دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی

دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی

دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی ، چیست؟ بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته را در فضای مبهم قرار دارند

کد خبر: 990619006 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹ - ۸:۰۵ ق.ظ

​به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی ، چیست؟ بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته را در فضای مبهم قرار دارند

دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی

دلیل حذف رشته مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های سازمان نظام مهندسی
چرا مدیریت پروژه از فهرست رشته‌ های نظام مهندسی حذف گردید؟
رشته مدیریت پروژه در حالی از مجموعه رشته‌ های نظام مهندسی حذف شده است که متولیان تصمیم‌ گیری در این حوزه هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای حذف آن ارائه نداده و بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته را در فضای مبهم قرار داده‌اند.
تغییر تصمیم و نبود یک برنامۀ کاری مشخص به واسطه تغییر مدیریت، یکی از علل مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجود به حساب می‌ آید. در این بین این تغییرات ممکن است در سطوح مختلف حکمرانی در کشور دیده شود. یکی از این چرخش‌ های آشکار در مسئله حذف رشته مدیریت پروژه از مجموعه رشته‌های ذیصلاح برای شرکت در آزمون نظام مهندسی تلقی می‌شود. در ادامه این گزارش به بررسی ماجرای حذف رشته مهندسی پروژه از رشته ‌های مورد تایید سازمان نظام مهندسی می ‌پردازیم.
* بررسی جزئیات رشته مدیریت پروژه
مدیریت پروژه مجموعۀ مهندسی – مدیریتی تلقی می ‌گردد که برای مدیریت، نظارت، طراحی واجرای پروژه‌ها بویژه پروژه‌های عمرانی طرح ریزی شده است. تاکید اصلی در رشته مهندسی مدیریت پروژه بر روی تلفیق دانش و اجرا، کاربردی بودن آموزه ومدیریت صحیح پروژه های عمرانی متمرکز است.
فعالیت ‌های در نظر گرفته شده برای مهندس‌ های مدیریت پروژه در نظام مهندسی ساختمان، جهت تصدی پست مهندس مجری تعریف شده است و در حال حاضر این وظیفه توسط مهندسین عمران انجام میشود. لیکن از آنجا که مهندسین عمران با مهارتهای مرتبط با دانش حقوقی پروژه‌ها، اصول مدیریت صحیح و مواردی از این دست آشنایی ندارند، رشته مهندسی مدیریت پروژه با هدف رفع خلاء موجود در فعالیت مهندس ‌های مجری طراحی شده است.
بررسی چارت آموزشی رشته مدیریت پروژه و مقایسه آن با رشته مهندسی عمران از تطیق بیش از هفتاد درصدی این دو چارت خبر می ‌دهد و توجه به جرئیات درس ‌های ارائه شده تطیبق چارت آموزشی دو رشته را بیش از پیش هماهنگ می ‌سازد.
*تصمیات متناقض کمیسیون هم‌ارزی برای رشته مدیریت پروژه
بمنظور بررسی ماجرای حذف این رشته از مجموعه رشته ‌های ذی‌صلاح برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید روند تاریخی این رشته را بررسی کرد. در همین راستا مطابق بند هجده کلیات مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته‌ها به شماره ۶۸۶۹۳/۴۳۰ در تاریخ چهاردهم بهمن‌ماه سال نود و یک مقرر گردید، فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی مدیریت پروژه با صلاحیت محدود (نظارت در حد پایۀ سه) موفق به اخذ پروانه نظام مهندسی مرتبط با رشته‌های عمران شوند.
مصوبه کمیسیون هم ارزی مبنی بر حضور رشته مدیریت پروژه در مجموعه رشته‌ های سازمان نظام مهندسی
در حالیکه سال نود و یک، رشته مهندسی پروژه جزء رشته‌ های سازمان نظام مهندسی طبقه‌بندی شد ولی در چرخشی آشکار، شش سال بعد در بند سی و دو کلیات مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته‌ها به شماره ۱۴۹۷۲۶/۴۳۰ در تاریخ بیست و نهم دی‌ماه سال نود و هفت عنوان شد که به فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پروژه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد.
مصوبه کمیسیون هم ارزی مبنی بر حذف رشته مهندسی پروژه از مجموعه رشته‌های سازمان نظام مهندسی
این چرخش آشکار در تصمیم‌گیری در حالی مطرح می‌شود که از تاریخ چهاردهم بهمن نود و یک تا تاریخ بیست و نهم دی نود و یک، هیچ تغییری در چارت آموزشی رشته مدیریت پروژه اعمال نشده و علل حذف این رشته از رشته‌های ذی‌ صلاح سازمان نظام مهندسی محل سوال است.
*نماینده وزارت علوم پاسخ قانع کننده‌ای نداد
پی‌گیری دلیل حذف رشته مهندسی پروژه مشخص کرد، این تغییر در تصمیم از طرف کمیسیون هم‌ارزی وزارت راه و شهرسازی که با حضور نماینده‌های از وزارت علوم، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی برگزار می ‌گردد، اتخاذ شده است. در همین ارتباط و بمنظور مطلع شدن از جزئیات بیشتر به سراغ یکی از فارغ‌التحصیلان رشتنه مدیریت پروژه رفتیم. این فارغ‌التحصیل رشته مهندسی پروژه با اشاره به پی‌گیری‌های انجام شده از سوی فارغ‌ التحصیلان بمنظور یافتن علل حذف رشته، بیان کرد:« بعد از پیگیری‌ از کمیسیون هم ارزی متوجه شدیم که علت اصلی حذف این رشته از مجموعه رشته‌ های سازمان نظام مهندسی، مخالفت رحیم زاده، نماینده وزارت علوم در کمیسیون هم ارزی بوده است.»
این کارشناس مدیریت پروژه، ضمن اشاره به گفتگوی خود با نماینده وزارت علوم، بیان داشت:« بعد از پی گیری برای یافتن علل حذف، نماینده وزارت علوم اعلام کرد که در حال بررسی دقیق جزئیات چارت آموزشی رشته مدیریت پروژه است، حال پرسش اصلی اینجاست که چگونه اول نسبت به حذف رشته اقدام شد و پس از پیگیری دستور بررسی چارت آموزشی صادر گردید؟»
این فارغ‌التحصیل رشته مهندسی، گفت:« البته پس از گفتگو با نماینده وزارت علوم اقدام به بررسی چارت آموزشی بطور دقیق کرده و نتایج تطبیق هفتاد درصدی این رشته با رشته مهندسی عمران را به وزارت علوم اعلام کردیم اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده و هم‌چنان منتظر علل قانع کننده کمیسیون هم ارزی برای حرف این رشته هستیم.»
*فارغ‌التحصیلان مدیریت پروژه، سرگردان تصمیات مسئولین
این تصمیم کمیسیون هم ارزی منجر به سرگردانی تعداد بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پروژه شده که به واسطه دریافت پروانه نظام مهندسی نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند و در شرایط فعلی در فضای مبهمی به سر می ‌برند.
ولی پرسش مشخص این‌جاست که چرا کمیسیون هم ارزی علل خود برای حذف این رشته از مجموعه رشته‌های سازمان نظام مهندسی را عنوان نکرده و اگر علت قانع کننده‌ای ندارد، چرا به فارغ‌التحصیلان مدیریت پروژه اجازه شرکت در آزمون نظام مهندسی را نمی‌دهد؟
منبع: خبرگزاری فارس

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ شهریور ۹۹
92 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0