نمره دولت در حوزه مسکن «صفر» است کارشناس حوزه مسکن بیان کرد:

نمره دولت در حوزه مسکن «صفر» است

احمدرضا سرحدی، کارشناس حوزه مسکن با عنوان این که عملکرد دولت را مستحق نمره صفر می ‌داند، عنوان داشت: تنها هنر وزارت راه و شهرسازی گیر دادن به سازمان نظام مهندسی است.

کد خبر: 970320012 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷ - ۵:۱۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، احمدرضا سرحدی، کارشناس حوزه مسکن با عنوان این که عملکرد دولت را مستحق نمره صفر می ‌داند، عنوان داشت: تنها هنر وزارت راه و شهرسازی گیر دادن به سازمان نظام مهندسی است.

نمره دولت در حوزه مسکن «صفر» است

نمره دولت در حوزه مسکن «صفر» است

نمره دولت در حوزه مسکن «صفر»  است/ تنها هنر وزارت راه و شهرسازی گیر دادن به نظام مهندسی است

اصرار وزارت مسکن بر وجود تعادل در بازار مسکن با وجود نشانه ‌های افزایش قیمت و تنش در بازار، این سوال را بوجود آورده است که آیا اصولاً وزارت مسکن سیاست و تدبیر خاصی در این حوزه دارد یا نه؟
احمدرضا سرحدی‌ کارشناس حوزه مسکن، در این مورد، اظهار داشت: دولت یازدهم و دوازدهم را در حوزه سیاستگذاری مسکن، تأمین مسکن محرومان، احیای بافت‌ های فرسوده، کنترل قیمت ‌ها و رونق بخشی به بازار، لایق دریافت نمره صفر می‌ دانم.
وی ادامه داد: در هر نظامی ‌دولت‌ ها مکلفند به مردم خدمات رسانی کنند. اصل چهل و سه قانون اساسی هم تأمین حداقل نیاز مسکن محرومان را بر دولت‌ ها تکلیف کرده است. این دولت اما هیچ کاری نکرد. مدام به مسکن مهر به علت جانمایی اشتباه، تورم زایی و بی‌ کیفیتی سازه ‌ها ایراد گرفت و عباس آخوندی، آن را «مزخرف» توصیف کرد ولی بجای آن چه کرد؟ بدون تعارف هیچ دستاوردی نداشت.
سرحدی تصریح کرد: مسکن اجتماعی که قرار بود ویژه محرومان باشد، روی کاغذ ماند. حتی می ‌توان گفت آقایان اصلا معلوم نیست چه در سر دارند. ابعاد مسکن اجتماعی، نحوه اجرا و جزییاتش چیست. شخصا با مظاهریان، معاونت مسکن وزارتخانه حرف زدم و گفتم تصورتان از مسکن اجتماعی با تصور جهانی فرق دارد. در دنیا اینگونه مسکن ها مالک ندارد و بین محرومان دست به دست می ‌شود و جنبه موقتی دارد.
وی، هم چنین دولت را در آزمون احیای بافت های فرسوده، «مردود» دانست و یاد آور شد: در این مورد تا کنون فقط سمینار برگزار کرده و حرف زده‌اند. نهایتاً هم به این نتیجه رسیده ‌اند که کاری نکنند بهتر است! گفتند محرومان و ضعفا را وارد بازار مسکن خواهیم کرد که این هم روی زمین ماند.
به باور وی، وزیر راه و شهرسازی بر عدم دخالت دولت در سیاستگذاری و ساخت و ساز تأکید و به نوعی «لیبرالیسم منحطّ» آمریکایی معتقد است، بدان معنی که بازار یله و رها باشد و هر کس هم توان خرید نداشت برود بمیرد!

نمره دولت در حوزه مسکن «صفر» است

این کارشناس مسکن، واگذاری بازار به مکانیزم آزاد را اجحاف در حق مردم و در تضاد با اهداف نظام دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی تنها هنری که دارد گیر دادن به سازمان نظام مهندسی است و مایل است این سازمان را که نظارتی بر ساخت و ساز دارد از وظیفه خود دور کند تا بازار بیش تر و بیش تر رها گردد.
وی اظهار داشت: برای وزیر تنها سود بردن بساز و بفروش ‌ها و مالکان مهم است و این تفکر به تشدید رکود و اضافه شدن تورم به این رکود منجر شده است.
وی، بخشی از گرانی شدید قیمت مسکن را نتیجه نا امنی روانی حاصل از نوسانات بازارهای سوداگری دانست و ادامه داد: کاهش چشم گیر معاملات در این شرایط نشان دهنده تشدید رکود است و نه رونق‌ زایی. در حالیکه وزارتخانه هیچ برنامه ‌ای در حوزه مسکن ندارد، گرانی را تنها به نوسانات بازارهای سوداگری نسبت می‌ دهد. حتی یک فرد کم سواد هم می‌ داند وقتی همه چیز گران شود، مسکن هم گران می ‌شود لذا باید پرسید شما آقایان چه کرده ‌اید؟ چه سیاستی و چه تأثیری در بازار داشته ‌اید؟
سرحدی بر این باور است که دولت در این پنج سال هیچ کنترلی بر بازار مسکن نداشته و همچنان نیازی به افزایش وام مسکن و افزایش دوره باز پرداخت هم نمی ‌بیند ضمن این که در راستای حمایت از سازندگان و مالکان، سیاست دریافت مالیات از خانه‌ های خالی را هم اجرایی نکرده است.
منبع : قدس آنلاین

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۰ خرداد ۹۷
312 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0