2 نقشه‌ای بودن ساختمان ها مهمترین تخلف در حوزه ساخت‌وساز نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران بیان داشت:

۲ نقشه‌ای بودن ساختمان ها مهمترین تخلف در حوزه ساخت‌وساز

نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران بیان کرد: کارگران ساختمانی در بیمه تأمین اجتماعی دیده شده‌اند ولی به مهندسان ساختمانی توجهی نشده است و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار ندارند.

کد خبر: 970915002 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۵ آذر ۹۷ - ۱۱:۰۷ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهنسی کشور،نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران بیان کرد: کارگران ساختمانی در بیمه تأمین اجتماعی دیده شده‌اند ولی به مهندسان ساختمانی توجهی نشده است و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار ندارند.

2 نقشه‌ای بودن ساختمان ها مهمترین تخلف در حوزه ساخت‌وساز

2 نقشه‌ای بودن ساختمان ها مهمترین تخلف در حوزه ساخت‌وساز

جای خالی مهندسان در پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی/ ۲ نقشه‌ای بودن ساختمان‌ ها مهمترین  تخلف در حوزه ساخت‌وساز

سیف‌الله علی‌نیا، در مورد آخرین وضعیت ساخت‌وساز در مازندران ادامه داد: در مورد ساخت‌وساز ساختمانی، در مجموع طی سال‌جاری نسبت به سال قبل با کاهش جدی روبرو هستیم.
علی نیا گفت: هم اکنون هم با توجه به قیمت مصالح ساختمانی و بلاتکلیفی سازنده‌ها، چشم‌انداز خوبی برای آینده از طرف کارشناسان پیش‌بینی نمی‌ گردد و در وضعیت حال نیز وضعیت خوبی نداریم.
کاهش پنجاه درصدی صدور پروانه اشتغال مهندسان
علی نیا افزود: طی سال‌ جاری تعداد پروانه‌های صادره در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در شهرستان‌ ها به یک‌دوم و در برخی نیز تا یک‌سوم کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی مازندران دارای سی و پنج هزار عضو است که از این میزان، تعداد سیزده هزار نفر با پروانه اشتغال و مابقی بدون پروانه اشتغال هستند.

۲ نقشه‌ای بودن ساختمان‌ ها مهم ترین تخلفات ساخت‌وساز در مازندران
نائب رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران در پاسخ به پرسشی مبنی بر مهم ترین تخلفات ساختمانی در ساخت‌وسازهای استان، اظهار داشت: در حوزه کنترل و نظارت که هم در شهرستان‌ ها و در سطح استان فعال است، بیش ترین تخلفات ساخت‌وساز، مربوط به موضوع دونقشه‌ای است. در واقع هر ساختمانی دارای یک دستور نقشه‌ای است که در عمل، به واسطه برخی عوامل نظیر ماده صد این دستور نقض می‌ گردد و شاهد سطح اشغال تا ۱٫۵ برابری و گاه نود درصدی در برخی ساخت‌وسازهای ساختمانی هستیم.

این مسئول گفت: البته نبود مصالح ساختمانی استاندارد و عدم رعایت مشخصات فنی در ساخت‌وسازهای برخی از شهرهای استان‌ نیز قابل توجه است.

دست کوتاه نظام مهندسی از ورود به مقوله مقاوم‌ سازی

این فعال حوزه ساخت‌وساز در استان در مورد ورود این سازمان به مقوله مقاوم‌سازی با توجه قرار داشتن استان مازندران روی خط گسل، پاسخ داد: موضوع مقاوم‌سازی در مبحث بیست و دوم که تعمیر و نگه داری ساختمان است اشاره شده که در بازرسی‌ های دوره‌ای ساختمان لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: از آن‌ جا که در مورد اجرای مبحث بیست و دو تعمیر و نگه داری، هنوز شیوه‌های اجرایی آن گرداوری نشده است، لذا عملا سازمان نظام مهندسی نتوانسته در حوزه مقاوم سازی ورود پیدا کند.

افزایش چهل درصدی قیمت ساختمان در برابر رشد سه برابری مصالح و دستمزد در مازندران
نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی مازندران در بخش دیگری از این گفتگو در مورد افزایش قیمت مسکن طی سال‌جاری پاسخ داد: گرانی مسکن در مازندران در مقایسه با سایر نقاط کشور، خیلی ملموس نیست، با توجه به این که قیمت مصالح ساختمانی ۲ تا سه برابر شده است اما قیمت ساختمان در مازندران سی تا چهل درصد رشد داشته است.

علت اصلی رکود بازار مسکن عدم تقاضا است
علی نیا با عنوان این که قیمت فعلی ساختمان در استان در مقایسه با رشد بالای مصالح ساختمانی، رشد چندانی نداشته است؛ متذکر شد: علل رکود فعلی ساختمان، عدم تقاضا در بازار است که باید دولت برای افزایش قدرت خرید مردم تمهیداتی را لحاظ کند.

