واگذاری زمین به فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در قم معاون برنامه‌ریزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد:

ساماندهی فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی

مهدی خسروی اظهار داشت: تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی طبق مصوبه شورای اسلامی است و ساماندهی فارغ التحصیلان بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان بشمار می‌ رود.

کد خبر: 980124005 تاریخ انتشار: شنبه 13 آوریل 19 - 11:47 ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،مهدی خسروی اظهار داشت: تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی طبق مصوبه شورای اسلامی است و ساماندهی فارغ التحصیلان بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان بشمار می‌ رود.

ساماندهی فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی

ساماندهی فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی

ساماندهی فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی  از مهم‌ترین اهداف ماست

وی، با عنوان این که بخش عمده‌ای از فعالیت ‌های سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان طبق قوانینی است که وجود دارد، گفت: ساماندهی بخش کشاورزی باید در حوزه کارشناسی و شرکت ‌هایی که در این زمینه مشغول هستند، صورت گیرد و این امر طبق پروتکلی که در سازمان وجود دارد، انجام می‌ شود.
خسروی تصریح کرد: وظایفی که براساس قانون در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار دارد؛ بخشی طبق قانون نظام جامع دامپروری سازمان بوده که مصوبه شورای اسلامی است. مجوزهایی در حوزه کشاورزی صادر می گردد و سازمان نظام مهندسی کشاورزی تنها مرجع رسمی صدور مجوزهای کشاورزی بصورت تخصصی است و با استفاده از توان فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی این کار را انجام می‌ دهد.
وی ادامه داد: بخشی از فعالیت ‌هایی که سازمان نظام مهندسی در حوزه افزایش بهره‌وری و اشتغال فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی انجام می ‌دهد، براساس قانون معرفی مسئولین فنی به واحدهای تولیدی است.
معاون برنامه‌ریزی و کارآفرینی سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی، در مورد آماری که در حوزه کارشناسان و مهندسی کشاورزی وجود دارد، افزود: حدود دو هزار و پانصد نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی هستند و تعداد مسئولین فنی سازمان نیز از این عدد پایین‌تر است زیرا مراحلی را مورد توجه قرار دادیم که کارشناس به مسئول فنی تبدیل گردد. متاسفانه دانشجویانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌ شوند، توان فنی، عملی و مهارتی لازم را برای ورود به کشاورزی ندارند.
وی گفت: سازمان طبق دستورالعملی که در حوزه ساماندهی مسئولین فنی و واحدهای تولیدی دارد، برای آن‌ ها دوره‌های کارآموزی عملی می‌ گذارد و با ارتباطی که با واحدهای تولیدی دارد، مدتی کارشناسان فنی در واحدهای تولیدی و تحت نظر یک کارشناس خبره آموزش می ‌بیند تا مهارت عملی لازم را کسب کند؛ در نتیجه این امر می‌تواند به بهره‌بردار کمک کرده و سبب افزایش بهره‌وری ‌گردد.

ساماندهی فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی

خسروی با عنوان این که وظیفه اصلی دانشگاه‌ها آموزش مهارت به کارشناسان است، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی در این زمینه ورود پیدا کرد تا نقص‌ های پیش آمده را جبران کند و معرفی مسئول فنی که توسط سازمان انجام می‌ شود؛ سبب ضریب نفوذ دانش و افزایش آن در بخش کشاورزی شده است.
خسروی گفت: نبود مهارت لازم و کافی برای فارغ‌التحصیلان به عدم اعتماد آن‌ ها در بخش کشاورزی برمی‌گردد و بخشی از این عدم اعتماد به توان مهارتی و بهره‌بردارن مربوط است که شاید متقاضی بودند ولی به این علت که بازخورد لازم را دریافت نکردند؛ آن ‌ها را به تمام فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی تعمیم دادند.
معاون برنامه‌ریزی و کارآفرینی سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی باید ظرفیت‌ هایی را در زمینه‌های مختلف ایجاد کند تا کارشناسان بتوانند در این حوزه ورود پیدا کنند و ساختار در بخش کشاورزی شکل گیرد، زیرا در حوزه کشاورزی ساختار‌های متناسب ایجاد نشده تا در حوزه‌های مختلف کارکرد مشخص داشته باشد. سازمان نظام مهندسی بعنوان متولی ساماندهی نیاز به هماهنگی‌ های فرادستگاهی و قانون‌گذاری در حوزه‌های مختلف دارد.
در ادامه حسینی، معاون آموزشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی، افزود: یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های سازمان نظام مهندسی کشاورزی، بازآموزی دوره‌های تخصصی برای فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی است.
حسینی با اشاره به این که هر روز دانش سرعت تصاعدی را طی می ‌کند، ادامه داد: سازمان نظام مهندسی برای فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی تلاش می ‌کند تا از جدیدترین دانش ‌های روز دنیا و دانشجویانی که وارد تکنولوژی می‌شوند، استفاده کند و فارغ‌التحصیلان را به روز نگه دارد. این اقدامات با برگزاری کلاس‌ های داخلی و استانی، گردهمایی ها، سمینارها، کنفرانس و نشست‌های تخصصی اتفاق می‌افتد تا بتوانیم ضریب نفوذ دانش فنی فارغ‌التحصیلان را به بخش بهره‌برداران ارجاع دهیم و سبب ارتقای بخش کشاورزی شویم.
حسینی گفت: سایت سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان در روز بالغ بر چند هزار بازدیدکننده دارد. ما برنامه‌ای آماده کرده و نیازسنجی عمومی از بخش فارغ‌التحصیلان انجام دادیم تا طیف ‌ها و گرایشات مختلف در آن گنجانده شوند.

منبع: ایسنا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی عمران (محاسبات)

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
13 آوریل 19
86 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0