معاون خرید شرکت فولاد مبارکه خبر داد

سازمان نظام مهندسی معدن: تامین ۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های مطرح در تولید فولاد خام در حال حاضر تمام مواد مورد نیاز خود به سنگ‌آهن و گندله و... را از داخل تامین می‌کند، این موضوع در حالی است که پیش از این شرکت بخشی از مواد اولیه خود را از کشورهای منطقه چون بحرین و هند تامین می‌کرد.

کد خبر: 2771 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵ - ۳:۰۴ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های مطرح در تولید فولاد خام در حال حاضر تمام مواد مورد نیاز خود به سنگ‌آهن و گندله و… را از داخل تامین می‌کند، این موضوع در حالی است که پیش از این شرکت بخشی از مواد اولیه خود را از کشورهای منطقه چون بحرین و هند تامین می‌کرد. ۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

فولاد مبارکه

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

همچنین این شرکت همواره برای بومی‌سازی صنعت فولاد گام‌های مهمی برداشته است. دستیابی به دانش فنی و ساخت برخی از این تجهیزات در حالی رخ داده که بسیاری از این دانش و فناوری در اختیار برخی از کشورهای اروپایی، آسیایی، امریکا و ژاپن بوده است.
سیاست‌هایی در جهت حمایت از صنایع داخلی
درباره تامین مورد نیاز مواد اولیه فولاد مبارکه، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به منظور حمایت از صنایع داخلی و همچنین جلوگیری از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور، هم‌اکنون با همکاری‌های به‌عمل‌آمده با معادن در بخش‌های مطالعاتی مربوط به ارتقای کیفیت مواد، ۱۰۰ درصد نیاز فولاد مبارکه به گروه سنگ‌آهن از داخل کشور تامین می‌شود. به گزارش خبرنگار صمت از اصفهان، مهدی تولاییان ضمن اعلام این مطلب افزود: به‌طور کلی در بخش قطعات از ابتدای امسال تاکنون ۸۹ درصد سفارش‌های خرید فولاد مبارکه به ارزش بیش از ۳۴ هزار میلیارد ریال از داخل کشور تامین می‌شود که این میزان در مقایسه با سال قبل یک درصد رشد را نشان می‌دهند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش عمده این مبلغ مربوط به تامین مواد اولیه و انرژی مورد نیاز شرکت، مشتمل بر گروه سنگ‌آهن و گندله و سایر اقلام است که در مقایسه با سال‌های۹۳ و۹۴ رشد چشمگیری از نظر تامین از داخل نسبت به خرید خارج داشته است. تولاییان با بیان اینکه گروه سنگ‌آهن شامل کنسانتره و گندله است، عنوان کرد: در حال حاضر مواد نامبرده از معادن گل‌گهر، بافق، زرند، سنگان و سیرجان تهیه می‌شود، در حالی که پیش از این بخشی از این نیاز از کشورهای بحرین و هند تامین و خریداری می‌شد.

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

بومی‌سازی صنعت فولاد
معاون خرید شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به اینکه فولاد مبارکه در راستای تقویت، انتقال دانش فنی و بومی‌سازی صنعت فولاد کشور چه اقدام‌هایی داشته، تصریح کرد: پیرو دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین از آنجایی‌که فولاد مبارکه در دوران سخت تحریم‌ها تنها راه نجات خود را در بومی‌سازی تجهیزات و تامین داخلی اقلام مصرفی می‌دید، بنابراین از همان آغاز سیاست کلان شرکت بر این اصل استوار شد تا کل نیازهای خود را در بخش اقلام مصرفی و تجهیزاتی از محل داخل کشور تامین کند، با این شرط که در هر شرایط باید ارتباط خود را با دنیای فناوری بیرون از سازمان و کشور حفظ کند، چراکه شرکتی که داعیه جهانی شدن دارد، نمی‌تواند خود را محصور و از دانش روز دنیا جدا کند. وی خاطرنشان کرد: به منظور دستیابی به دانش فنی ساخت قطعات، در گام نخست باید از شرکت‌های فنی مهندسی برای تهیه نقشه‌ها و مهندسی معکوس مدارک و قطعات دعوت به همکاری کرد تا تعداد قابل‌توجهی از نقشه‌های ساخت اقلام مورد نظر استخراج و در اختیار تیم‌ها و شرکت‌های سازنده قرار گیرد. تولاییان در ادامه بیان کرد: اگرچه فولاد مبارکه برای کسب این موفقیت و در این راه سرمایه‌گذاری‌های زیادی داشت، اما سرانجام بارها و بارها با اصلاح نقشه‌ها و فرآیند ساخت با همیاری مجموعه‌های مختلف به مرحله‌ای رسیدیم که بسیاری از قطعات مورد نظر یا با ساخت داخل و یا با بکارگیری روش‌های مختلف جایگزین شدند. دستیابی به دانش فنی و ساخت برخی از این تجهیزات در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از این اقلام به صورت انحصاری در اختیار برخی از کشورهای اروپایی، آسیایی، امریکا و ژاپن بود.

