وزیر راه و شهرسازی در رابطه با رفع فساد در نظام ‌مهندسی وزیر راه و شهرسازی

علیه امضا فروشی

با دستور وزارت راه و شهرسازی مهندسان از بین مسئولیت اجرایی و فعالیت اقتصادی فقط میتوانند یک گزینه را انتخاب کنند

کد خبر: 961119012 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۹ بهمن ۹۶ - ۶:۰۸ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ، با دستور وزارت راه و شهرسازی مهندسان از بین مسئولیت اجرایی و فعالیت اقتصادی فقط میتوانند یک گزینه را انتخاب کنند

علیه امضا فروشی

علیه امضا فروشی

علیه امضا  فروشی

وزیر راه و شهرسازی که در عمل به مصوبه خودش، عضویتش در نظام مهندسی را لغو کرده است، حدود ۲ هفته پیش مصوبه ‌ای را ابلاغ کرد که هم چنان خبرساز میشود. آخوندی، بخش نامه ‌ای را برای اجرا فرستاد که از این پس مهندسانی که در وزارت خانه‌ های راه و شهرسازی، کشور، نیرو، نفت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شوراهای شهر و روستا، شهرداری ‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اشتغال دارند، لازم است میان کار دولتی و کار در سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی را انتخاب کنند. طبق این بخش نامه، فعالان ساختمانی در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا که دارای پروانه اشتغال به ‌کار در رشته‌ های ۷ ‌گانه معماری، شهرسازی، عمران، نقشه ‌برداری، ترافیک، مکانیک و برق هستند و همزمان در یک یا تعدادی از نه دستگاه دولتی، عمومی و قضائی خدمت می‌کنند یا رابطه استخدامی دارند، باید بین «پست و مسئولیت» و «فعالیت اقتصادی» یکی را انتخاب کنند. هرچند که مسئولان نظام مهندسی پیش تر از بررسی حقوقی این بخش نامه سخن گفته بودند، ولی بسیاری از فعالان این حوزه اجرای آن را ضروری می ‌دانند.
تأكيد بر خروج نمايندگان از مشاغل دیگر
قاسم میرزایی‌ نیکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی که معتقد است ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مانع بروز فساد مالی و‌ امضافروشی در حوزه ساخت‌ و ساز است، خروج نمايندگان از مشاغل دیگر را مورد تأکید قرار می‌ دهد.
نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اعلام این ‌که هرچند این اقدام ممکن است به اعتقاد برخی مشکلاتی از لحاظ حقوقی و کسری بودجه ماهیانه داشته باشد، افزود: به اعتقاد من، با این اقدام بسیاری از فعالیت ‌ها تعیین تکلیف و بخش عمده ‌ای از مشکلات موجود رفع خواهد شد.
وی در این راستا ادامه داد: قطعا وقتی فردی پست دولتی هم چون معاونت عمرانی استاندار و هم زمان ۳ دفتر مهندسی دارد، نمی‌ تواند در هر بخش بوظایف خود درست رسیدگی کند. به اعتقاد من باید حداقل حق امضا، پی گیری، نظارت و بازرسی مهندسی نیز از وی در دفاتر مهندسی سلب شده تا امور در مسیر درست خود اجرایی گردد.
تصویب منع دوشغلگی نمایندگان
سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از دیگر موافقان ابلاغیه آخوندی است که می ‌گوید در صورت تحقق این امر، نمایندگان نیز تمام ‌وقت به امور مربوط به مجلس و حوزه نمایندگی خود رسیدگی کرده که درنهایت سبب کارایی بهتر خواهد شد.
به گفته وی، قطعا اگر کارمندان نظام مهندسی به ‌طور انحصاری وقت خود را روی اقدامات و امور اجرایی این حوزه صرف کنند، ما در جامعه شاهد نتایج بهتری در این حوزه خواهیم بود.
لغو اخذ پنج ‌درصدی مبلغ حق نظارت واریزی صاحب کار به حساب سازمان استان
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس هم چنین ادامه داد: زمانیکه مهندسان تک موضوعی روی مسائل فکر کرده و به امور مربوطه بپردازند قطعا همه جوانب لازم را درنظر گرفته و از بروز فساد و رانت نیز جلوگیری خواهند کرد، چرا که قبل از مشاهده فسادهای اقتصادی سازوکار فرآیند ساخت ‌و ساز به ‌خوبی بررسی میگردد و جلو می ‌رود و نتایج خیلی بهتری به جای خواهد گذاشت.

علیه امضا فروشی

موسوی بیوکی در ادامه اظهارات خود کمبود وقت برای رسیدگی به امور و عدم شفافیت را از علل اصلی بروز فساد در این حوزه دانست و اظهار داشت: امری واضح است که در صورت منع دوشغلگی و فراهم شدن زمان کافی برای رسیدگی به امور، فساد حذف شده و شفافیت جای آنرا خواهد گرفت.
لغو اخذ پنج درصد حق نظارت
کمکی برای مهندسان ناظر است
شادمهر کاظم‌ زاده، عضو هیأت‌ رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌ابلاغیه اخیر آخوندی مبنی بر منع پذیرش یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان را موثر و مثبت ارزیابی کرد و افزود: این ابلاغیه سبب افزایش کیفیت نظارت بر ساخت ‌و ساز‌ها و البته منحصر شدن رقابت می‌ شود.
نماینده مردم دهلران، دره‌ شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی هم چنین یکی از نکات مثبت این ابلاغیه را ایجاد محدودیت برای نیرو‌های دولتی تمام ‌وقت و باز کردن فضایی برای اشتغال کارشناسانی با وقت آزاد و دارای فرصت بیش تر برای نظام مهندسی ساختمان دانست و گفت: این ابلاغیه سبب افزایش کیفیت نظارت بر ساخت‌وساز‌ها و البته منحصر شدن رقابت می گردد.
کاظم زاده با اعلام این‌ که «تنظیم قانون مشابه دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی برای نمایندگان مجلس نیز می‌ تواند موثر باشد» یاد آور شد: معتقد هستم حجم کارهای مردمی بقدری زیاد است که یک نماینده مجلس در صورت رسیدگی به آن ها فرصتی برای کارهای دیگر نخواهد داشت.

منبع : شهروند

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام نظام مهندسی سیستانوبلوچستان

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ بهمن ۹۶
231 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0