اولویتها و برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره سازمان برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره

اولویتها و برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

بنظر می ‌رسد که موضوع شفافیت، بازگرداندن اعتماد، اشتغال‌زایی، آموزش مهارتی به مهندسان و توجه به معیشت آن ها مهمترین برنامه‌ های هیأت مدیره دور هشتم سازمان نظام مهندسی استان تهران باشد.

کد خبر: 970811002 تاریخ انتشار: جمعه ۱۱ آبان ۹۷ - ۴:۲۷ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،بنظر می ‌رسد که موضوع شفافیت، بازگرداندن اعتماد، اشتغال‌زایی، آموزش مهارتی به مهندسان و توجه به معیشت آن ها مهمترین برنامه‌ های هیأت مدیره دور هشتم سازمان نظام مهندسی استان تهران باشد.

اولویتها و برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره سازمان

اولویتها و برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره سازمان

اولویتها و برنامه ‌های اعضای جدید هیأت مدیره  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

هشتمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی استان تهران، روز پنج شنبه دوازدهم مهرماه برگزار گردید. انتخاباتی که به گفته مدیرکل راه و شهرسازی «کاملا سالم و بدون حاشیه و با بیش ترین مشارکت اعضای نظام مهندسی» بود. در همین راستا، عصر ۴ شنبه دوم آبان طی مراسمی، اعتبارنامه‌‌های اعضای جدید هیأت مدیره این سازمان به آن ها اعطا گردید تا آخرین مرحله از فرآیند انتخابات و ورود به دوره جدید بخوبی صورت گیرد.
در همین رابطه، به سراغ برخی اعضای جدید هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران رفته ایم و مهمترین اولویتها و برنامه های آن ها را جویا شده ایم که در ادامه می آید:
علی اکبر نبی‌یی با اشاره به اولویتهایی که در دوره هشتم مطرح است، افزود: از مهمترین اولویتهایی که در سازمان نظام مهندسی ضروری بنظر میرسد، بحث اعتماد سازی اعضاء به سازمان است. این اعتماد سازی جز با شفاف سازی بوجود نخواهد آمد. اگر ما بتوانیم شفاف سازی را در سازمان نظام نهادینه کرده و در تمام ارکان از حوزه اجرا تا حوزه پاسخگویی، قادر به بازگرداندن اعتماد اعضا شویم، در پیشبرد اهداف خود موفق خواهیم شد، زیرا بالاترین پشتوانه هر سازمانی، اعضای آن سازمان هستند.
عضو جدید هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی در ادامه بیان داشت: بحث صدور خدمات فنی و مهندسی از مواردی هست که از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ما می ‌توانیم به همین بهانه برای مهندسان و بویژه مهندسان جوان اشتغال ایجاد کنیم. یکی از وظایف اصلی سازمان مهندسی اینست که با همکاری دولت، وزارت امورخارجه و دیگر ارکانی که می‌ توانند یاری ‌رسان در این عرصه باشند، اشتغال ایجاد کنند و سبب ارتقای شغلی و شأن مهندسین شوند.
حسن یگانگی نیز در این مورد اظهار داشت: این که یک فرد از اهداف و برنامه‌ هایی که دارد، حرف می ‌زند بسیار رایج است. اما این که تا چه اندازه در اهداف و برنامه‌هایی که دارد، موفق شود باید به ادوار گذشته در کلیه انتخابات ‌ها مانند مجلس، ریاست‌جمهوری و شوراها بازگردیم. سازمان نظام مهندسی هم دارای هیأت مدیره بیست و پنج نفری است که اعضای آن از طریق انتخابات مشخص می‌ شوند. لذا برنامه‌ها بدون در نظر گرفتن نظر سایر اعضا قابل گرداوری نیستند.
یگانگی گفت: اگر ما بتوانیم مسئولیت هر یک از اعضا را به درستی و طبق توانمندی‌ها، تجربه‌ها و تخصص‌هایی که دارند تعیین کنیم، کاری مثبت است. برای نمونه بنده در حوزه ساخت و ساز کار کردم، در دانشگاه تدریس میکنم و الان نیز در سازمان نظام مهندسی عضو هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری هستم. اگر مشارکت طبق توانمندی شکل گیرد، میتوان با یک هم‌افزایی به نتایجی خوب رسید.
مجید گودرزی نیز ادامه داد: در باره برنامه‌ها ما سعی می‌کنیم که در قالب گروه عملکرد داشته باشیم. یعنی برخلاف دور گذشته، کار بصورت گروهی و تیمی انجام شود. مهمترین بخش نیز مربوط به معیشت مهندسین است که می ‌توان با همکاری و همیاری دوستان در هیأت مدیره جدید توجه ویژه‌ای به آن داشت.
مجتبی صابر هم گفت: از آن جا که ما یک گروه بیست و پنج نفره هستیم، برنامه ها را نیز بصورت گروهی و با تصویب هیأت مدیره پیش خواهیم برد. فکر میکنم که اولویت ‌های اعضای جدید سازمان، بازنگری در روندهای اجرایی و مکانیزم ‌ها و ساختارهای داخلی است که حجم عملیات جاری اداری و مالی باید با این رویکرد تناسب سازی گردد.
او تصریح کرد: موارد زیادی در سازمان وجود دارد که میتواند جزو اولویت‌ ها قرار گیرد. مسلماً در مورد این موضوع در نخستین نشست های هیأت مدیره جدید بحث خواهد شد.
اباصلت اصغری دیگر عضو هیأت مدیره جدید عنوان داشت: اساس برنامه‌های من بر برون سپاری و چابک سازی سازمان است. باید سازمان نظام مهندسی به ریل اصلی خود بازگردد و از تصدیگری امور اجرایی و مواردی که برای سازمان نظام شبهه ‌ناک است و در حیطه اختیارات آن نیست، پرهیز کند. لذا برنامه‌هایم در ارتباط با راهبردها، تصمیم سازی‌ها و برنامه ‌هایی است که در سازمان وجود دارد.

