وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان طاهره نصر _ عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان

وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان

امروز با نگاهی به سیمای شهرها میتوان فهمید که متأسفانه فقدان سیاست ‌های صحیح توسعه کاربری‌ های شهری سبب گسیختگی استخوان ‌بندی اصلی شهرها شده و متأسفانه شهرها از انسجام ساختاری برخوردار نیستند.

کد خبر: 970705004 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۵ مهر ۹۷ - ۹:۵۹ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،امروز با نگاهی به سیمای شهرها میتوان فهمید که متأسفانه فقدان سیاست ‌های صحیح توسعه کاربری‌ های شهری سبب گسیختگی استخوان ‌بندی اصلی شهرها شده و متأسفانه شهرها از انسجام ساختاری برخوردار نیستند.

وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان

وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان

وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام  مهندسی ساختمان

لزوم مشارکت و حضور فعال مهندسان در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان برای ورود حرفه‌ مندان مهندسی به هیأت مدیره‌ ها امری ضروری است. باید هدایت سازمان‌ های نظام مهندسی ساختمان به افرادی سپرده شود که علاوه بر مسئولیت پذیری، حس تعلق خاطر به شهرها را نیز داشته باشند و در حفظ هویت شهرها کوشا باشند.
در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهدافی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شده است که از آن جمله میتوان به تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه‌ های فنی و مهندسی در بخش ‌های ساختمان و شهرسازی، تأمین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ارتقا کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای آن، ارتقای دانش فنی صاحبان حرفه، حمایت از مردم بعنوان بهره برداران از ساختمان‌ ها و فضاهای شهری، حفظ و افزایش منابع مواد و انرژی و سرمایه‌ های ملی، فراهم ساختن زمینه همکاری کامل میان وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ‌ها و تشکل‌ های مهندسی و حرفه ای ساختمان و … اشاره کرد.
بازار مسکن
دراین میان شاید بتوان وظیفه فراموش شده سازمان­های نظام مهندسی را فراموش کردن «حرفه» دانست! زیرا با تعریفی که از واژه «مهندسی» در دایره‌المعارف‌ های مختلف آمده است، مهندسی یعنی «بکار بردن علوم و فنون بمنظور طراحی و یا توسعه ساختارها، از طریق درک کامل ساختمان آن‌ ها و یا بمنظور پیش‌بینی کردن رفتار آن ‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین. ضمن این که مهندس باید با تمام جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طراحی، توسعه یا بکارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، آشنایی کافی داشته باشند». ولی امروز با نگاهی به سیمای شهرها میتوان فهمید که متأسفانه فقدان سیاست‌ های صحیح توسعه کاربری ‌های شهری سبب گسیختگی استخوان‌ بندی اصلی شهرها شده و متأسفانه شهرها از انسجام ساختاری برخوردار نیستند. بطور خلاصه