مسئولین فنی معادن چشمهای نظارتی سازمان هستند محمد مجتهدزاده

ترسیدن چشم زغال‌ سنگی ‌ها

بعد از حوادث معادن زغالسنگ بخصوص معدن زغالسنگ زمستان یورت آزادشهر استان گلستان، دستور رسیدگی فوری به این معادن صادر گردید که در این مورد، ریاست انجمن زغالسنگ ایران بیان کرد: ناظران نظارت خود را روی معادن زغال بالا بردند و بهره‌ برداران نسبت به ایمنی حساس شدند.

کد خبر: 961118016 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶ - ۶:۳۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ، بعد از حوادث معادن زغالسنگ بخصوص معدن زغالسنگ زمستان یورت آزادشهر استان گلستان، دستور رسیدگی فوری به این معادن صادر گردید که در این مورد، ریاست انجمن زغالسنگ ایران بیان کرد: ناظران نظارت خود را روی معادن زغال بالا بردند و بهره‌ برداران نسبت به ایمنی حساس شدند.

ترسیدن چشم زغال‌ سنگی ‌ها

ترسیدن چشم زغال‌ سنگی ‌ها

زغال‌ سنگی ‌ها چشم  ‌شان ترسیده است

محمد مجتهدزاده، با اشاره به آخرین وضعیت معادن زغالسنگ ایران گفت: حوادثی که ابتدای امسال منجر به فجایع معدن زمستان یورت آزادشهر استان گلستان گردید، سبب شده است نهادهای ناظر مانند سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان دفعات سرکشی خود را افزایش دهند و با سخت گیری نسبت به قسمتهایی که دچار نقص ایمنی هستند، آن ها را پملب می‌ کنند تا نقص مربوط به آن قسمت حل گردد.
مجتهد زاده ادامه داد: امیدوار هستیم که این فرآیند نظارت بر پی گیری ادامه داشته باشد، چراکه حتی بهره‌برداران و پیمان کاران نیز چشمشان از حوادث پیش آمده ترسیده است و نسبت بوضعیت محیطی و ایمنی معادن زغالسنگ حساسیت بیش تری پیدا کرده‌اند.
وی در ادامه با اعلام این که موضوع نظارت ‌هایی که انجام میگردد، یک امر مقطعی است، عنوان داشت: معادن زغالسنگ برای ایمن‌ سازی نیاز به اقدامات زیر ساختی ‌تر دارند و بنظر میرسد بهترین نسخه ‌ای که کمیته زغالسنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این داستان پیچیده است ولی راه ‌اندازی ۴ منطقه پشتیبانی معادن زغالسنگ است که در آن ها امکانات HSE، امداد و نجات و برخی موارد دیگر ذخیره خواهد شد که در صورت لزوم به معادن منطقه رسیدگی گردد.
رئیس انجمن زغال سنگ ایران در مورد اجرای این طرح تصریح کرد: این طرح نیاز به تامین منابع مالی دارد که برآوردهای ما نشان می ‌دهد این منابع باید قریب به صد میلیارد تومان باشد. امیدوار هستیم از محل ذخیره حقوق دولتی معادن پوشش داده شود.
مجتهد زاده با اشاره به موضوع نوسازی و تجهیز معادن زغالسنگ، اظهار داشت: نوسازی ماشین ‌آلات باید از منابع تسهیلات بانکی اتفاق بیفتد و برای این که بانک ‌ها نیز نسبت به ارائه تسهیلات و معادن جهت خرید تجهیزات ترغیب گردند، باید قیمت ماشین‌آلاتی که به آن ها ارائه می ‌کنیم منصفانه باشد و توجیه اقتصادی داشته باشد.

ترسیدن چشم زغال‌ سنگی ‌ها

موضوع دیگری که ریاست انجمن زغالسنگ ایران به آن اشاره کرد، بحث قیمت ‌گذاری سنگ آهن در داخل است که هنوز فرمول دقیقی برای آن مشخص نگردیده و طبق نشست های تعاملی و ۶ ماهه مورد قیمت‌ گذاری قرار می‌ گیرد.
وی در این مورد، عنوان داشت: در صحبت‌ هایی که مسئولان فنی انجمن زغال و شرکت ذوب ‌آهن اصفهان در مورد موضوع قیمت‌ گذاری انجام دادند، در تلاش هستیم به یک فرمول قیمت ‌گذاری برسیم که طبق آن هم جایگاه داخلی خرید زغالسنگ محفوظ بماند و هم معدن ‌کار متضرر نگردد.
رئیس انجمن زغال سنگ ایران خاطر نشان کرد: نمی ‌توان در مورد موضوع قیمت‌ گذاری و تعیین فرمول برای این موضوع پیش‌ داوری کرد ولی تا به حال تصمیمات گرفته و قیمت امسال تا پایان سال قطعی شده است. طبق توافقی که صورت گرفته، در ۶ ماهه دوم سال جاری قیمت زغالسنگ به پانصد و ده هزار تومان در هر تن می‌ رسد.
مجتهد زاده با اشاره به این که امیدوار هستیم با فرمولی بتوانیم قیمت‌ های داخلی را به قیمت ‌های جهانی سنگ آهن متصل کنیم، یاد آور شد: در صورتیکه قیمت سنگ آهن با قیمتهای جهانی منطبق گردد، شاید در برخی موارد با افت‌ های بازار جهانی روبرو شویم ولی در بلند مدت به سود معادن زغال خواهد بود.

منبع : تریبون

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام نظام مهندسی رایانه

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۸ بهمن ۹۶
326 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0