اصغری گفت: دو موضوع دیگر در اولویت ما قرار دارد. ابتدا بحث افزایش مشارکت اعضای سازمان است که ما باید اعتماد را به آن ها بازگردانیم و دوم شفافیت در امور جاری سازمان نظام مهندسی است که این موضوع نیز پیش زمینه ای برای جلب اعتماد است. اعضا باید شفافیت و راستی و درستی را در عملکرد تک تک مجموعه هیأت مدیره و درستی مسیر را در برنامه های آن ها ببینند.

اولویتها و برنامه‌ های اعضای جدید هیأت مدیره سازمان

سعید سعیدیان نیز بعنوان عضو دیگر هیأت مدیره جدید سازمان نظام مهندسی استان تهران افزود: مهمترین برنامه من که تلاش خواهم کرد تا آن را دنبال کنم، بحث رضایتمندی مردم است. ما باید به سمتی رویم که اولویت اولمان رضایتمندی مردم از سازمان نظام و مهندسانی باشد که سعی میکنند مسکن ایمنی را تحویل بهره برداران یا همان مردم دهند. امیدوار هستم که ما بتوانیم در این زمینه درست عمل کرده و رضایت مردم را به دست آوریم.
احمد خرم نیز که در اواخر دوره هفتم به ریاست این سازمان رسید و در دوره کوتاهی توانست از حاشیه‌ ها بکاهد، افزود: نشست آینده هیأت مدیره در هفته آتی برگزار خواهد شد. بنظر میرسد که با توجه به این که برنامه‌ها در گذشته گرداوری شدند، مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد. در کشور نیز اکثر دستگاه‌ ها مشکل برنامه‌ریزی ندارند، بلکه مشکل اصلی این جاست که مدیران نمیتوانند برنامه های کلان را به برنامه‌های عملیاتی تبدیل کنند.
خرم تصریح کرد: برای نمونه، همه مدیران علاقه‌مندند که از فساد پیشگیری و با آن مقابله کنند، اما نمی ‌دانند باید چه کاری انجام دهند و چگونه عملیات پیشگیری از فساد را سامان دهند یا این که چه ساختاری را برای مقابله با این موضوع انتخاب کنند. متاسفانه مدیران ما در این مسأله عاجز هستند و اغلب بلاهایی که بر سر مملکت می آید به این علت است که مدیران ما به کلیات میپردازند. من نمیگویم مدیر باید وارد جزئیات گردد، اما باید از ابتدای مدیریتش سلسله مراتب را رعایت کرده و ذهنش با جزئیات عجین شده باشد.
وی ادامه داد: ما در چهار ماهه‌ای که در سازمان نظام بودیم، سعی کردیم تا برنامه‌ها را عملیاتی کرده و برنامه‌هایی را که نداشتیم، تهیه کنیم. در بسترسازی اشتغال، آموزش مهارتی، خدمات‌رسانی در بخش ساختمان به مردم و رسالتهای دیگری که سازمان دارد؛ نظیر رفاهیات اعضاء و به روز کردن اطلاعات تخصصی آن ها اقداماتی انجام شده و یا در دست انجام است.
هرم در مورد موضوع شفافیت نیز خاطر نشان ساخت: شفافیت باید بطور کامل اجرایی گردد، چه نتیجه‌ای داشته باشد و کسی بتواند از اطلاعات شفاف و به روز استفاده کرده و چه نکند. اما سازمان در مقطع فعلی چنین توانی ندارد. ممکن است سه الی چهار ماه دیگر چنین توانی پیدا کند که بتوان به لحظه صورت جلسات هیأت مدیره، هیأت رئیسه، کارگروهها، کمیسیون‌ ها و گروه‌ های تخصصی را روی شبکه گذاشت. این کار شدنی و ضروری است.
منبع : جماران

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی شهرسازي

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ آبان ۹۷
327 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0