نرم افزار حسابداری کاوش فردا
تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر 96 بررسی آزمون نظام مهندسی برق

تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر ۹۶

در اين يادداشت، بررسي دقيق آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي-نظارت مهر 96 به صورت آماري و محتوايي انجام خواهد شد. براي اين منظور، ابتدا دسته بندی پرسش های 7 دوره آزمون اخیر، تحلیل منابع و تحلیل محتوایی انجام شده و راهکارهای کلیدی برای موفقیت در آزمون برحسب انواع مختلف منابع ارائه خواهد شد. در ادامه کارنامه منابع آموزشي پيشنهادي در قالب دو جدول قابل مشاهده خواهد شد. در نهايت، جمع بندي مطالب انجام خواهد شد.

کد خبر: 961013013 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶ - ۳:۲۷ ب.ظ

در اين يادداشت، بررسي دقيق آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي-نظارت مهر ۹۶ به صورت آماري و محتوايي انجام خواهد شد. براي اين منظور، ابتدا دسته بندی پرسش های ۷ دوره آزمون اخیر، تحلیل  منابع و تحلیل محتوایی انجام شده و راهکارهای کلیدی برای موفقیت در آزمون برحسب انواع مختلف منابع ارائه خواهد شد. در ادامه کارنامه منابع آموزشي پيشنهادي در قالب دو جدول قابل مشاهده خواهد شد. در نهايت، جمع بندي مطالب انجام خواهد شد.

تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر ۹۶

۱) تحلیل آزمون

د

داده های ارائه این بخش، براساس پرسش های «کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» است. هرچند هر آزمون دارای ۶۰ پرسش است اما ممکن است در نتایج ارائه شده در جداول و شکل ها، تعداد پرسش ها از ۶۰ پرسش بیشتر شود زیرا که جواب یک یا چند پرسش از بیش از یک منبع مطرح شده است.

چند نکته مهم را بايد مدنظر قرار داد:

 

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۱-۱) دسته بندی پرسش های ۷ دوره آزمون اخیر

گروه بندی پرسش های آزمون های ادوار اخیر براساس منابع در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

جدول (۱): دسته بندی پرسش های آزمون های اخیر بر مبنای منابع

دسته بندی پرسش های آزمون های اخیر بر مبنای منابع

 

براساس نتایج جدول فوق می توان نوشت:

 • تاکنون هیچ پرسش از « اصول اخلاق حرفه ای» در آزمون نظارت تاسیسات برقی مطرح شده است.
 • به جز آزمون اسفند ۹۵، در تمامی آزمون ها از «مبحث ۳»، سوالی مطرح شده است.
 • آزمون مهر ۹۶ تنها آزمون چند دوره اخیر است که سوالی از «مبحث ۱۲» مطرح نشده است.
 • بیشترین سوال از «کتاب قانون نظام مهندسی» در ادوار اخیر در آزمون مهر ۹۶ مطرح شده است.
 • تعداد پرسش های مطرح شده از «مبحث ۱۳» بسیار قابل توجه و به اندازه کل ۵ دوره قبل از آزمون مهر ۹۶ است.
 • کمترین تعداد از «راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی» در آزمون مهر ۹۶ طرح شده است.
 • در دو آزمون نظارت برگزار شده در اسفند ۹۵ و مهر ۹۶، دقیقا ۲ پرسش از نشریه ۱۱۰ وجود داشته است.
 • کاهش چشمگیر پرسش های سنوات قبل و متفرقه در آزمون مهر ۹۶، جالب توجه است.

 

۱-۲) تحلیل  منابع

سهم هر کدام از گروه هاي منابع آزمون در شکل زیر تفکیک شده است.

 

با توجه به شکل، یک سوم سوالات از منابع تخصصی (مباحث ۱۳ و ۱۵) مطرح شده است. بعد از منابع تخصصی، بیشترین پرسش از سنوات قبل مطرح شده است. تقریبا تعداد پرسش های منابع فرعی (راهنمای ۱۳ و نشریه ۱۱۰) به اندازه منابع عمومی (مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ و کتاب قانون) با هم برابر است.

