت مدیره‌ های سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ ها، سازمان نظام کاردانی ساختمان (شورای مرکزی)، اداره‌ های کل راه و شهرسازی استان ‌ها موظف هستند در ارجاع کار به مهندسان ناظر، میزان دستمزد و نحوه اخذ و پرداخت آن، شیوه ‌نامه فوق را با اصلاحیه پیوست ملاک عمل قرار دهند.
متن اصلاحیه به شرح زیر است:
اصلاحیه شیوه‌نامه تبصره دو ماده بیست وچهار آیین‌نامه اجرایی ماده سه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال هشتاد و سه ابلاغی  مورخ بیست و سوم اسفند ماه نود و شش.
۱-۱-تعریف ناظر در ماده ۱ شیوه‌ نامه ابلاغی به نحو زیر اصلاح می شود:
«ناظر: شخص حقیقی یا حقوقی  دارای پروانه اشتغال به کار با صلاحیت نظارت بر ساختمان براساس ماده (چهار) قانون که طبق این شیوه‌نامه توسط سازمان استان به مرجع صدور پروانه و کارفرما معرفی می گردد و وظیفه نظارت بر عملیات ساختمانی را عهده ‌دار است.»
۱-۲-عبارت زیر در بند (س) ماده سه شیوه‌نامه ابلاغی حذف می شود:
«پاسخ ندادن یا صادر نکردن معرفی نامه کتبی یا از طریق شبکه رایانه‌ای توسط سازمان استان برای ناظر، به شهرداری یا سایر مراجع صدور پروانه و کنترل ساختمان، ظرف حداکثر ۳ روز کاری از تاریخی که اسامی آنها توسط کارفرما به سازمان استان اعلام می گردد، به منزله معرفی سازمان استان است.»
و متن زیر در ادامه آن اضافه می گردد:
«عدم رعایت این بند برای هیات مدیره سازمان استان علاوه بر تخلف انتظامی، به منزله عدم رعایت نظامات دولتی محسوب نی شود.»
منبع : تسنیم

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی مکانیک

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۶ مرداد ۹۷
382 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 1