وزارت راه به دنبال تعطیلی نظام مهندسی نیست مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی

وزارت راه به دنبال تعطیلی نظام مهندسی نیست

مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با عنوان این‌ که در حال حاضر سازمان‌ های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه ‌های مالی و اداری شده‌اند، بیان کرد: تلاش وزارت راه این است که سازمان ‌های نظام مهندسی به جایگاه خود برگردند.

کد خبر: 970224003 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ - ۱۱:۲۲ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با عنوان این‌ که در حال حاضر سازمان‌ های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه ‌های مالی و اداری شده‌اند، بیان کرد: تلاش وزارت راه این است که سازمان ‌های نظام مهندسی به جایگاه خود برگردند.

وزارت راه به دنبال تعطیلی نظام مهندسی نیست

وزارت راه به دنبال تعطیلی نظام مهندسی نیست

وزارت راه به دنبال تعطیل کردن نظام مهندسی  نیست

منوچهر شیبانی اصل در مورد چگونگی اخذ هزینه خدمات مهندسی گفت: تا به حال به اینصورت بود که پنج درصد بابت ارجاع نظارت از مالکین و پنج درصد برای کنترل طراحی از مهندسان ناظر و در بعضی موارد از مالکان دریافت می ‌شد.
وی با اشاره به این‌ که از قبل اعلام شده بود نباید مبالغ دریافتی تبدیل به سپرده و یا منبع انتفاعی برای سازمان‌ ها شود، ادامه داد: در موارد متعددی شاهد سپرده‌ گذاری و دریافت سود از طریق این مبالغ بوده‌ایم بطوری‌ که طبق آخرین اطلاعات این رقم در سال گذشته هزار و پانصد میلیارد تومان بوده است.

بخش نامه وزارت راه علاوه بر لازم ‌الاجرا بودن، یک محور قانونی دارد
شیبانی اصل با تاکید بر لازم‌ الاجرا و قانونی بودن بخش نامه وزارت راه افزود: به علت وسعت زیاد این منابع مالی، شاهد مقاومت ‌هایی در این خصوص بوده‌ایم ولی قطع شدن این منابع، فی النفسه یک امر قانونی است.
مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: براساس شیوه‌ نامه‌ای که توسط وزیر راه ابلاغ شده هر گونه مبلغی که توسط نهادهای مختلف از مردم اخذ گردد باید بموجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی باشد و وزیر یا وزارتخانه‌ای نمی ‌تواند مردم را موظف کند که مبلغی را به نهاد خاصی بدهد و اگر قرار بر اخذ این مبلغ از طرف اعضا باشد باید در مجمع عمومی بصورت قانونی دریافت گردد که تا به حال هیچیک از این دو حالت نبوده است.
شیبانی اصل با اشاره به بخش نامه سال هشتاد و سه مبنی بر این ‌که مردم موظف اند این مبالغ را پرداخت کنند گفت: جای تعجب دارد اشخاصی که این مبالغ را پرداخت کرده‌اند به این نکته مهم توجه نکرده و هیچکدام از نمایندگان مجلس و یا نهادهای دولتی به آن ایراد نگرفته‌اند در حالی ‌که بحث از ریشه غیر قانونی است.
وی تاکید کرد: حال وزیر راه این روند نادرست را اصلاح کرده‌ و طبیعتا هر اقدامی که منجر به قطع درآمدی باشد که عده‌ای از آن منتفع هستند مشخصا مخالفت‌ هایی را به دنبال خواهد داشت.
مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که “آیا برای بازپرداخت این مبالغ تصمیمی اتخاذ شده یا خیر؟” بیان داشت: مقدار این مبالغ و این ‌که آیا اخذ این مبالغ در جایی ثبت شده یا خیر نامشخص است بنابراین فعلا وزارت راه تلاش در متوقف کردن ادامه این روند دارد.
وزارت راه به دنبال تعطیل کردن نظام مهندسی نیست
مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد این موضوع که آیا با قطع این درآمدها سازمان نظام مهندسی تعطیل می‌ شود یا خیر، افزود: این موضوع توسط کسانیکه در این راستا منتفع ‌اند، تحریف شده و من بطور قطعی این موضوع را تکذیب می ‌کنم.

وزارت راه به دنبال تعطیلی نظام مهندسی نیست

شیبانی در مورد دلیل اختلاف وزارت راه با نظام مهندسی ادامه داد: این سازمان‌ ها به بنگاه‌ های مالی و اداری تبدیل شده‌اند که این امر آن ‌ها را از انجام امور حرفه‌ای خود منحرف کرده ولی چنین نهاد هایی در سایر کشور ها هرگز در امور مالی، اداری و مهندسی دخالت نمی‌ کنند.
وی با تاکید بر این ‌که سازمان نظام مهندسی رأسا نباید به مسائل مهندسی ساختمان و مراحل صدور  پروانه ساختمان ورود کند خاطر نشان کرد: سازمان‌ های نظام مهندسی در حال حاضر از وظایف اصلی خود فاصله گرفته و سعی وزارت راه اینست که آن‌ ها را به جایگاه خود برگرداند و بهیچ وجه تعطیل کردن این نهاد مد نظر نبوده و نیست.
منبع : سازه نیوز

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کتاب آزمون نظام مهندسی شهرسازی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۴ اردیبهشت ۹۷
197 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0