همکاری نظام مهندسی با تعاونیها معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد:

همکاری نظام مهندسی با تعاونیها

جلسه بررسی راه کارها و تقویت تعامل ‎های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با محور ایجاد مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی با حضور حسین شیرزاد، شاهرخ رمضان‎نژاد، حسن عنایتی، نادر علیزاده، محمدرضا رزاقی و جمعی از مدیران تعاون روستایی و اتحادیه ‎های استانی برگزار گردید.

کد خبر: 190903001 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸ - ۱۱:۰۲ ق.ظ

​به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،جلسه بررسی راه کارها و تقویت تعامل ‎های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با محور ایجاد مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی با حضور حسین شیرزاد، شاهرخ رمضان‎نژاد، حسن عنایتی، نادر علیزاده، محمدرضا رزاقی و جمعی از مدیران تعاون روستایی و اتحادیه ‎های استانی برگزار گردید.

همکاری نظام مهندسی با تعاونیها

همکاری نظام مهندسی با تعاونیها

همکاری نظام مهندسی با  تعاونیها

معاون وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه با تأکید بر اهمیت همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بیان کرد: سوابق همکاری این ۲ سازمان به حدود سه چهار سال قبل برمی‎گردد که تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین دو سازمان برقرار گردید، ولی جنبه عملیاتی به خود نگرفت و در همان بدو شروع به علت کاستی‌ ها و نارسایی ‌های آن کنار گذاشته شد، زیرا نتوانست انتظارات دوطرف را برطرف کند. پیشنهاد دارم که آن تفاهم‌نامه را کنار گذاشته و برمبنای پیوند فکری میان این ۲ سازمان، پروژه‌ای تعریف شود و همه توان خود را برای اجرای آن در یک بازه زمانی مشخص بگذاریم.

شیرزاد در ادامه با اشاره به نوسازی شبکه ‌های تعاونی‌ های روستای کشور، گفت: با توجه به لزوم بهره‌ گیری از نیروهای متخصص و قابل اعتماد، در دگریسی و بازسازی اعضای هیئت‌مدیره و حاکمیت شرکتی، می ‌توانیم از توان و خدمات سازمان نظام مهندسی استفاده کنیم.

وی هم‌چنین با نگاهی به همکاری‌ های فی‌مابین در حوزه‌های نرم‌افزاری، تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران می ‌تواند به ‌عنوان بستری برای اجرایی کردن و بروز و ظهور ایده‌ها و برنامه‌های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در یک سپهر مشخص و چشم‌انداز معین باشد و این ۲ سازمان از این زاویه می ‌توانند با یک‌دیگر با در نظر گرفتن تعهدات طرفین تعامل داشته باشند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در زمینه اعطای مجوزها گفت: در گفتگو با رمضان‌نژاد این موضوع طرح گردید که می ‌توانیم با همکاری همدیگر با یک سهامداری مشخص با شرکت ‌های تعاونی تولید می ‌توانیم حتی خط هوایی و کارگو نیز داشته باشیم. بنابراین می ‌توانیم خدمات بازرگانی را اورهال کنیم. بسیاری از شرکت ‌ها که در حوزه بازاررسانی فعالیت می‌کنند را می‌ توانیم از این طریق به شراکت بگذاریم.

وی با اشاره به رهایی این سازمان از چنبره خصوصی‌سازی و بازگشت آن به‌ صورت کامل به دولت، افزود: با دوباره دولتی شدن این سازمان، این شانس وجود دارد که بتوانیم قدم‎های مطمئن‎تری برداریم.

شیرزاد هم‌چنین گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران آمادگی همکاری با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در زمینه ایجاد مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی با محوریت شرکت ‌های تعاونی تولید روستایی، شرکت ‌های سهامی‌زراعی و شرکت ‌های کشت‌وصنعت را دارد تا پویایی بیش تری در این همکاری حاصل گردد. آینده سازمان در دگردیسی ‌هایی است که ایجاد شده و سیر این دگردیسی‌ ها باید ادامه پیدا کند.

