نظام مهندسی به وظایف خود درست عمل نمیکند احمدرضا سرحدی، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان بیان کرد:

ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها به ضرر مردم تمام می‌ شود

این‌ روزها بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی بر سر آیین ‌نامه کنترل ساختمان مبنی بر ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها مناقشه وجود داد.

کد خبر: 961118021 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶ - ۷:۴۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،این‌ روزها بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی بر سر آیین ‌نامه کنترل ساختمان مبنی بر ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها مناقشه وجود داد.

ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها به ضرر مردم تمام می‌ شود

ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها به ضرر مردم تمام می‌ شود

ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها  به ضرر مردم تمام می‌ شود

بعبارتی وزارت خانه معتقد است کنترل ساختمان باید از سازمان نظام مهندسی به شهرداری محول گردد و نظام مهندسی مخالف این موضوع است. معتقد هستم این آیین ‌نامه به ضرر مردم تمام خواهد شد. در حال حاضر در کشور حدود چهارصد و پنجاه هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی هستند و همین تعداد هم منتظر قبولی در آزمون سازمان نظام مهندسی ساختمان و ورود به سازمان هستند، لذا بی ‌شک عضوهای سازمان نظام مهندسی ساختمان با اجرای این آیین ‌نامه مقابله خواهند کرد و تصویب نخواهد شد، زیرا براساس این آیین‌ نامه، مالک مجوز دارد که خود مهندس ناظر را انتخاب کند، بنابراین بی شک کیفیت ساختمان بشدت پایین خواهد آمد. در مورد این که کنترل ساختمان به شهرداری واگذار گردد هم لازم به ذکر است که براساس تبصره هفت ماده صد کنترل عمومی ساختمان از طرف شهرداری بوده است، ولی وقتی سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان تشکیل شد، شهرداری یک نفس راحتی کشید و شانه از زیر بار این مسئولیت خالی کرد و این مسئولیت براساس قانون به سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان واگذار گردید. هم اینک شهرداری آمادگی برای پذیرفتن این مسئولیت و کنترل و نظارت ساختمان بصورت جدی و مدون ندارد و این آیین ‌نامه می‌ خواهد به زور کنترل ساختمان را برگردن شهرداری بیاندازد. هم چنین کنترل ساختمان هم به نفع شهرداری نیست و هم شهرداری توان انجام اینکار را ندارد، زیرا تا امروز شهرداری از تخلفاتی که در ساخت و ساز انجام می ‌شود بخش عمده‌ای از بودجه خود را تامین کرده است. لذا اگر قرار باشد شهرداری هم خود کنترل ساختمان انجام دهد و هم بخواهد جریمه کند، این موضوع باهم تناقض دارد. شهرداری علاقمند است که مسئولیت کنترل ساختمان بر گردنش نباشد و چنان چه مالک یا مهندس ناظر در ساخت و ساز قصور کردند با گزارش این تخلف در کمیسیون ماده صد جریمه دریافت کند، ولی اگر بخواهد این مسئولیت را بعهده بگیرد با بحران روبرو خواهد شد، زیرا شهرداری با قبول این مسئولیت نمی ‌تواند به مالک اجازه دهد که تخلف کند و سپس بخواهد ازاین تخلف جریمه دریافت کند. بنظرم بعید است که این آیین ‌نامه تصویب گردد، ولی اگر این آیین ‌نامه تصویب و ابلاغ گردید بطورحتم مردم ضرر خواهند کرد،

ارجاع حق نظارت به شهرداری ‌ها به ضرر مردم تمام می‌ شود

زیرا کنترل ساختمان دیگر انجام نخواهد شد و شهرداری بعنوان عاملی که همواره کسب درآمد و سود از تخلف در حوزه ساخت و ساز داشته است، علاقه و تمایلی به نظارت و کنترل جدی و مدون ساختمان نخواهد داشت. هم چنین قرار است که مهندس ناظر از طرف مالک بعنوان مشاور انتخاب گردد، بطورحتم مشاور نمی‌ تواند برخلاف میل و اراده مالک عمل کند، بنابراین کیفیت ساختمان‌ ها بشدت تنزل پیدا خواهد کرد و مردم از این جهت متضرر خواهند شد.

منبع : خانه اقتصاد

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام نظام مهندسی اصفهان

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۸ بهمن ۹۶
403 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0