تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی بزرگ پیمان صباحی

تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی بزرگ

نامزد هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، با ارزیابی مثبت از اقدام اخیر آخوندی در جهت شفاف‌سازی مدرک مهندسی جعلی هاشمی و نیز تعلیق پروانه ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، بیان کرد: این اقدام وزیر راه بمعنی برخورد با تخلف و فساد است و به هر حال باید از یک جایی این تخلفات برای مردم و جامعه مهندسین شفاف‌ سازی و با آن ‌ها برخورد گردد.

کد خبر: 970710006 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷ - ۸:۳۳ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،نامزد هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، با ارزیابی مثبت از اقدام اخیر آخوندی در جهت شفاف‌سازی مدرک مهندسی جعلی هاشمی و نیز تعلیق پروانه ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، بیان کرد: این اقدام وزیر راه بمعنی برخورد با تخلف و فساد است و به هر حال باید از یک جایی این تخلفات برای مردم و جامعه مهندسین شفاف‌ سازی و با آن ‌ها برخورد گردد.

تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی بزرگ

تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی بزرگ

تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی  بزرگ/ رانت‌خواران، منافع موجود را به نفع خود مصادره می‎کنند

پیمان صباحی با اشاره به حجم بالا تخلفات در سازمان ‌های نظام مهندسی، گفت: امروز مخالفان سیاست ‌های وزراتخانه کسانی هستند که منافع آن ‌ها با تغییر شرایط موجود به خطر می‌ افتد. حال آن‌ که بی شک اقدامات مسئولان وزارت راه و شهرسازی در جهت اصلاح سازمان‌ های نظام مهندسی و درنهایت به نفع مهندسان و مردم و لازمه ارتقا صنعت ساختمان است و در عین حال سبب می‌ شود تا این سازمان‌ ها به جایگاه اصلی و واقعی خود برگردند.
مقاومت ‌های شدید در مقابل ابلاغیه ‌های وزیر راه و شهرسازی
صباحی، تلاش ‌های وزارت راه برای اصلاح فرآیند ها در سازمان نظام مهندسی را سازنده و موثر ارزیابی کرد و گفت: مقاومت ‌ها در مقابل هرگونه تغییری امری طبیعی است، بویژه در نظام کنترل ساختمان که ذی ‌نفعان زیادی دارد و گردش مالی موجود در بخش ساخت ‌و ساز خصوصی، بعنوان حوزه شمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، معادل چندین برابر بودجه عمرانی کشور است.
وی با تاکید بر قانونی بودن بخش ‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی، تصریح کرد: به علت وسعت زیاد منابع مالی موجود در سازمان‌ های نظام مهندسی، مقاومت ‌های شدیدی در برابر این ابلاغیه‌ها وجود دارد، ولی بی شک، قطع شدن این منابع یک الزام قانونی است.
نامزد هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، با تاکید بر این‌ که قانون اجازه بلوکه کردن مبالغ پرداختی بعنوان دستمزد ناظران را به سازمان نظام مهندسی نداده است، ادامه داد: علاوه بر این، به استناد قانون، امر کنترل و نظارت بر ساخت ‌و ساز‌ خارج از تکالیف مجموعه نظام مهندسی بعنوان یک نهاد حرفه ای و غیرانتفاعی است.
این مسئول با انتقاد از این ‌که سازمان نظام مهندسی حتی در تعقیب خواسته‌ های صنفی اعضا خود موفقیتی کسب نکرده است، افزود: آشفتگی جامعه مهندسان و جایگاه تخریب شده حرفه مهندسی در جامعه را می‌ توان از اثرات مستقیم ناكارآمدی عملكرد درون سازمانی این مجموعه بزرگ دانست.
مصادره امتیازات و منافع موجود در سازمان‌ ها
صباحی در همین حال سازمان نظام مهندسی را یكی از بزرگ ترین موانع ارتقا جایگاه مهندسی در كشور دانست و اظهار داشت: طی ۲ دهه اخیر، مصادره شدن عنوان سازمان نظام مهندسی ساختمان توسط این بنگاه اقتصادی، امكان تشكیل یک تشکل فراگیر را از جامعه مهندسان گرفته و این در حالیست که خود سازمان نظام مهندسی نیز نتوانسته چنین نقشی را بخوبی ایفا كند.

تبدیل سازمان نظام مهندسی به یک بنگاه اقتصادی بزرگ

وی با اشاره بوجود رانت و فساد در بدنه این سازمان‌ ها، تصریح کرد: یکسری دست ‌های پنهان، امتیازات و منافع موجود در سازمان ‌ها را به نفع خود مصادره می‌ کنند و گریز از قوانین، رانت‌خواری و تخلف در این سازمان بصورت حرفه‌ای در این بنگاه اقتصادی اتفاق می‌ افتد.
صباحی یکی از رسالت ‌های مهم سازمان نظام مهندسی را ترویج اخلاق مهندسی در جامعه دانست و گفت: این در حالیست که امروز امضا فروشی و مهرفروشی و سایر تخلفات بزرگ در عرصه ساختمان ‌سازی، حاکی از وضعیت اسفبار اخلاق مهندسی است و نظام مهندسی نه تنها نتوانسته در تبیین اخلاق حرفه ‌ای موفق عمل کند، بلكه به ترویج رانت ‌های گروهی و فساد اداری دامن زده است و نمونه آشکار این فساد و رانت‌خواری در سیستم غیرشفاف تقسیم كار قابل مشاهده است.
به گفته وی، امروز اختلافات بین وزارت راه و نظام مهندسی تنها به این علت است که عده‌ای تلاش درجهت مخفی‌سازی این تخلفات دارند تا دستشان در تداوم این تخلفات باز باشد و با مانعی در ادامه راه خود روبرو نشوند. حال آن‌ که اگر این سازمان در طول سال‌ های گذشته می‌ توانست محل اعتماد عمومی و یا حتی محور انسجام اعضا خود باشد، هیچ گاه به این شدت مورد هجمه قرار نمی‌ گرفت.
منبع : عصر ایران

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشريحي آزمون نظام مهندسي عمران-اجرا ارديبهشت ۹۷

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۰ مهر ۹۷
225 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0