می ‌توان گفت توجه به حمایت از مردم به عنوان بهره‌ برداران فضاهای شهری، قربانی توسعه ‌های بی‌رویه و یک ‌جانبه شهری گردیده است. در این راستا شاید بتوان مهم ترین مسأله را توجه به ضوابط مربوط به نحوه استفاده از زمین، از مکان ‌یابی برای طرح ‌ها تا تفکیک و احداث ساختمان‌ ها و نیز مسائل انسانی دانست که باید بطور جدی‌ تر مدنظر قرار گیرد. از دیگر سو، مردم بعنوان بهره ‌برداران ساختمان ‌ها هستند که باید مورد توجه بیش تر باشند. قطعا تخصص مهندسان در تأمین آسایش و ایمنی و امنیت مردم کارساز است. این مورد در ساخت، تعمیر و نگه داری ساختمان‌ ها همواره مورد توجه است. از نگاهی روانشناسانه به محیط نیز، مهندسان در برابر سیمای شهر مسئول هستند.
در هدف دیگر قانون به حفظ و افزایش منابع مواد و انرژی و سرمایه‌ های ملی اشاره شده است. سازمان نظام مهندسی ساختمان در این مورد تشکیلاتی فوق‌العاده و حائز اهمیت  است. حمایت از ایده ‌پردازان و مخترعان داخلی، ایجاد فضاهای تحقیقاتی و پژوهشی، اعطای گواهی نامه‌های تأیید فنی برای تکنولوژی‌ های وارداتی و تصویب شیوه ‌نامه‌های بومی ‌سازی فناوری‌ ها از جمله اقدامات مؤثر و مفید سازمان نظام مهندسی در ۲ دهه اخیر بوده است. قطعا مهندسان حرفه مند به این مورد اشراف دارند. ولی اعضای هیأت مدیره هم باید شرایط آموزش برای اعضا را بگونه‌ای فراهم آورند تا جدید ترین فناوری‌ ها و تکنولوژی‌ های صنعت ساختمان را به اعضا معرفی کنند و در راستای آموزش پایدار برای مهندسان قدم بردارند. بنابراین جایگاه حرفه‌ای سازمان نظام مهندسی ساختمان کاملا آشکار است. نگاه حرفه ‌مند به سازمان نظام مهندسی ساختمان نگاهی ارزشی است که باید در جامعه تسری یابد. برای این منظور نیز سازمان ‌ها باید در زمینه فرهنگ‌سازی مهندسی قدمی جدی بردارند. تفکری که متأسفانه در هیأت مدیره‌ های دوره ‌های قبل کم تر مورد توجه بوده است. بنابراین بجاست که اعضای سازمان ‌ها با مشارکت خود در انتخابات هیأت مدیره سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان، علاوه بر این که مسئولیت خود را در قبال حرفه به انجام رسانند، در انتخاب هوشمندانه نیز در راستای اعتلای مهندسی کشور تلاش کنند. از سویی دیگر باید دفاع مؤثر از حقوق مهندسان مدنظر اعضای هیأت مدیره باشد. این حقوق برای مهندسان ۷ رشته یکسان است. بخشی از این دفاع می‌ تواند با تعامل با سایر ارگان‌ ها، در بازتعریف و تبيين اصول اخلاق حرفه‌ای از یک طرف و هم چنين تنسيق امور حرفه مهندسی به حرفه‌ مندان از طرف دیگر دخيل باشد. بطور مثال در تعامل با شهرداری می ‌توان جایگاه سازمان نظام مهندسی را برای تنسیق امور مهندسی بهبود بخشید. در تعامل با وزارت راه و شهرسازی می‌ توان علاوه بر ارتقای جایگاه حرفه‌ مند سازمان نظام مهندسی، در سیاست‌ های مربوط به تشکل‌ های مهندسی نیز جایگاه مطلوب‌ تری را تصور کرد. بگونه‌ای که جلب مشارکت حرفه‌ ای مهندسان در تهیه و اجرای طرح ‌های توسعه آبادانی کشور مدنظر باشد که این مورد نیز به وضوح در بند دهم از ماده دوم قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مورد توجه قرار گرفته است.

