طراحی یا نظارت آزمون نظام مهندسی برق در کدام آزمون شرکت کنیم؟

طراحی یا نظارت آزمون نظام مهندسی برق

بعد از تفکیک آزمون مربوط به صلاحیت های طراحی و نظارت تاسیسات برقی از اسفند 95، بسیاری از داوطلبان این رشته در مورد اینکه در کدام یک از این دو آزمون شرکت کنند، دچار تردید شده اند، از این پایگاه خبری مهندسین نیوز، به عنوان مرجع اخبار نظام مهندسی کشور بنا دارد در این یادداشت، در مورد تفاوت ها و شباهت های دو آزمون اطلاعات کامل و مفیدی ارائه نماید.

کد خبر: 961201008 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ اسفند ۹۶ - ۱۰:۵۲ ب.ظ

بعد از تفکیک آزمون مربوط به صلاحیت های طراحی و نظارت تاسیسات برقی از اسفند ۹۵، بسیاری از داوطلبان این رشته در مورد اینکه در کدام یک از این دو آزمون شرکت کنند، دچار تردید شده اند، از این پایگاه خبری مهندسین نیوز، به عنوان مرجع اخبار نظام مهندسی کشور بنا دارد در این یادداشت، در مورد تفاوت ها و شباهت های دو آزمون اطلاعات کامل و مفیدی ارائه نماید.

طراحی یا نظارت آزمون  نظام مهندسی برق

۱) تصورات اشتباه

برخی از دواطلبان تصورات اشتباهی در مورد آزمون دارند، که در ابتدای یادداشت باید این شبهات رفع شود:

  • آزمون های طراحی و نظارت همزمان و در یک ساعت برگزار نمی شود. همانگونه که در یادداشت «تاریخ برگزاری آزمون نظام مهندسی» نوشته شده، معمولا آزمون نظارت پنج شنبه بعد از ظهر و آزمون طراحی جمعه صبح برگزار می شود.
  • برای هر کدام از صلاحیت های طراحی و نظارت تاسیسات برقی باید به صورت مجزا ثبت نام شود و در واقع دوبار ثبت نام و دوبار پرداخت هزینه انجام می شود (راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی را مطالعه کنید).
  • داوطلبانی که از نظر مدرک تحصیلی مجاز به شرکت در هر دو طلاحیت باشند (بخش ۳ یادداشت را مطالعه کنید)، می توانند به صورت همزمان در هر دو صلاحیت شرکت کرده و بعد از قبولی در هر صلاحیت، پروانه اشتغال به کار مختص به آن را دریافت کنند. قبولی یا رد در هر آزمون، ربطی به آزمون دیگر ندارد.
  • آزمون های طراحی و نظارت با اهداف مشخص و کاملا مستقل از هم برگزار می شود و پیش نیاز دیگری نیستند.

 

 

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۲) مدارک تحصیلی مجاز

طبق توضیحاتی که در یادداشت «هر آنچه بايد در مورد آزمون نظام مهندسي برق بدانيد» ارائه شد، اساسا مدارک مجاز به شرکت آزمون نظام مهندسی به دو دسته کلی اصلی و مرتبط دسته بندی می شوند. جدول (۱) فهرست كد، نوع پروانه و مدرك دانشگاهي مربوط به تاسیسات برقی را نمایش می دهد.

طراحی یا نظارت آزمون نظام مهندسی برق

 

جدول (۱): مدارک تحصيلي مجاز براي آزمون

كد پروانه نوع پروانه عناوين مدرك تحصيلي دانشگاهي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
اصلي مرتبط
۵۰۰ * برق (قدرت)، الكترومكانيك (برق) قبل از سال ۶۰، برق خارج از كشور، الكتروتكنيك، مهندسي برق و الكترونيك، شبكه‌هاي انتقال و توزيع
۵۱۰ * مرتبط با مهندسي تأسيسات برقي ساختمان، معادل كارشناسي مهندسي برق (قدرت) -دبيري فني برق (قدرت)، مهندسي برق- مخابرات، مهندسي برق- كنترل ،مهندسي كنترل و ابزار دقيق، مهندسي تكنولوژي كنترل و ابزار دقيق
۵۳۰ * مرتبط با مهندسي برق (الكترونيك)

 

همچنین طبق مصوبه کمسیون تبصره ۲ ماده ۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به تاریخ ۰۹/۰۴/۹۴، جدول تعیین کدرشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، به صورت جدول (۲) خواهد بود.

