رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد

رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد

رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد ، تعرفه مهندسان ساختمان تعیین شد؛ فقط لیست و هفت درصد/ روسای سازمان نظام مهندسی: این عدد بی انصافی است

کد خبر: 030216001 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰۳ - ۱۰:۰۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد ، تعرفه مهندسان ساختمان تعیین شد؛ فقط لیست و هفت درصد/ روسای سازمان نظام مهندسی: این عدد بی انصافی است

رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد

رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد
تعرفه مهندسان ساختمان تعیین شد؛ فقط لیست و هفت درصد/ روسای سازمان نظام مهندسی: این عدد بی انصافی است
سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس فراوان میان سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارت راه و شهرسازی، تعرفه نظام مهندسی ساختمان ۲۷ درصد تعیین شد که این میزان موجب نارضایتی روسای سامزان های نظام مهندسی ساختمان را در پی داشت.
اکبر محمودی: تعیین تعرفه نظام مهندسی ساختمان به میزان سایر مشاغل کشور به یکی از مطالبات مهندسان و سازمان های نظام مهندسی تبدیل شده بود. روسای سازمان‌های نظام مهندسی معتقدند که در سال‌های اخیر برای تعیین تعرفه نظام مهندسی ساختمان همواره با چالش روبرو بوده اند و در سال‌های گذشته مشکلات متعددی که تبعات اجتماعی نیز در پی داشت به وجود آمد.
آنها معتقدند که هرساله این دغدغه در بین جامعه مهندسان وجود داشته که به علت وجود قوانین و مقررات ملی ساختمان و از سوی دیگر روش تعیین تعرفه، چالش برانگیز بوده و از هجده سال گذشته تاکنون این مقررات بازنگری نشده است. حال با تعیین تعرفه ۲۷ درصدی برای سازمان های نظام مهندسی و ابلاغ آن، این چالش باز هم بر سر جای خود باقی ماند و حل نشد.
رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد
چرا که روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقدند که وقتی حداقل دستمزد کارگران سی و پنج درصد و یا تعرفه سازمان نظام پزشکی ۴۰ درصد افزایش داشته است رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد. روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقدند که اگر تعیین تعرفه حق الزحمه بر مبنای هزینه ساخت تعیین شود باید حق الزحمه صددرصد افزایش پیدا کند.
هر چند انبوه سازان نیز معتقدند که هزینه های دریافت شده از سوی سازمان های نظام مهندسی ساختمان با خدماتی که ارائه می کند به هیچ وجه مطابقت ندارد و اتفاقا باید گفت که در مقابل خدماتی که سازمان های نظام مهندسی ارائه می کنند هزینه ها بالا است. پس چگونه معتقد هستند که تعرفه ها و حق الزحمه ها باید مطابق با آن و هم راستا با آن افزایش یابد؟
حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران معتقد است که البته انبوه سازان در مورد هزینه های ساخت و اینکه می گویند باید تعرفه ها نیز مطابق با آن هزینه ها افزایش یابد بارها به روسای سازمان نظام مهندسی گوشزد کرده ایم که اصلا هزینه های ساخت هیچ ارتباطی با تعرفه و حق الزحمه نباید داشته باشد.
هزینه های دریافت شده از طرف سازمان های نظام مهندسی با خدماتی که ارائه می کنند مطابقت ندارد
او تصریح کرد: هزینه های دریافت شده از سوی سازمان های نظام مهندسی ساختمان با خدماتی که ارائه می کند به هیچ وجه مطابقت ندارد و اتفاقا باید گفت که در مقابل خدماتی که سازمان های نظام مهندسی ارائه می کنند هزینه ها بالا است. پس چگونه معتقد هستند که تعرفه ها و حق الزحمه ها باید مطابق با آن و همراستا با آن افزایش یابد؟
وی در پاسخ به این پرسش که آیا درخواست سازمان نظام مهندسی ساختمان مبنی بر اینکه باید تعرفه و حق الزحمه مهندسان در سال جاری حداقل به میزان چهل درصد و حتی متناسب با هزینه ساخت صددرصد افزایش یابد مورد پذیرش است؟ ادامه داد: در مورد حق الزحمه و تعرفه سازمان های نظام مهندسی بارها و بارها صحبت کرده ایم و نسبت به خدماتی که مهندسان و سازمان نظام مهندسی ارائه می کنند اظهار نظر شده است.
اما حمزه شکیب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان پیشتر گفته بود که تعرفه حق‌الزحمه مهندسان طبق هزینه ساخت تعیین می‌شود و فرمول محاسبه تعرفه حق‌الزحمه هیچ تطابقی با هزینه ساخت واقعی ندارد؛ برهمین اساس از سال (۱۴۰۱) درخواست بروزرسانی نرخ تعرفه را به سازمان مربوطه ارجاع دادیم.
اگر بر مبنای هزینه ساخت این حق الزحمه تعیین شود باید صددرصد افزایش پیدا کند
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور معتقد است که باید تعرفه و حق الزحمه مهندسان به اندازه تعرفه سازمان نظام پزشکی چهل درصد یا برابر با افزایش حقوق کارگران به میزان ۳۵ درصد در سال جاری افزایش یابد. البته اگر بر مبنای هزینه ساخت این حق الزحمه تعیین شود باید صددرصد افزایش پیدا کند. غیر از این عدد باشد بی انصافی است.

این اظهارات نشان می دهد که از یک سو جامعه مهندسی و سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقد است که بر اساس شرایط فعلی کشور میزان نرخ حق‌الزحمه سازمان‌های نظام مهندسی و مهندسان باید طبق نظام پزشکی یا معادل رشد حقوق کارگران افزایش یابد اما از طرف دیگر سازندگان و انبوه سازان مدعی هستند که میان خدماتی که سازمان‌های نظام مهندسی ارائه می کنند با هزینه هایی که هم اکنون بابت حق الزحمه دریافت می گردد، مطابقتی وجود ندارد.
منبع: اقتصاد آنلاین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۶ اردیبهشت ۰۳
159 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0