برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین در پنج رشته مختلف آزمون ایمنی و آتش نشانی

برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین در پنج رشته مختلف

آزمون ایمنی و آتش نشانی ویژه مهندسان سازمان نظام مهندسی استان تهران در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار گردید.

کد خبر: 970619010 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷ - ۵:۱۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،آزمون ایمنی و آتش نشانی ویژه مهندسان سازمان نظام مهندسی استان تهران در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار گردید.

برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین در پنج رشته مختلف

برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین در پنج رشته مختلف

برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین  در پنج رشته مختلف

این آزمون توسط دانشگاه امیرکبیر و با نظارت ۲ سازمان آتش نشانی و نظام مهندسی تهران در این دانشگاه انجام شد.
محمود قدیری _  معاونت پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی تهران در این مورد، بیان کرد: با توجه به ثبت نام حدود سه هزار و پانصد نفر در این دوره آموزش ایمنی و آتش نشانی، استقبال مهندسان رشته های مختلف در این دوره خیلی خوب بود که این رقم معادل تمامی کسانی بودند که در طول سالهای قبل در این آزمونها شرکت کرده بودند که البته در آزمون پایانی آن در روز گذشته تعدادی حاضر نبودند.
قدیری در تشریح دوره آموزشی ایمنی و آتش نشانی ویژه مهندسان، اظهار داشت: سازمان آتش نشانی تهران در راستای توسعه شهری در نظر دارد تمامی عوامل ذیمدخل در حوزه ایمنی اعم از سازمان نظام مهندسی، شهرسازی، شرکت بیمه، وزارت کار، وزارت مسکن و شهرسازی از پتانسیل و ظرفیتهای آن ها در توسعه شهری بهره برداری کند، که یکی از راههای توسعه ایمنی شهر، افزایش تعداد کارشناسان است که طبق قانون نظام مهندسی مصوب مجلس شورای اسلامی در سال هفتاد و چهار، وظیفه نظارت بر طراحی و ساخت و سازها (ساختمان های جدید) و یا توسعه بنای ساختمانهای موجود به عهده سازمان نظام مهندسی است.
وی گفت: چون سازمان نظام مهندسی فاقد رشته مهندسی حریق است، ما بر آن شدیم که از کارشناسان خبره ی این سازمان که در مقاطع مختلف تحصیلی فنی در رشته های مکانیک، عمران، برق و شیمی فارغ التحصیل شده اند تحت پوشش آموزش آتش نشانی قرار دهیم تا آنها در زمان طراحی و نظارت، ضوابط ایمنی و آتش نشانی ساختمان را لحاظ و اقدام کنند.
قدیری افزود: طبق این اساس ما در حدود پنج رشته شامل سیستم اعلام حریق، اطفای حریق، تهویه دود و محصولات حریق، مقاوم سازی سازه در برابر حریق و ایمنی در معماری در سالهای اخیر دوره آموزشی برگزار کردیم. این پنج رشته را طبق استانداردهای بین المللی و فنی و محاسبات فنی و تخصصی تحت آموزش قرار دادیم که خوشبختانه سال به سال استقبال مهندسان از این موضوع بیش تر میشود چرا که کارفرمایان در زمان طراحی، مهندسینی را انتخاب میکنند که دارای تخصصهای جانبی هم باشد چون هم هزینه اش کم تر می گردد و هم اینکه وقت شان کم تر گرفته میشود.

برگزاری آزمون ایمنی و آتش نشانی برای مهندسین در پنج رشته مختلف

قدیری یاد آور شد: از آن جایی که برای سازمان آتش نشانی هم خیلی راحت تر است که در زمان طراحی و نظارت، فاکتورهای ایمنی و آتش نشانی دیده شود، بهمین خاطر ما اقدام به برگزاری دوره های آموزشی کردیم و توانستیم تا این جا موفقیت نسبی در ایجاد رغبت و میل مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی به موضوع ایمنی و آتش نشانی را به دست آوریم و حتی ازبین این افراد که دارای رتبه های بالا بودند بعنوان ” استاد ” انتخاب کردیم تا اندک اندک کار آموزش را هم بعهده خود آنها واگذار کنیم بگونه ای که سازمان آتش نشانی فقط یک نظارت عالیه داشته باشد.
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به اینکه هم اکنون نخستین دوره آموزش ایمنی و آتش نشانی توسط مهندسان بخوبی برگزار گردیده است، تصریح کرد: آزمون پایانی این دوره آموزشی و طراحی پرسش ها، توسط دانشگاه امیرکبیر صورت گرفته که این آزمون با نظارت مستقیم ۲ سازمان آتش نشانی و نظام مهندسی با موفقیت برگزار گردید.
وی درپاسخ به این پرسش که درآینده رشته مهندسی حریق در دانشگاهها ایجاد خواهد شد یا خیر، خاطر نشان کرد: با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرطوسی در نظر است نخستین دوره کارشناسی ارشد مهندسی حریق برگزار گردد که درصورت رفع مسائل اداری در وزارت علوم و این دانشگاه، سال آینده از طریق کنکور سراسری تعداد پانزده نفر در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش شوند.
منبع : بازار کار

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ شهریور ۹۷
630 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0