غنای مفهومی شرکت‌های تعاونی تولید

رئیس هئیت مدیره سازمان تعاون روستایی ایران با عنوان این که شرکت‌ های تعاونی تولید، به مثابه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی هستند، اظهار داشت: اکنون زمان رسمیت بخشیدن به یکی از مهم ‌ترین وظایف شرکت ‌های تعاونی تولید در عرصه خدمت‌رسانی است. ایجاد این مراکز، بمعنای نفی موجودیت شرکت ‌های تعاونی تولید نیست، بلکه به منزله غنای مفهومی شرکت ‌های تعاونی تولید است. در معنای دیگر تبدیل شرکت ‌های تعاونی تولید به پلی‌کلینیک‌ های تخصصی را نمایندگی می ‌کند؛ یعنی تعاونی تولید در کنار سایر فعالیت ‌هایی که انجام می ‌دهد، فعالیت دیگری هم می ‌پذیرد که به نوعی بازی برد- برد برای هر دو سازمان خواهد بود. این اقدام می ‌تواند به شفاف‌سازی صورت ‌های مالی شرکت ‌های تعاونی تولید روستایی کمک کند. به عقیده من می ‌تواند در حاکمیت شرکتی تعاونی‌ های تولید درگردیسی ایجاد کند که این شرکت ‌های تعاونی تولید به سمت فعالیت ‌های تخصصی‌تر جلو روند. بواسطه استفاده شرکت ‌های تعاونی تولید روستایی از آرم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، شرکت ‌های تعاونی تولید می ‌توانند از امتیازات خوبی بهره‌مند گردند.

شیرزاد با عنوان این که باد تغییر وزیدن گرفته است، ادامه داد: هر تغییری سخت است و هر کسی در برابر آن مقاومت کند، در نهایت می‌ شکند، درحالیکه می ‌توان از این تغییرات به‌ عنوان فرصت بهره گرفت، در غیر این‌ صورت با ایجاد مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی بدون مشارکت شرکت‌ های تعاونی تولید روستایی، تنها به رقیب‌سازی منتهی خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: اختیارات و امتیازاتی که از طرف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در اختیار شرکت‌ های تعاونی تولید روستایی قرار می ‌گیرد، در قبال آن انتظار می ‌رود شرکت ‌های تعاونی روستایی، درصد پرداختی به آن سازمان داشته باشند.

* داوری سازمان مرکزی تعاون روستایی

این معاون وزیر بر همین اساس ادامه داد: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران می‌ تواند به‌ عنوان ناظر و داور بر تفاهم فی‌مابین اتحادیه مرکزی تعاونی‌ های تولید روستایی ایران و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، ظاهر گردد.

به گفته این مقام مسئول، در همکاری شرکت ‌های تعاونی تولید و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، ریسکی متوجه شرکت‌ های تعاونی تولید نیست و دغدغه‌ها در این زمینه، قابل رفع است.

وی بیان داشت: یک کارگروه متشکل از اتحادیه‌های تعاونی تولید روستایی و شرکت ‌های تعاونی تولید با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای تعیین درصد پرداخت شرکت ‌های تعاونی تولید به این سازمان، شکل گیرد.

* ابراز امیدواری ریاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی از همکاری دو سازمان

ریاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نیز در ادامه با ابراز امیدواری از گفتمان‌ جدیدی که در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ایجاد شده، تصریح کرد: با چنین رویکردی امید می ‌رود که بتوانیم همکاری‌ های خوبی را در آینده داشته باشیم.

رمضان نژاد در ادامه با اشاره به ۴ چالش پیش روی بخش کشاورزی و اقدامات سازمان نظام مهندسی در این راستا، گفت: بخش کشاورزی از ناحیه ورود سرمایه غیردولتی رنج می‌برد. ورود سرمایه مردمی در این بخش با سرعت لازم و مکفی همراه نیست که ضرورت دارد در این زمینه اقداماتی صورت پذیرد. در این زمینه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، به دو مقوله کسب‌وکارها و ابزار جذب سرمایه می ‌تواند ورود داشته باشد. کسب‌وکارها پنجره ورود سرمایه محسوب می ‌گردند. اگر کسب‌وکارها از جذابیت کافی برخوردار نباشند، سرمایه‌گذار را جذب نمی ‌کنند. در این زمینه، این سازمان تمام تلاش خود را بر تسهیل فرآیند و رفع موانع جذب سرمایه ‌های مردمی قرار داده است. هم‌چنین بخشی از مشکلات به نبود ابزار سرمایه‌پذیری باز می‌گردد. در این زمینه، تنها به ابزارهای پولی و بانکی متکی بودیم که تلاش داریم با ایجاد لیزینگ ‌ها به جذب سرمایه‌ البته با همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی که این قابلیت در آن وجود دارد، اقدام کنیم.

