انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر پروژه‌ های دانشگاهی باشند نشست کمیته آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران

انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر پروژه‌ های دانشگاهی باشند

یازدهمین نشست کمیته آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران چندی پیش برگزار گردید.

کد خبر: 961116013 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ بهمن ۹۶ - ۸:۰۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،یازدهمین نشست کمیته آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران چندی پیش برگزار گردید.

انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر پروژه‌ های دانشگاهی باشند

انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر پروژه‌ های دانشگاهی باشند

انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر  پروژه‌ های  دانشگاهی باشند

ایجاد ارتباط انجمن‌ های صنفی فعال در حوزه معدن با دانشگاه‌ ها بمنظور افزایش تعامل صنعت و دانشگاه از جمله مباحث مهمی بود که حاضران در این نشست بر آن اتفاق نظر داشتند. تعریف پروژه‌ های کاربردی و اقتصادی از طرف دانشجویان و حمایتهای فنی و اقتصادی از طرف انجمن‌ ها و شرکت‌ های معدنی جزو مواردی است که در صورت اجرا شدن آن ها می ‌توانیم شاهد پیوند صنعت و دانشگاه باشیم.
آموزش در معدن کم رنگ شده است
کوروش شعبانی، مدیر آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران در این نشست، گفت: در نشست گذشته که با حضور نمایندگان انجمن‌ های صنفی برگزار گردید بر تامین نیازهای آموزشی و پژوهشی تاکید شد تا راهکارهایی برای آن در نظر گرفته شود. یکی از اهداف اصلی اینست که صنعت و دانشگاه را به یک دیگر پیوند دهیم.
به گفته شعبانی، این در حالیست که امروزه بحث آموزش در حوزه معدن نسبت به گذشته کم رنگ شده و در آن ضعف داریم چراکه فارغ‌التحصیلان رشته ‌های معدنی، توانایی حداقلی نیز برای اجرای کار ندارند. بنابراین در این زمینه پیشنهاد گردید که مدیریت کسب و کار یا همان« mbi»های معدنی را راه‌اندازی کنیم.
وی افزود: در این زمینه نشستی با دانشگاهیان برگزار کردیم و جمعبندی ما این بود که بین سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه تهران در بخش آموزشهای آزاد تفاهم نامه‌ای بسته شده و برایش طرح موضوع انجام شود. برای نمونه در بخش آموزش‌ های آزاد می ‌توانیم این بحث را راه‌ اندازی کرده و فعالیت جدیدی را شروع کنیم.
وی ادامه داد: مواردی هم چون جایگاه مواد معدنی در جهان، پیش‌ بینی بازار، شیوه معامله ‌های بین‌المللی و قراردادهای آنرا می ‌توان در دستور کار قرار داد و از نظر و مشاوره کسانیکه در دیگر کشورهای توسعه‌ یافته معدنی فعال هستند، کمک گرفت.
به گفته شعبانی، برنامه ‌ریزی برای دوره‌ های کارآموزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

صنعت از تئوری دور مانده است
سعید صمدی، دبیر انجمن زغال ‌سنگ ایران نیز بعنوان یکی دیگر از حاضران در این نشست به نوع ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: مشکلی که در دو بخش صنعت و دانشگاه وجود دارد اینست که دانشگاه بشدت به تئوری وابسته است و صنعت نیز به شکل دیوانه‌ وار به فعالیتهای عملی.
صمدی با بیان این مطلب گفت: در واقع این موضوع به سود هیچکدام نیست زیرا اگر صنعت بدون پشتوانه در مسیر خود به طرف تئوری قدم بردارد و حرکت کند در بلندمدت منجر به از هم پاشیدگی آن خواهد شد.
به گفته صمدی، فعالیت ‌های موازی یا همان موازی‌کاری اکنون در کشور وجود دارد و همه به شکل جزیره ‌ای عمل می‌کنند. حال اگر یک مجموعه بعنوان محور برای تمام فعالیتها در نظر قرار گیرد و بتواند این گروه‌ ها را به هم متصل کند لازم است دوباره مسیر مشخصی برای انجام امور تعریف گردد.
به گفته صمدی، هم اینک بسیاری از تشکل ‌های بزرگ و تخصصی معدن توانسته ‌اند اقدامات بزرگی در حوزه معدن انجام دهند و با موفقیت مواجه شوند. در این میان یکی از سازمان‌ هایی که «ان‌جی‌او» نیست و رویکرد فنی دارد، سازمان نظام مهندسی معدن است که می ‌تواند تمرکز خوبی بر فعالیت ‌های معدنی داشته باشد.
دبیر انجمن زغال ‌سنگ ایران در مورد مسائل آموزشی بخش معدن نیز خاطر نشان کرد: زمانی یک مهندس معدنکار آموزش را مهم تلقی می ‌کند که به آن نیاز پیدا کند. پس باید در قدم اول اشتغال پایدار برای این افراد ایجاد کنیم. این در حالیست که در سالهای گذشته، دوره‌های آموزشی بسیاری برگزار گردیده و حالا ما می ‌توانیم در دوره ‌های جدید جزوه‌ای در اختیار افراد قرار دهیم و در انتها آزمونی نیز برگزار کنیم.