 

با توجه به شکل، سهم منابع عمومی آزمون نظارت مهر ۹۶ و خرداد ۹۳ تا اسفند ۹۵ با هم برابر است. سهم مباحث تخصصی، به ویژه مبحث ۱۳، سه برابر ادوار قبل است. در سایر دسته های پرسش، سهم آزمون های پیش از مهر ۹۶ بیش از نظارت مهر ۹۶ است.

 

فیلم تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر ۹۶

۱-۳) تحلیل محتوایی

با توجه به سوالات آزمون، موارد زیر قابل توجه است:

 • اهمیت ویژه مبحث ۱۳: با توجه به تکمیل و ارائه ویرایش جدید مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها) در اواخر سال ۹۵ و طرح پرسش از آن برای اولین بار در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، سهم این مبحث در آزمون افزایش قابل توجهی داشت. تقریبا تمامی پرسش ها نیز عینا از متن مبحث ۱۳ مطرح شده است.
 • اشتراک پرسش: ۳۸ پرسش از ۶۰ پرسش آزمون نظارت مهر ۹۶، بین طراحی و نظارت مشترک بوده و باقی اختصاصی نظارت است.
 • فصل هاي مهم مبحث ۱۳: تقريبا از غالب فصول مبحث ۱۳ پرسشي در آزمون نظارت مهر ۹۶ مطرح شده است: فصل ۳(۲ سوال)، فصل ۵(۹ سوال)، فصل ۷(۶ سوال)، فصل ۸(۲ سوال)، فصل ۹(۵ سوال)، فصل ۱۰(۴ سوال)، پيوست ۱ (۶ سوال)، پيوست ۴ (۲ سوال)، پيوست ۵ (۱ سوال)، پيوست ۶ (۱ سوال) و پيوست ۷ (۱ سوال).

تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی

 

۲) راهکارهای کلیدی برای موفقیت در آزمون

طبق تحليلهاي انجام شده اختصاصي (برای مطالعه بیشتر کلیک کنید) و تجربيات دوره هاي قبل مي توان برای هر کدام از منابع، راهکارهای عملی برای پاسخ دهی و موفقیت ارائه می شود.

 

۲-۱) منابع عمومی

 • جزئیات منابع: این مجموعه پرسش ها از هشت منبع (شامل مقررات ملی، مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۹، ۲۱ و ۲۲) با حدود ۱۱۰۰ صفحه مطرح می شود
 • مشخصه های مهم: و سهم ۱۵درصدی در آزمون طراحي نظام مهندسی تاسیسات برقی داشته و آسان ترین گروه سوالات آزمون هستند.
 • راهکار پیشنهادی:
 • کتاب میکرو تاسیسات برقی: خلاصه ای از مهمترین آئین نامه های مبحث عمومی با پاسخ پرسش ها به صورت طبقه بندی شده از اولین دوره آزمون (سال ۷۳) تا آخرین دوره.
 • کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی: هزاران کلمه کلیدی از کلیه منابع آزمون با شماره صفحه و شماره آئین نامه.

۲-۲) منابع اختصاصی

۲-۳) منابع فرعی

 • جزئیات منابع: سوالات مطرح شده از کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) و نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
 • مشخصه های مهم: حدود ۱۵ درصد از سوالات را به خود اختصاص داده و کل تعداد صفحات این منابع، ۱۵۰۰ صفحه است.
 • راهکار پیشنهادی:
 • کتاب تاسیسات برق پلاس: خلاصه سازی و دسته بندی مهمترین قسمتهاي این منابع با پرسش های مربوط به هر بخش به صورت طبقه بندی شده با پاسخ تشریحی.
 • کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی: هزاران کلمه کلیدی از کلیه منابع آزمون با شماره صفحه و شماره آئین نامه.