بازار کار و بیمه مهم‌ ترین مطالبات مهندسان مازندرانی

این مسئول در مورد مهم‌ ترین مطالبات و مشکلات حال حاضر مهندسان در استان ادامه داد: البته بخشی از مطالبات مهندسان در اختیار ما نیست ولی از آن چیزی که به ما انتقال شده است آن است که مهندسان انتظار دارند براساس آن چه روی پروانه اشتغال آن‌ ها آمده است کار کنند.

وی گفت: البته ما متصدی رونق ساخت‌وساز در استان نیستیم و مهندسان انتظار دارند تا رونق به بازار ساختمان بازگردد و براساس آن‌ چه در پروانه‌های صادره آن‌ ها آمده است فعالیت کنند.

نائب رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران در ادامه پاسخ به پرسش عمده‌ترین مطالبات مهندسان استان اظهار داشت: البته در میان جامعه مهندسان استان، بخشی هم فاقد پروانه هستند که باید زمینه برای کسب مهارت این مهندسان نیز فراهم آورده شود.

جای خالی مهندسان در پوشش بیمه‌ای تأمین اجتماعی
علی نیا در پاسخ به پرسش در مورد این که آیا مهندسان هم تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند یا خیر، با عوان این که بیمه رایگان درمان برای مهندسان استان حتی مهندسانی که فاقد پروانه اشتغال هستند نیز فراهم آوردیم؛ گفت: البته مهندسان در این مورد هم یک بحثی دارند و معتقد هستند کارگران ساختمانی در بیمه تأمین اجتماعی دیده شده‌اند ولی به مهندسان ساختمانی توجهی نشده است و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار ندارند.

۲ نقشه‌ای بودن ساختمان ها مهمترین تخلف در حوزه ساخت‌وساز

این مسئول تصریح کرد: البته برای مهندسان یک بیمه روستایی و عشایری دیده شده است که استفاده این بیمه برای مهندسان خیلی جالب و مطلوب نیست.

وی متذکر شد: در مجموع مهم ترین مشکلات مطروحه از طرف آنها، مربوط به بیمه و اشتغال آن‌ ها است که از آن‌جا که بیمه در دل اشتغال نهفته است، باید فضا برای رونق اشتغال مساعدتر گردد.

کاهش پانزده درصدی مشارکت اعضای نظام مهندسی مازندران در انتخابات هیئت مدیره سال‌ جاری
وی در بخش پایانی این گفتگو در پاسخ به پرسشی در مورد مشارکت حداقلی اعضای سازمان نظام مهندسی در انتخابات اخیر هیئت رئیسه این سازمان، عنوان داشت: مبحث اول این که بحث مشارکت در همه حوزه‌های اجتماعی و صنفی طبق آمارهای قبلی عموما زیر پنجاه درصد لحاظ شده است.

شرایط جوی و نقد بر عملکرد ۲ علت اصلی مشارکت حداقلی اعضا در انتخابات
نائب رئیس سازمان نظام مهندسی مازندرانگفت: در این دوره، ده تا پانزده درصد کاهش مشارکت نسبت به دوره‌های گذشته داشتیم که مهم‌ترین عامل آن، شرایط جوی ویژه روز انتخابات بود که عملا امکان حضور اعضا را از اقصی نقاط استان به محل برگزاری را سخت کرده بود.

علی نیا خاطر نشان کرد: البته باید بپذیریم که بخشی از کاهش مشارکت اعضا در انتخابات اخیر به نقد عملکرد سازمان نظام مهندسی استان از طرف مهندسان و نارضایتی آن‌ ها هم بر می‌ گردد.

اگرچه در یک برهه، به علت رونق در بازار مسکن، رغبت افراد زیادی به امید اشتغال و کسب درآمد به سمت رشته ‎های مهندسی افزایش پیدا کرد، ولی رکود در بازار مسکن به خصوص در ۲ سال اخیر، نه تنها آینده‎ای برای فارغ‌التحصیلان در رشته‎های مهندسی با ساخت و ساز رقم نزد؛ بلکه شاهد افزایش میزان بیکاری در این قشر از جامعه هستیم و گویی باید برای حل مشکلات مهندسان به فکر یک راه حل مهندسی از طرف دولت باشیم.

عدم تطابق تعداد مهندسان مازندران با بازار کار تا رکود و بیکاری
از طرفی دیگر جدا از سیطره رکود حاکم بر ساخت‌وسازهای ساختمانی در کشور و طبیعتا در استان، در شرایط حال حاضر، کار برای مهندسان ساختمان متناسب با جمعیت قابل توجه آن‌ ها نیست و این عدم تناسب، منجر به بیکاری این قشر و بروز مشکلات مالی برای آنها شده است.

منبع : بلاغ مازندران

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان ۹۷

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۵ آذر ۹۷
218 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0