در جامعه مهندسی امنیت روانی وجود ندارد فرج الله رجبی خبر داد:

برخی سازندگان مسکن مهندسین ناظر را متهم به امضا فروشی میکنند/دولت دست از تصدیگری بر سازمان نظام مهندسی بردارد

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به این که منشا فضا سازی در مورد امضا فروشیها برخی سازندگانی هستند که میخواهند دست مهندسین را قطع کرده و واحدهای بیکیفیت بسازند، بیان کرد: در مورد سهم مهندسین ناظر مبالغ دروغی مطرح گردیده و سیاه نمایی صورت گرفته است.

کد خبر: 960828002 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶ - ۱۲:۲۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری اخبار مهندسی- مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به این که منشا فضا سازی در مورد امضا فروشیها برخی سازندگانی هستند که میخواهند دست مهندسین را قطع کرده و واحدهای بیکیفیت بسازند، بیان کرد: در مورد سهم مهندسین ناظر مبالغ دروغی مطرح گردیده و سیاه نمایی صورت گرفته است.برخی سازندگان مسکن مهندسین ناظر را متهم به امضا فروشی میکنند

برخی سازندگان مسکن مهندسین ناظر را متهم به امضا فروشی میکنند

برخی سازندگان مسکن مهندسین ناظر را متهم به امضا فروشی میکنند

برخی سازندگان مسکن مهندسین  ناظر را  متهم به امضا فروشی میکنند/دولت دست از تصدیگری بر سازمان نظام مهندسی بردارد

فرج الله رجبی، با اشاره به لزوم تسریع دولت در ارایه لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی به مجلس، عنوان کرد: دولت باید در این مورد دست از تصدی گری برداشته و با داشتن نقش حاکمیتی و نظارتی اجازه فعالیت به نظام مهندسی بدهد.
این نماینده مردم در مجلس دهم ، با اعلام این که سازمان نظام مهندسی اکنون با عدم اتکا مالی به دولت بیش از بیست سال فعال است، ادامه داد: این سازمان با داشتن ساختار و تشکیلات مشخص بیش از چهارصد و پنجاه هزار عضو داشته و میتواند بعنوان سازمانی مردم نهاد مسئولیت نظارت بر کیفیت ساختمانها را بخوبی انجام دهد.
وی، با اشاره به اصلاحاتی که در کمیته تخصصی کمیسیون عمران مجلس در مورد قانون نظام مهندسی صورت گرفته است، افزود: در اصلاحات صورت گرفته مرزهای مسئولیتی برای دستگاههای مختلف مشخص شده و مهندسین از جهات مسئولیتهای فنی و مهندسی کاملا مسئول قلمداد شده اند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با اصلاح قانون نظام مهندسی ارایه پروانه صلاحیتها از طرف وزارت راه و شهرسازی و پروانه فعالیت حرفه ای از طرف سازمان نظام مهندسی داده میشود که این موضوع در راستای استقلال بیش تری بمجامع داده میشود.
انتقاد از بدقولی دولت در ارایه لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی
وی با بیان این که دولت بیش از دو سال پیش وعده ارایه لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی را داده ولی تا به حال بدقولی کرده است، گفت: ۲ سال پیش تعداد مهندسین این سازمان در حدود دویست و پنجاه هزار نفر بود ولی در حال حاضر چهارصد و شصت هزار مهندس داریم که اگر بدقولی ادامه داشته باشد این جمعیت در پنج سال آینده به بیش از یک میلیون نفر میرسد لذا تاخیر در ارایه لایحه قانون نظام مهندسی نه جایز بوده و نه به نفع کسی است.
رجبی با تاکید بر این که در قانون نظام مهندسی تلاش شده نگاهی به بهره برداران گردد، مطرح کرد: مسئولیتها را در حوزه صدور شناسه فنی و ملکی مشخص کرده و گفته ایم که این شناسه ها باید مبنای پایانکار قرار بگیرد تا به این ترتیب شناسنامه با مسئولیت مهندسین ذی ربط تهیه گردد.
حذف نظام مهندسی ممکن نیست/تشریح دست مزد مهندسین ناظر
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به برخی زمزمه ها مبنی بر حذف نظام مهندسی از استانها، گفت: حذف نظام مهندسی از استانها ممکن نیست زیرا امکاناتی در استانها برای جایگزینی وجود ندارد.

برخی سازندگان مسکن مهندسین ناظر را متهم به امضا فروشی میکنند


رجبی با یادآوری برخی اظهارنظرها مبنی بر این که مهندسین ناظر مبالغ سنگینی بابت نظارت بر ساختمانها اخذ میکنند، ابراز کرد: این موضوع صحت ندارد زیرا کل دریافتی مهندسین از طراحی، محاسبه، نظارت و اجرای یک ساختمان در خارج از تهران کم تر از دو درصد و در تهران زیر سه درصد از فروش است و دست مزدهای مهندسین درگیر جوسازی شده است.
منشا فضاسازیها علیه جامعه مهندسی و اتهام به آنها برخی سوءاستفاده ها است
رجبی، با اشاره به این که مطرح شدن برخی اظهارنظرها درمورد امضا فروشی بعضی مهندسین هم دروغ وحض است، خاطر نشان کرد: مشکل این جا است که وقتی مهندس ناظر در پروژه ای حاضر میشود اجازه استفاده از مصالح غیر استاندارد نمیدهد از این رو برخی اظهارنظرها در مورد امضا فروشی مطرح میشود چون پیمان کار مجبور به استفاده از مصالح با کیفیت است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تاکید کرد: منشا این فضاسازی همان سازندگانی هستند که میخواهند دست مهندسین را قطع کنند تا خود هر چه میخواهند بسازند از این رو سیاه نمایی در مورد امضا فروشی میشود.
وی افزود: خوشبختانه تعدد ناظرین و اخذ بیش از بیست امضا برای تایید کیفیت یک ساختمان از جمله نکاتی است که مهر بطلانی بر امضافروشی میزند زیرا بیست ناظر که امضا فروشی نمیکنند.
رجبی گفت: این جوسازیها مبتنی بر منافع یک عده است تا با حذف مهندسین سود هنگفتی عایدشان گردد از اینرو پیشنهاد تاسیس یک موسسه حقوقی برای نظارت بیش تر بر روند فعالیتها در اصلاح قانون نظام مهندسی داده شده است.
منبع : خانه ملت

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام برق قدرت

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۸ آبان ۹۶
378 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0