۲-۴) آزمون های سنوات قبل

 

۲-۵) پرسش های متفرقه

 • جزئیات منابع: دشوارترين گروه از مجموعه پرسش های آزمون هستند که منبع خاصی برای آن وجود ندارد.
 • مشخصه های مهم: حدود ۱۰ درصد سوالات را به خود اختصاص می دهد.
 • راهکار پیشنهادی:
 • کتاب تاسیسات برق پلاس: خلاصه ای از بخشنامه های شرکت توزیع که منبع پرسش های متفرقه محوب می شود، در این کتاب ارائه شده است.

 

۳) کارنامه

طبق نتایج بدست و اطلاعات جدول زیر، راهکارهای ارائه شده در بخش قبل کاملا موثر و عملیاتی هستند. کلمات فيلم، درسنامه، کليدواژه، پلاس، تشريح و آ.آزمايشي به ترتيب معرف فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب میکرو تاسیسات برقی و آزمون های آزمایشی تاسیسات برقیاست. حروف ص و ف به ترتیب گویای صفحه و فصل و در آزمون آزمايشي هم شماره آزمون (شماره پرسش) است.

 

مقایسه تطبیقی آزمون نظارت تاسیسات برقی با منابع آموزشی

تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی

براساس جدول فوق، به جز ۶ پرسش، بقيه پرسش ها توسط محصولات آموزشي معرفي شده قابل پاسخگوئي بوده است. در  جدول زير، سهم هر محصول در آزمون طراحي نشان داده شده است.

 

تعداد و درصد سوالات قابل پاسخگوئي توسط محصولات آموزشي

 

۴) جمع بندی

در این یادداشت، بررسی کامل و جامعی روی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت مهر ۹۶، انجام شده و تحلیل کامل انجام گرفت. همچنین راهکارهای بی نظیر و مبتنی بر الزامات هر دسته از محصولات ارائه گردید. اما در انتها بسته ویژه آموزشی که بسیار کامل بوده و هر کدام ویژگی منحصر بفردی دارند را مرور می کنیم:

 

۴-۱) بسته طلائی-تصمینی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و گروه تلگرامی رفع اشکال آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، آزمون های آزمایشی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰ درصد هزنیه بعد از تحویل، بازگشت کل وجه درصورت عدم رضایت از محصول و بازگشت وجه در صورت عدم قبولی در آزمون و تخفیف ۲۰ درصدی.

 

۴-۲) بسته نقره ای آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰درصد هزنیه بعد از تحویل، تخفیف حجمی

 

۴-۳) بسته برنزی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: دو جلد کتاب (درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی) و فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت اقساطی، تخفیف حجمی

 

۴-۴) گنجینه کتاب های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)

ب) ویژگی ها: تخفیف حجمی

 

close

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۳ دی ۹۶
2375 بازدید
37 نظر
امتیاز به این خبر:
0 0

لیست نظرات

 1. اسمعیل کیانی says:

  سلام. من بسته ی طلایی را برای ازمون مهر ۹۶ تهیه و مطالعه کردم و در ازمون نظارت شرکت کرده بودم . اما متاسفانه قبول نشدم . اولا میخواستم بدونم چکار کنم تا در ازمون اسفند ۹۶ موفق شوم . در ضمن من چگونه میتوانم با گروه تلگرامی رفع اشکال ارتباط داشته باشم . همچنین ایا بیرای ازمون اسفند ۹۶ هم ازمونهای پیش از ازمون برگزار میکنید ؟؟؟

  • محمد کریمی says:

   سلام
   موارد بسیار استثنائی هستند که نتونستن با بسته طلائی در آزمون نظارت قبول شوند چون بیش از ۵۰ پرسش عینا از بسته طرح شده بود اما برای آزمون بعد برای شما آرزوی موفقیت داریم.
   با توجه به تغییرات عمده در بسته های جدید و به ویژه تفکیک پرسشهای طراحی و نظارت در این مجموعه می توانید از بسته های جدید استفاده کنید. رفع اشکال تلگرامی را از لینک می تواندی تهینه کنید
   با تشکر
   https://mohandesinnews.ir/?p=13508