انجمن‌ های معدنی یاری ‌گر پروژه‌ های دانشگاهی باشند

استفاده از استارت ‌آپ برای پروژه ‌های معدنی
کیوان جعفری طهرانی، کارشناس و تحلیلگر بازارهای بین‌المللی فولاد و سنگ ‌آهن نیز در نشست کمیته آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران ادامه داد: چندی پیش یکی از دانشجوهای رشته معدن، تراورتن مصنوعی ساخت و از من خواست آن را به شکل استارت‌ آپی برای جذب سرمایه ‌گذاری و تجارت معرفی کرده و اقدامی انجام دهم. به گفته این کارشناس و تحلیلگر بازارهای بین‌المللی فولاد و سنگ‌آهن، اگر کمیته استارت‌ آپ نیز در سازمان نظام مهندسی معدن ایجاد گردد به نتیجه خوبی خواهیم رسید.
تامین اعتبار مالی از طرف شرکت ‌ها و انجمن ‌ها
امید اصغری، ریاست دانشکده معدن دانشگاه تهران نیز در نشست کمیته آموزش و پژوهش گفت: یکی از پیشنهاداتی که می ‌توان برای ایجاد همکاری و تعامل میان دانشگاه‌ ها و انجمن ‌های صنفی مطرح کرد اینست که سازمانهای نظام مهندسی معدن از انجمنهای معدنی بخواهند هر کدام از آن ها بین پنج تا بیست پروژه را تعریف کنند و به سازمان بدهند. هم چنین انجمن ‌ها موظف باشند بخشی از هزینه‌ های پروژه را تامین کنند. البته در این میان می ‌توان انگیزه ‌ای برای استادان دانشگاه ‌ها نیز ایجاد کرد و زمینه جذب درآمد را برای آن ها از نتیجه پروژه‌های دانشجویان فراهم کرد.
اصغری تصریح کرد: پیشنهاد دیگر اینست که هر انجمن ده طرح با اعتبار بیست میلیون تومانی تعریف کرده و این رقم را صرف امور مختلف کند زیرا برخی از دانشجویان برای تامین بعضی هزینه ‌ها دچار مشکل هستند. هم چنین انجمن‌ ها می ‌توانند پروژه‌ها را برای شرکت‌ های زیرمجموعه خود تعریف کنند تا دانشجو به شکل مستقیم به این شرکت ‌ها لینک شده و زمینه اشتغالش فراهم گردد.
محوریت کار مشخص گردد
میرصالح میرمحمدی، عضو هیات علمی دانشکده معدن دانشگاه تهران نیز در این نشست معتقد بود برای انجام کارها و پروژه‌ ها با کمک انجمن‌ ها لازم است محوریت آن مشخص گردد. در واقع زمانیکه تعداد انجمنهای تخصصی زیاد شود ممکن است فعالیتهای آن ها با یک دیگر هم پوشانی داشته باشند.
میرمحمدی با بیان این مطلب عنوان کرد: اگر درخواست‌ ها و نیازها از طرف نظام مهندسی مطرح گردد می ‌توان آن ها را هدفمند در نظر گرفت. اگر هر انجمنی به شکل مستقل کارهای خود را انجام دهد و در نهایت با یک دیگر دیده شوند، نتیجه بهتری خواهند گرفت. بنابراین می‌ توان برای پروژه ‌های مختلف در بخش معدن، برنامه ‌ریزی کرد تا آن ها تنها به تعداد مشخصی از انجمن‌ ها مراجعه کنند و در نهایت بتوانند اقدامات خود را جلو ببرند.
دانشگاه و صنعت به هم اعتماد ندارند
علی سلگی، نماینده انجمن سنگ‌آهن ایران نیز در نشست کمیته آموزش و پژوهش در مورد ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه ابراز کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که در هر دو بخش صنعت و دانشگاه بی‌اعتمادی وجود دارد. صنعت می ‌گوید پروژه‌ هایی که از دانشگاه به ما داده می‌ شود نتیجه ‌اش کاربردی نیست و بعبارتی اقتصادی نشده و بیش تر حالت تئوری دارد.
