ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی معدن به مجلس تا پیش از پایان سال ​ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور

ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی معدن به مجلس تا پیش از پایان سال

،​ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور بیان کرد: با اشاره به کمک این سازمان به وزارت صمت در امور حاکمیتی و فراهم کردن فضا برای حضور بخش خصوصی در حوزه معدن به‌ عنوان ۲ هدف اصلی این سازمان از ارسال اصلاحیه قانون نظام مهندسی معدن به مجلس تا قبل از پایان سال خبر داد.

کد خبر: 971008019 تاریخ انتشار: شنبه ۸ دی ۹۷ - ۴:۰۷ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرحع اخبار نظام مهندسی کشور،​ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور بیان کرد: با اشاره به کمک این سازمان به وزارت صمت در امور حاکمیتی و فراهم کردن فضا برای حضور بخش خصوصی در حوزه معدن به‌ عنوان ۲ هدف اصلی این سازمان از ارسال اصلاحیه قانون نظام مهندسی معدن به مجلس تا قبل از پایان سال خبر داد.

ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی معدن به مجلس تا پیش از پایان سال

ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی معدن به مجلس تا پیش از پایان سال

ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی  معدن به مجلس تا پیش از پایان سال

داریوش اسماعیلی در نشستی با حضور ریاست سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی، اعضای هیات مدیره، جمعی از مدیران و ریاست سازمان صمت این استان در مشهد مقدس سخنرانی می ‌کرد، با اشاره به این که استان خراسان رضوی از استانهای خوب کشور در حوزه معدن است که در آن کارهای اساسی و خوبی انجام می ‌شود، ادامه داد: ما در هر فصل نشستی با روسای استان‌ ها داریم و نخستین نشست آن نیز در استان خراسان برگزار گردید. ماده دو قانون نظام مهندسی معدن که در واقع یک بحث حاکمیتی است به اهداف و وظایف سازمان نظام مهندسی معدن اشاره دارد. حفظ و افزایش بهره‌ برداری از منابع معدنی که سرمایه‌ های ملی تجدیدناپذیر هستند، مستقیما به بحث حاکمیتی اشاره دارد و این بحث حاکمیتی در واقع کمک‌کننده سازمان نظام مهندسی معدن است زیرا در بحث ‌های پیمانکاری، شرکت ‌های خصوصی کار خود را انجام می ‌دهند و سازمان نظام مهندسی معدن به این حوزه ورود نمی‌ کند.
۲ هدف اصلی سازمان نظام مهندسی معدن
اسماعیلی با اشاره به نقش و اهداف این سازمان، گفت: من مسوولیت ‌های متنوعی در نظام مهندسی معدن داشته‌ام و همواره شاهد بودم که هزار و یک مشکل وجود داشته است، ولی با این وجود تلاش کردیم که سازمان نظام مهندسی معدن را به جایگاه واقعی خودش برسانیم که از سویی بتواند در امور حاکمیتی به وزارت صمت کمک کند و از سوی دیگر بتواند زمینه‌ای را فراهم کند که بخش خصوصی میدان ‌دار این حوزه باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور تصریح کرد: اگر ما در سازمان نظام مهندسی معدن نتوانیم این ۲ هدف را محقق کنیم درواقع، وقت خودمان را تلف کرده‌ایم.
اجرای اصول فنی در بخش معدن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در ادامه به اقداماتی که سازمان تحت مدیریتش باید انجام دهد، اشاره کرد و بیان داشت: یکی از امور و اقدامات حاکمیتی که سازمان نظام مهندسی معدن باید در مورد آن خیلی جدی باشد، اجرا و عملیاتی کردن اصول فنی در بخش معدن است و نقش حاکمیتی سازمان میتواند در این مسیر به عنوان یک اهرم موثر عمل کند.
اسماعیلی افزود: فعال سازی بخش خصوصی، اقدام دیگری است که در واقع یکی از اهداف اصلی ما محسوب می گردد و در این حوزه نیز باید از تمام ظرفیت ‌های خود استفاده کنیم.
در این مورد صحبت ‌های خوبی را با وزیر محترم صنعت داشتیم که سازمان نظام مهندسی معدن بتواند در بخش حاکمیتی همراه و کمک کننده وزارتخانه باشد.
نقش مسئولان فنی در معادن جدی گرفته شود
اسماعیلی در ادامه با اشاره به این که موضوع مسوول فنی، مسئله مهمی است که در صورت عدم توجه و رعایت آن هر ۳ ضلع مثلث وزارت صمت، سازمان نظام مهندسی معدن و بهره‌برداران، متضرر می‌ گردند، بیان کرد: در قانون، حول مسوول فنی آمده است، برای صیانت فنی در هر معدنی باید حداقل ۱ نفر به‌ عنوان مسئول فنی حضور داشته باشد ولی متاسفانه در حال حاظر در اکثر معادن، مسئول فنی را با ناظر فنی اشتباه گرفته‌اند.
اسماعیلی خاطر نشان ساخت: مسئول فنی گزارش تهیه می ‌کند، اشکالات را بررسی میکند و طبق اصول و قوانین عمل می ‌کند، در صورتیکه در حال حاضر فضا به این صورت نیست.

