نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی ساختمان حامد خانجانی

نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی ساختمان

حامد خانجانی _ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال حاضر کیفیت ساخت ‌و‌ سازهای شهری مناسب ارزیابی نمی گردد، این در حالیست که هر یک از ارکان این حوزه در انجام وظایف خود با مشکلات و موانع متعددی دست به گریبان است.

کد خبر: 970707006 تاریخ انتشار: شنبه ۷ مهر ۹۷ - ۱۰:۲۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،حامد خانجانی _ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال حاضر کیفیت ساخت ‌و‌ سازهای شهری مناسب ارزیابی نمی گردد، این در حالیست که هر یک از ارکان این حوزه در انجام وظایف خود با مشکلات و موانع متعددی دست به گریبان است.

نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی ساختمان

نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی ساختمان

نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی  ساختمان

«سازمان نظام مهندسی ساختمان» یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی است که با مسوولیت انتظام امور مهندسان تشکیل گردیده و در کنار دیگر ارکان و عوامل «نظام مهندسی و کنترل ساختمان» چون «وزارت راه و شهرسازی» با مسوولیت گرداوری ضوابط و مقررات و نظارت عالیه بر چگونگی اجرای آن ها توسط عوامل مختلف و «شهرداری» با مسوولیت کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان‌ ها طبق مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی، عهده‌دار وظایفی چون نظارت بر عملکرد، آموزش، ارتقای دانش، دفاع از حقوق اجتماعی و حیثیت حرفه‌ای و تشویق فعالیتهای ارزشمند مهندسان ساختمان و تعقیب متخلفان این صنف است. از این‌ رو «سازمان نظام مهندسی ساختمان» یک سازمان تخصصی صرف با رویکرد آموزشی و انتظامی برای اعضا محسوب می گردد که اهداف سیاسی برای آن مترتب نیست؛ ولی از زمان تاسیس آن بخصوص در استان تهران در سال هفتاد و دو ورود به هیات‌ مدیره‌ای که با رای اعضا انتخاب می گردند، برای افراد و احزاب سیاسی جذابیت ‌هایی داشته است. و آن چه از حضور افراد با خط و ربط سیاسی در هیات مدیره ادوار مختلف این سازمان تجربه شده، بروز تنش در تصمیم‌ گیری‌ها، انحراف در انجام وظایف محوله و در موردی حتی تعطیلی و انحلال سازمان از طرف وزارت راه و شهرسازی است. علل و انگیزه افراد و احزاب سیاسی برای ورود به انتخابات و اداره سازمان نظام مهندسی ساختمان که در تهران حدود صد و سیزده هزار عضو و در سطح کشور بالغ بر چهارصد هزار عضو دارد، در موارد زیر قابل طرح است:

نیت سیاسیون در انتخابات نظام مهندسی ساختمان

۱. کسب کرسی و منصب و اعتبار در بزرگ‌ ترین سازمان تخصصی کشور
۲. تقرب و تسلط بر امکانات و منابع مالی این سازمان
۳. بهره‌ گیری از ظرفیت و جمعیت بالای مهندسان ساختمان در فعالیت ‌های اجتماعی و سیاسی (جهت‌دهی به رای مهندسان در انتخابات شورای شهر، مجلس و ریاست جمهوری).
این البته یک بعد مساله است و رغبت و گرایشی از طرف برخی اعضا و نامزدهای انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی برای ورود افراد و احزاب سیاسی با علل زیر وجود دارد که سبب تسهیل ورود و حضور ایشان می ‌شود:
۱. بهره ‌گیری از توانایی کار گروهی و بسیج نیروها توسط افراد و احزاب سیاسی
۲. بهره‌ گیری از امکانات سخت‌افزاری ایشان به علت حضور و قرابت با مراکز قدرت، دولت و مدیریت شهری
۳. ایجاد ارتباط با مسوولان شهری و دولتی برای پیشبرد برنامه‌های سازمان.
آن چه از بروز چالش در انجام وظایف حرفه‌ای سازمان نظام مهندسی ساختمان با ورود سیاسیون مطرح است وقتی تشدید می گردد و بعضا فعالیت‌ های سازمان را به بن‌بست می‌ کشاند که از دو یا چند طیف سیاسی افراد مختلفی در هیات مدیره حضور داشته باشند.  به لحاظ قانونی و اجتماعی اجتنابی از ورود سیاسیون به سازمان حرفه‌ای نظام مهندسی ساختمان نیست، ولی اعضای سازمان و دستگاه ناظر بر آن می‌ توانند با رویکردهایی که در پیش می ‌گیرند آسیب‌ های حضور افراد سیاسی را به حداقل برسانند. این رویکردها عبارتند از:
۱. اهمیت قائل شدن اعضای سازمان برای سوابق علمی و تخصصی نامزدهای انتخابات هیات مدیره و توجه به تعلقات و انگیزه‌های حرفه‌ای ایشان فارغ از گرایش‌ ها و جناح ‌بندی‌های سیاسی
۲. پایش مستمر افراد هیات مدیره، رای و نظر ایشان در نشست ها و نحوه انجام وظایف قانونی محوله توسط اعضای سازمان
۳. انجام احسن وظایف نظارتی وزارت راه و شهرسازی نسبت به عملکرد سازمان‌ های استان.

منبع : اکو فارس

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی معماری

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۷ مهر ۹۷
547 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0