نماینده انجمن سنگ ‌آهن گفت: در این زمینه انجمن سنگ ‌آهن ایران از دانشجویانی که طرحهای خود را ارائه میکنند خواسته تا پروژه‌ هایی که توجیه اقتصادی دارند را در اولویت قرار دهند یعنی بگویند از طرح‌ های آن ها می ‌توان چه استفاده‌ ای کرد و این گونه نباشد که انجمن تنها بعنوان حامی اجرای آن در کنار دانشجویان باشد و امکان استفاده از طرح وجود نداشته باشد.
سلگی خاطر نشان کرد: پروژه‌ ها و طرح ‌ها به انجمن سنگ‌ آهن ایران ارائه میگردد و ما آن را در کارگروه ویژه رسیدگی به اینکار بررسی می‌ کنیم.
لازم به ذکر است در دوره‌ های گذشته نیز کارهای خیلی خوبی از طرف انجمن انجام شده است.
انجمن‌ های صنفی با دانشجویان همکاری کنند
نادعلی اسماعیلی دهج، ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور، بعنوان یکی از حاضران در نشست کمیته آموزش و پژوهش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران یاد آور شد: سامان نظام مهندسی معدن یک وظیفه ملی دارد که باید به آن عمل کند. در کنار این موضوع آرزو دارم روزی سازمان نظام مهندسی معدن ایران هم مانند سازمان نظام پزشکی گردد و تنها در صورتیکه مهر این سازمان پای مجوزهای بخش معدن خورده باشد، امکان استفاده از مجوزها وجود داشته باشد.
وی مطرح کرد: در این زمینه حدود سه سالی است که با جدیت تمام در حال فعالیت هستیم و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موافق این موضوع است و نگاه خیلی خوبی به آن دارد چراکه سازمان نظام مهندسی معدن کشور با داشتن حدود سی و هفت هزار عضو، هم چون چتری روی موسسه ‌ها، انجمن‌ های صنفی و… قرار گرفته است. اسماعیلی گفت: در این میان اگر پروژه‌ای از طرف دانش‌آموختگان یا دانشجویان بخش معدن به ما داده شود آن را بررسی خواهیم کرد تا در حد امکان به اجرایی شدنش کمک کنیم.
ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور در ادامه اظهاراتش در مورد این که تا چه اندازه انجمن ‌های صنفی و تخصصی می ‌توانند در اجرای پروژه‌های معدنی نقش داشته باشند نیز افزود: انجمن‌ هایی هم چون انجمن سرب و روی، سنگ ‌آهن و… باید بپذیرند که اگر پروژه‌ای از طرف دانشجویان مطرح گردیده و به تایید دانشگاه رسیده، باید در اجرایی شدن آن سهیم شوند. البته سازمان نظام مهندسی معدن هم بعنوان هماهنگ ‌کننده طرح، آن ها را همراهی خواهد کرد.
به گفته اسماعیلی، سازمان نظام مهندسی معدن کشور، بانک اطلاعاتی خوبی از معادن کشور دارد که می ‌تواند آنرا در اختیار افراد مختلف قرار دهد، در غیر اینصورت این بانک استفاده مفیدی نخواهد داشت. در واقع این سازمان از چنین موضوعی استقبال میکند و در مورد موضوع استارت‌آپ نیز آماده است زمینه مناسبی را برای اجرایی شدنش به شکلی که میزان بروکراسی به کم ترین میزان ممکن برسد، فراهم کند.

منبع : دنیای معدن

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

گروه تلگرام برق الکترونیک

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۶ بهمن ۹۶
416 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0