وظیفه فراموش شده سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان

نگاهی دیگر به سازمان نظام مهندسی ساختمان را نگاهی برای فرهنگ سازی در زمینه تفکر مهندسی دانست. فرهنگ، پیش زمینه و مقدمه اقتصاد و هر موضوع دیگری است، قطعا فرهنگ از مؤلفه‌ های اصلی در تمام ابعاد جامعه محسوب می گردد، باید توجه داشته که اگر در هر زمینه فرهنگ صحیح وجود نداشته باشد، نباید انتظار پیشرفت و توسعه را نیز داشت. از اینرو باید توجه داشت که سعی برای مهندسی ساختن ابنیه، خود تا حدود زیادی می ‌تواند بر اقتصاد نیز تأثیرگذار باشد، چرا که افزایش طول عمر ساختمان و کاهش زمان سبب کاهش صحیح هزینه ‌های ساخت شده و می ‌توان سرمایه‌ های ملی و مردمی را نیز حفظ کرد که این مورد نیز در بند هفتم از ماده دوم قانون نظام مهندسی ساختمان مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا از وظایف سازمان می ‌توان به رعایت بهینه اصول فنی، استانداردسازی و توجه به کیفیت مصالح و مقاوم‌ سازی ساختمان ‌ها بعنوان یک ضرورت توجه کرد. از طرفی دیگر، قانونگذار تعیین مجری ذی‌ صلاح را ضروری می ‌داند و براساس این قانون همه ساختمان ‌ها باید توسط یک فرد ذی‌ صلاح به نام مجری نظارت شده تا برای ساختمان شناسنامه فنی صادر گردد و کیفیت و صحت اجرا قابل اطمینان باشد. بر پایه همین نیاز فنی عرصه ساختمان سازی شهری و در راستای اعتلای سطح کیفی اجرای ساختمان‌ های شهری، واگذاری انحصاری اجرای پروژه‌ های ساخت و ساز شهری به مجریان ذی صلاح باید در سیاست کاری سازمان نظام مهندسی قرار گیرد و اعضای هیأت مدیره در جریان‌ های مخالف این قانون، از حیثیت حرفه‌ای مهندسان دفاع نمایند.
هم چنین انتشار مطالب در زمینه مهندسی و ساخت و ساز و نیز سیمای شهر قطعا نوعی فرهنگ‌ سازی در زمینه مهندسی و آشنایی با افکار مهندسی خواهد بود. باید توجه داشت که رعايت و اجراي مقررات ملي ساختمان در جامعه مستلزم اطلاع‌رساني صحيح و مستمر است که بايد با مطالعه ساختاري و توليد دانش و از طريق اقدامات و برنامه ‌ريزي‌هاي كارشناسانه، خلاقانه و آگاهانه توسط هیأت مدیره‌ ها به سمت فرهنگسازي براي اقشار مختلف جامعه قدم برداشت.
سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان غیر دولتی است و متعلق به مهندسان هر استان و شکل ‌گیری آن براساس یک فرآیند انتخاباتی است. می‌ توان با گرداوری یک برنامه راهبردی با درنظرگرفتن مطالبات ذی نفعان داخلی و خارجی سازمان، این سازمان را به سازمانی چابک، کارآمد و هوشمند مبدل کنند تا بتواند با حداقل بوروکراسی و حداکثر مشارکت مهندسان، بیش ترین رضایت‌مندی را کسب کند و به اهداف پیش ‌بینی شده در قوانین که مهم‌ ترین آن ارتقای کیفیت ساخت و ساز درکشور است در قالب یک برنامه بلندمدت از رهگذر تعامل با مهندسان متخصص و سازمان‌ های ذی ربط دست پیدا کند و از سویی قادر باشد مسائل تأثیرگذار مرتبط با محیط خارجی و داخلی خود را بررسی و قبل از رویارویی، تشخیص و برای آن ها راهکار پیدا کند.
بنابراین بنظر می ‌رسد زمینه ‌های لازم برای تحقق اهداف عالی سازمان نظام مهندسی ساختمان با حمایت از صلاحیت ‌مندان حرفه مهندسی می ‌تواند صورت گیرد. می ‌توان بهره‌گیری از تخصص‌ مندان حرفه مهندسی را در لزوم حضور فعال و مشارکت مهندسان در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان قابل توجه دانست. مسلما ورود حرفه‌ مندان مهندسی به هیأت مدیره سازمان ‌های نظام مهندسی ساختمان، می‌ تواند در ایجاد سیمای شهری به دور از ناهنجاری‌ ها از طزفی و ایمنی و مدیریت برای زمان بحران از طرف دیگر مؤثر باشد.

منبع : تجارت آنلاین

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۵ مهر ۹۷
366 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0