همکاری نظام مهندسی با تعاونیها

رمضان نژاد، هم‌چنین با اشاره به سرعت پایین انتقال دانش و تکنولوژی به بخش کشاورزی، گفت: مهم‌ ترین رسالت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، دانش ‌گستری در محیط کشاورزی، اشاعه دانش و اطلاعات کشاورزی است. همگان متفق هستند که دانش، بهره‌وری را بوجود می‌‌آورد. با وجودی‌ که در بسیاری از حوزه‌ها مازاد و سرریز دانش و تکنولوژی را داریم، در برخی حوزه‌های دیگر با کمبود روبرو هستیم که همین امر موجب شده بخش‌ های محروم، در سایه قرار گیرند. در پانزده سال گذشته با این زمینه فعالیت این سازمان که در اساس‌نامه آن نیز موجود است، نپرداخته‌ایم، ولی اکنون ذیل این وظیفه شرکتی، شرکت ‌های دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی ایجاد کردیم، ولی متأسفانه این فرآیند تکمیل نشد. طبق همین اساس هم حلقه گمشده آخر که ایجاد مراکز کشاورزی غیردولتی برای اشاعه دانش و تکنولوژی است را ایجاد کردیم تا بتوانیم از این طریق، دانش را به بخش کشاورزی منتقل کنیم. توسعه کاربرد پهپادها در بخش کشاورزی یکی از فناوری ‌های جدیدی است که قصد داریم با همین هدف، در بخش ‌های مختلف کشاورزی آن را گسترش دهیم. مراکز کشاورزی غیردولتی، ویترینی خواهد بود تا از طریق آن، فناوری ‌های را با دیدگاه پایداری و بنگاهی اشاعه داد.

وی با اشاره به کمبود یک بخش خصوصی قوی و منسجم در بخش کشاورزی، افزود: منظور از این موضوع، ساختار نیست، زیرا در این زمینه نظام‌مهندسی در بخش ‌های مختلف شکل گرفته است، بلکه موضوع بر سر نهادسازی است که در این زمینه مشکلات فراوانی پیش رو بخش کشاورزی قرار دارد. در این زمینه نیز در کنار مهندسی‌سازی کشاورزی از نظر فنی، مهندسی اجتماعی را از طریق اینجاد نهادهای خصوصی منسجم و قوی در نظر داریم که در این زمینه می ‌توانیم با دفتر نظام ‌های بهره ‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همکاری خوبی داشته باشیم.

وی با تأکید بر محدودیت ‌های اقلیمی با تأکید بر مقوله آب، عنوان کرد: در این رابطه نیز رسالت‌ های سازمان نظام مهندسی را بر سازگاری یا مقابله با کمبود آب قرار داده‌ایم.

این مقام مسئول با اشاره به عضویت دویست و پنجاه هزار نفری در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: این تعداد از اعضا، مانند لشگری عظیم هستند که با مهارت‌آموزی آن ها می‌ توانیم بخش کشاورزی را تقویت کنیم که این مهم نیز جز از طریق بخش خصوصی پیشرو فراهم نخواهد شد. با آرایش جغرافیایی این تعداد از اعضا در عرصه و همین‌طور مهارت‌آموزی آن ها به کمک سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، می ‌توانیم از طریق مراکزخدمات کشاورزی غیردولتی در در ۲۴۹۷ دهستان کشور، به این هدف دست ‌یابیم.

منبع:تیتر برتر

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

جزوه نظام مهندسی ترافیک pdf

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۲ شهریور ۹۸
48 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0