 

 

جدول (۲): حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته

عنوان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته عنوان مدرک تحصیلی کاردانی کدرشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کارشناسی ناپیوسته در رشته های ساختمان یا عناوین مندرج در ماده «قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان» و یا رشته های هم ارز با آنها کاردانی در رشته های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته های غیرمرتبط با رشته هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان پذیر نمی باشد
کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته های اصلی و یا رشته های هم ارز با آنها کاردانی در رشته های مرتبط و یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته های غیرمرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان پذیر نمی باشد

 

۳) منابع آزمون

تنها یک منبع در آزمون نظارت بیش از طراحی بوده و سایر منابع دقیقا مشابه و یکسان است. در آزمون نظارت از مبحث ۱۲ سوال طرح می شود اما در آزمون طراحی سوالی از این منابع مطرح نمی شود. برای اطلاع از فهرست دقیق «منابع آزمون نظام مهندسی طراحی برق» و «منابع آزمون نظام مهندسی نظارت برق» کلیک کنید.

۴) نحوه طرح پرسش ها

شاید مهمترین تفاوت در دو آزمون طراحی و نظارت تاسیسات برقی، زاویه دید طراح سوال است. همانگونه که اسم دو آزمون پیداست، آزمون طراحی از دید طراحی و محاسباتی به مفاهیم نگاه کرده اما در صلاحیت، بیشتر جنبه تئوریک داشته و کاربردی دارد. چند نکته مهم در مورد سوالات دو آزمون:

  • ۳۶ پرسش از سوالات آزمون اردیبهشت ۹۷، بین دو صلاحیت طراحی و نظارت مشترک است، این عدد برای آزمون مهر ۹۶، ۳۸ بود. ۴۷ پرسش از سوالات آزمون طراحی اردیبهشت ۹۷، بین دو صلاحیت طراحی و نظارت مشترک است، این عدد برای آزمون مهر ۹۶، ۳۶ بود. اساسا برخی پرسش ها، بیشتر نظارتی بودند تا طراحی مانند پرسش ها ۱، ۱۳ و ۳۱٫

طبق مقایسه صلاحیت های طراحی و نظارت آزمون نظام مهندسی برق اسفند ۹۵ (اولین دوره ای که در دو آزمون از هم جدا شد)؛ در بسياري از پرسش هاي آزمون هاي طراحي و نظارت تاسيسات برقي اسفند ۹۵ ديده شده که پرسش ها داراي اشتراک مفهومي بوده و تعريف حد و مرز براي جداسازي آزمون هاي طراحي و نظارت ممکن نيست. مثلا پرسش هاي ۱۳ و ۲۵ طراحي و پرسش هاي ۲ و ۶۰ نظارت، همگي از بخش سيم کشي مبحث ۱۳ مطرح شده اند. پس با توجه به اينکه تنها يک دوره از تفکيک آزمون هاي طراحي و نظارت گذشته، نمي توان قضاوت دقيق و محکمي در مورد مرز بين طراحي و نظارت قايل شده و به سليقه و نظر طراحان پي برد.

 

 

۵) جمع بندی

با توجه به آنچه گذشت، می توان گفت که بدلیل اشتراک غالب پرسش ها در آزمون نظام مهندسی برق برای دو طلاحیت طراحی و نظارت، داوطلبانی از نظر رشته تحصیلی مشکلی از بابت شرکت در دو آزمون را ندارند، حتما در هر دو طلاحیت شرکت کنند چرا که تقریبا مفاهیم مشترک اما از دو دید مختلف را مطالعه کرده و باید به کلیه مفاهیم مسلط باشند.

 

close

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱ اسفند ۹۶
4911 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
3 2