سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود

ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیش ترین بخش اشتغال و رونق اقتصادی را مربوط به ساخت و ساز و تولید مصالح ساختمانی ذکر کرد و گفت: به خاطر رکود ساخت و ساز در ایران میانگین ظرفیت کار مهندسین ساختمان سال جاری ۷ درصد بود.

کد خبر: 961024014 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ دی ۹۶ - ۲:۲۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور  به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی ،ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیش ترین بخش اشتغال و رونق اقتصادی را مربوط به ساخت و ساز و تولید مصالح ساختمانی ذکر کرد و گفت: به خاطر رکود ساخت و ساز در ایران میانگین ظرفیت کار مهندسین ساختمان سال جاری ۷ درصد بود.سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود

سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود

سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود

سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین  ۷ درصد بود

فرج الله رجبی در جلسه اعضای بسیجی عضو هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی کشور در مشهد ادامه داد: هم چنین آمار تولید مسکن سال جاری در مقایسه با بیست و پنج سال گذشته در بدترین شرایط رکود قرار داشته است.
رجبی افزود: پانصد هزار مهندس ساختمان در کشور وجود دارند که بخش اعظم آنها به علت رکود صنعت ساختمان بیکار هستند و با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم میکنند. اگر دولت تسهیلات بیش تری را در حوزه مسکن و ساخت و ساز هزینه کند بخش زیادی از چرخه اقتصادی کشور شتاب خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: برخی مدعی هستند نظام مهندسی تبدیل به یک اداره یا دایره ای از وزارت راه و شهرسازی گردد. این در حالیست که وضعیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان در سراسر کشور نسبت به بیست سال گذشته بهتر شده و دارای قانون نظام مندی است.
رجبی هم چنین معوقات بانکی در حرفه های مختلف اقتصادی سطح کشور را بیست و پنج درصد اعلام کرد و بیان داشت: ولی این میزان در بخش مسکن کم تر از ۲ درصد است لذا خوش حساب ترین مشتریان بانک ها وام گیرندگان مسکن هستند.
رونق اقتصادی با فعالیت بخش خصوصی
ریاست کمیسیون زیربنایی مجمع عالی بسیج سازمان نظام مهندسی ساختمان هم در این جلسه افزود: اگر بیش از هفتاد هزار پرونده مربوط به پروژه های نیمه تمام دولت را برای تکمیل به بخش خصوصی اختصاص دهند رونق اقتصادی و اشتغال در کشور رخ خواهد داد.
سیدمهدی هاشمی نیاز اعتباری تکمیل پروژه های نیمه تمام دولتی را پانصد هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: دولت در لایحه بودجه سال نود و هفت برای تکمیل پروژه های نیمه تمام شصت هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته که اگر این مبلغ اختصاص یابد اتمام پروژه ها بیش از ده سال طول میکشد اگر در این بین پروژه های دیگری اضافه نگردد.
هاشمی در ادامه به زلزله اخیر در کرمانشاه اشاره و  تصریح کرد: در ایران هر ۷ سال زلزله ای با قدرت بالای هفت ریشتر رخ میدهد و بسیاری از هم وطنان بر اثر ریزش ساختمانها جان خود را از دست میدهند.
وی یاد آور شد: قدرت زلزله در سر پل ذهاب ۷٫۳ ریشتر و تلفات جانی آن نسبت به زلزله های گذشته در کشور کم تر بود که این به واسطه استحکام ساختمان هایی است که طی سال های اخیر ساخته شده اند.

سال جاری ميانگين ظرفيت کار مهندسین ۷ درصد بود

ریاست سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور خاطر نشان کرد : در حادثه زلزله سرپل ذهاب مدیریت بحران کشور به سازمان نظام مهندسی ساختمان در ارتباط با استحکام ساختمان ها انتقاد کرد. این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیست و   شش سال سابقه قانون و مقررات ملی ساختمان مدونی دارد و طبق آن عمل میکند.
نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نظام مهندسی ساختمان بعنوان یک سازمان مردم نهاد در خط مقدم عمران و آبادانی، نجات و بازسازی قرار دارد، نظام مند و قانونمند و ریشه دار است و با داشتن نیم میلیون نفر متخصص و وظیفه شناس در جایگاه ویژه ای قرار دارد.
هاشمی مطرح کرد: ایران کشوری زلزله خیز و نیازمند ایجاد ایستگاه های شتاب نگار است ولی از سال هشتاد و هشت تا به حال هنوز دستگاهدهای زلزله نگار از گمرک ترخیص نشده اند. ایران جزو ده کشور نخست وقوع بلایای طبیعی است و هفتاد درصد سکونتگاه هایمان در معرض خطر سیل و زلزله و آسیب پذیری قرار دارند بنابراین لازم است جامعه مهندسین تحقیقات لازم را در مورد زمین لرزه سرپل ذهاب و خرابی های آن در بخش های طراحی، نظارت، مصالح ساختمانی و تاسیساتی انجام دهند.
فعالیت سازمان نظام مهندسی موجب استحکام بناها شده است
ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی نیز در این جلسه عنوان داشت: در زلزله سرپل ذهاب بادبندهای ساختمان های میانی خوب عمل کرده بود ولی اتصالات فلزی که خوب جوشکاری نشده بود سبب فروریختن ساختمان های چهار و پنج طبقه شد.
حسین کامران دیسفانی گفت: با گذشت بیست و پنج سال از فعالیت سازمان نظام مهندسی وضعیت ساخت و سازها در کشور بهبود یافته و به استحکام بناها منجر شده است ولی خروجی کار قانع کننده نیست. باید سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان ها بهتر از گذشته عمل کنند و عملکرد خود را به نقد بگذارند.
کامران به مطالعات انجام شده در مورد شناسایی سه گسل در مشهد اشاره کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با همکاری اداره کل راه و شهرسازی برای مطالعات گسل های شهر مشهد صد و پنجاه میلیون تومان هزینه کرده است.
هم چنین در این جلسه، ایلخان ریاست سازمان بسیجی مهندسین عمران و معماری کشور آمادگی این سازمان را برای خدمت رسانی به جامعه و مناطق زلزله زده کشور اعلام و تصریح کرد: تعداد بی شماری از مهندسین بسیجی در سرپل ذهاب سرگرم خدمت رسانی به زلزله زدگان هستند.

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود کتاب راهنمای مبحث ۱۳ نظام مهندسی

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۴ دی ۹۶
288 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0