ارسال اصلاحیه قانون سازمان نظام مهندسی معدن به مجلس تا پیش از پایان سال

باید حداقل یکی از کارشناسانی که در معدن فعالیت می ‌کند، پروانه صلاحیت کار در معدن را داشته باشد تا اقداماتی که در معدن انجام می‌ شود براساس اصول باشد. کارشناس دارای پروانه صلاحیت باید گزارشی را درباره اصول استخراج به بهره‌بردار ارائه دهد و اگر بهره‌ بردار این اصول را رعایت نکند و اتفاقی در معدن رخ دهد، بهره بردار است که باید نسبت به آن، پاسخگو باشد.
بازتعریف نقش مسوولان فنی در معادن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه با تاکید بر این که این ذهنیت نادرست باید تغییر یابد و نقش مسئولان فنی در معادن بازتعریف گردد، گفت: ذهنیت و دیدگاه باید این گونه اصلاح گردد که مسوول فنی در واقع شخصیتی است که پروانه صلاحیت کار در معدن را دارد و به استخدام بهره‌بردار درآمده و برای او کار میکند؛ البته اگر سازمان‌ های صمت می‌ خواهند در معادن نظارت داشته باشد ایرادی وجود ندارد و آن‌ ها می‌ اوانند ناظران خود را به معادن بفرستند.
معادن استان خراسان رضوی پاسخگو باشند
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به معادن خراسان اشاره کرد و افزود: متاسفانه پنجاه و پنج درصد از معادن استان خراسان رضوی مسئول فنی ندارد و از نظر قانونی باید پاسخگو باشند. قسمت عمده‌ای از این مشکل به ما بر می‌گردد که در واقع ما باید مسئول فنی را چک کنیم و هر عضو نظام مهندسی معدن که طرحی را می ‌نویسد باید با نظارت ما باشد. فرد باید در کمیته‌ای که میخواهد طرح را بررسی کند، توضیحات لازم را ارائه دهد و از طرح خود دفاع کند و هر طرحی که مطرح می گردد باید با اعمال نظر سازمان نظام مهندسی معدن باشد.
اسماعیلی در ادامه به معاون معدنی استانداران اشاره کرد و گفت: معاون معدنی استانی که رشته و تخصصش معدن نیست، خیلی مورد انتقاد است و استانداری که خود تخصصی در حوزه معدن ندارد حداقل باید معاون معدنی وی متخصص معدن باشد.
ورود جدی به حوزه اکتشاف
سال جاری باید در بحث اکتشاف ورود پیدا کنیم و طرح‌ های خوبی در این حوزه ارائه دهیم و باید در این بخش حداقل حدود دویست الی سیصد میلیارد تومان اعتبار کسب کنیم و از وزارت صنعت بخواهیم تا این اعتبار، تخصیص داده شود.
اصلاح قانون نظام مهندسی معدن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به قانون نظام مهندسی معدن اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به اتفاق همکاران و جلسات متعدد با کارشناسان در بررسی و تلاش هستیم تا قانون نظام مهندسی معدن را اصلاح کنیم و سعی می کنیم که تا پیش از پایان سال آن را به مجلس ببریم و از شما کارشناسان نیز تقاضا دارم هر گونه اصلاحیه‌ای که در رابطه با این قانون مدنظر دارید را ارائه دهید.
نقشه راه معدن و خروج معدن از اختیارات دولت
اسماعیلی در ادامه با اشاره به این که اجرای نقشه راه معدن از اولویت ‌های ما است، تصریح کرد: تا چه زمانی باید هشتاد و پنج درصد معادن کشور در اختیار دولت باشد، ما این مسائل را پیگیری خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا پایان کار دولت، هیچ معدنی تحت اختیار دولت نباشد
تاکید بر حضور بخش خصوصی در حوزه معدن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه با انتقاد از انعقاد قرارداد میان وزارت نفت و ایمیدرو، گفت: واقعا جای تاسف است که ایمیدرو به‌ عنوان سازمانی که باید با بخش خصوصی قرارداد ببندد با بخش دولتی همکاری می ‌کند. بنده همواره بر حمایت از بخش خصوصی تاکید کردم و حتی حضور بخش خصوصی در حوزه معدن را بعنوان یکی از اهداف اصلی سازمان نظام مهندسی معدن بیان و تاکید کردم.
ارتقای اعتبار پروانه‌ های صادره
اسماعیلی در خاتمه سخنان خود در دیدار با ریاست سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی که با حضور تعدادی از معاونان و مدیران این سازمان و ریاست سازمان صمت خراسان رضوی در محل این سازمان برگزار گردید، به اعتبار پروانه‌های صادره از طرف سازمان نظام مهندسی معدن اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: در سازمان نظام مهندسی معدن در حال کار کردن بر روی اعتبار پروانه‌های صادره از طرف این سازمان هستیم و با جدیت این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و اعتقاد داریم اگر پروانه‌ای را برای کسی صادر می‌ کنیم، این پروانه باید آنقدر اعتبار داشته باشد که شخص روی آن قسم بخورد.

منبع: فلزات آنلاین

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

انتخابات سازمان نظام مهندسی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۸ دی ۹۷
147 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0