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

بومی‌سازی پس از برجام
معاون خرید شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه نهضت بومی‌سازی صنعت فولاد بعد از امضای برجام نیز با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه داد، افزود: در این راستا پس از امضای برجام، شرکت‌های معتبر و قدرتمندی در زمینه ساخت تجهیزات و احداث خطوط تولید با ورود به کشور ایران و به طور مشخص با فولاد مبارکه وارد مذاکره شدند تا خدمات و قطعات مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه را تامین کنند و با برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق متقاضی ورود به بازار ایران شده‌اند. تولاییان با بیان اینکه مدیریت فولاد مبارکه در اهداف کلان خود انتقال دانش فنی و نهادینه کردن دانش در کشور ایران را مدنظر قرار داده است، اضافه کرد: شرکت‌های خارجی که خواهان همکاری با فولاد مبارکه هستند، فقط به شرط انتقال دانش فنی ساخت قطعات در داخل کشور ایران و ارائه محصول با کیفیت و قیمت تمام شده رقابتی می‌توانند با ما همکاری داشته باشند. وی با تاکید بر فواید این همکاری‌ها تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم گذاشتن چنین پیش‌شرط‌های مهمی با این سیاست بود که از این رهگذر شرکت‌های داخلی در کنار شرکت‌های خارجی باشند و در نتیجه همکاری با آنها توانمندتر می‌شود؛ در عین حال این امر سبب می‌شود فرصت‌های شغلی زیادی در کشور ایجاد شود و جوانان مستعد و تحصیلکرده ایرانی بتوانند در بخش‌های مختلف استعدادهای خود را شکوفا کنند. معاون خرید فولاد مبارکه در همین‌باره اضافه کرد: دستاورد چنین همکاری فراتر از اینهاست به نحوی که علاوه بر موارد ذکرشده به مرور زمان شرایطی ایجاد می‌شود که با نهادینه شدن دانش روز دنیا در کشور خودمان پس از احداث طرح‌ها به جایی می‌رسیم که برای تامین قطعات و خدمات به مشکل خاصی برنخواهیم خورد. وی ادامه داد: همچنین در این حالت دیگر شرکت‌های سازنده از حالت یک فروشنده مطلق خارج می‌شوند و ضمانت کرده‌اند تجهیزات مورد نیاز را با همان کیفیت ساخته‌شده در خارج از کشور ایران و با قیمت رقابتی با همکاری شرکت‌های ایرانی ارائه کنند. تولاییان تصریح کرد: مسلم است که با این اقدام از تجربه تلخ تحریم‌ها بهترین استفاده را خواهیم برد و در این حالت شرکت‌هایی که در زمان تحریم‌ها ساخته‌های خود را با چندین برابر قیمت در بیرون از مرزهای ایران به کشور می‌فروختند، به سمت و سویی سوق داده خواهند شد که از این پس با سرمایه‌گذاری خود و با مشارکت شرکت‌های ایرانی، مواد و قطعات را در حضور جوانان فرهیخته ما بسازند. وی بیان کرد: یکی دیگر از مزیت‌های اجرای این سیاست این است که با نهادینه شدن این رویکرد کشور ایران می‌تواند همانند کشورهای چین و کره، فناوری‌های اروپایی را نزد خود بومی‌سازی کند. چه‌بسا که بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنایع خاورمیانه و منطقه را ایران با مشارکت کشورهای اروپایی در داخل کشور بسازد و برای آنها صادر کند. معاون خرید فولاد مبارکه تاکید کرد: در این حالت شرکت‌های داخلی هم روزبه‌روز توانمندتر می‌شوند و چنانچه احیانا شرایطی به مانند شرایط تحریم‌های پیش به‌وجود آید، دیگر به هیچ عنوان از این بابت نگرانی نخواهیم داشت و این گام بسیار بلندی برای ارتقای صنعت فولاد کشور است.وی با بیان اینکه ارتقای دانش فنی ارمغان‌های بسیاری برای هر کشور دارد، گفت: فراموش نکنیم وقتی دانش ساخت یک تجهیز در داخل کشور نهادینه می‌شود، متعاقب آن می‌توان بسیاری از تجهیزات مشابه مورد نیاز سایر صنایع را نیز با استفاده از همان فناوری در داخل کشور بومی‌سازی و به بازار عرضه کرد.

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

فضای امن سرمایه‌گذاری
تولاییان از وجود فضای امن بسیار بالا در کشورمان به عنوان یک مزیت برای سرمایه‌گذاری یاد کرد و در این‌باره گفت: از آنجایی که بسیاری از کشورها آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند، ما در ادامه راه خواهیم توانست مانند کشورهای چین و ترکیه تجهیزات ساخته‌شده در کشورمان را با کیفیت مشابه برندهای معروف دنیا به سایر کشورها صادر کنیم. وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: نتیجه همه این تلاش‌ها برای صنعت ما خودباوری است به نحوی که نیروی جوان و تحصیلکرده ما در حال باور این مهم است که با بالاترین امنیت و بالاترین سطح آموزش دانشگاهی که در کشور وجود دارد و با توجه به بهترین بازاری که در منطقه موجود است، خواهیم توانست در سطوح بسیار بالایی نسبت به شکست انحصار ساخت کارخانه‌ها و تجهیزات و همچنین به‌دست گرفتن بازار اقدام کنیم.

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور

منبع: روابط عمومی سازمان

 

 

مرجع اخبار نظام مهندسی و آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده مجموعه کامل اخبار نظام مهندسی کلیک کنید.

مجموعه کامل محصولات آزمون نظام مهندسی را در اینجا ببنید.

۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور برای دیدن کلیک کنید

برای مشاهده ۱۰۰ درصدی مواد اولیه فولاد مبارکه از داخل کشور کلیک کنید

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۷ آذر ۹۵
728 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0