مقایسه آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی اردیبهشت 97 بررسی تحلیلی

مقایسه آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی اردیبهشت ۹۷

در اين يادداشت، به تحليل و مقايسه دو آزمون نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی اردیبهشت 97 مي پردازيم. براي اين منظور، ابتدا منابع دو آزمون مورد بررسي قرار گرفته و سپس هر منبع از پرسش ها ارائه مي شود. در بخش سوم يادداشت به بررسي کيفي منابع خواهيم پرداخت. در بخش بعدي، راهکاري واقعي براي پاسخ به پرسش ها ارائه مي شود و در نهايت، از مطالب گفته شده جمع بندي خواهد شد.

کد خبر: 970521012 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷ - ۶:۳۳ ب.ظ

در اين يادداشت، به تحليل و مقايسه دو آزمون نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی اردیبهشت ۹۷ مي پردازيم. براي اين منظور، ابتدا منابع دو آزمون مورد بررسي قرار گرفته و سپس هر منبع از پرسش ها ارائه مي شود. در بخش سوم يادداشت به بررسي کيفي منابع خواهيم پرداخت. در بخش بعدي، راهکاري واقعي براي پاسخ به پرسش ها ارائه مي شود و در نهايت، از مطالب گفته شده جمع بندي خواهد شد.

مقایسه آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت  تاسیسات برقی اردیبهشت ۹۷

۱) مقايسه منابع

منابع آزمون هاي طراحي و نظارت تاسيسات برقي به جز مبحث ۱۲ (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا) کاملا مشابه است؛ از اين مبحث در آزمون طراحي سوالي طرح نمي شود و مختص آزمون نظارت است. منابع آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی را از نظر محتوا می توان به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد.

 

۱-۱) منابع عمومی

این گروه از منابع، مجموعه از مباحثی هستند که بین رشته های مختلف نظام مهندسی مشترک است. برای گرایش نظارت، هفت مبحث به همراه قانون نظام مهندسی به عنوان منابع عمومی در نظر گرفته می شود:

 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن: ویرایش سال ۹۲
 • مبحث اول (تعاریف): ويرايش سال ۹۲
 • بحث دوم (نظامات اداري): ويرايش سال ۸۴
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا): ویرایش سال ۹۲ (اختصاصی آزمون نظارت)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي): ویرایش سال ۸۹
 • مبحث بيست و يکم (پدافند غيرعامل): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث بيست و دوم (مراقبت و نگهداري از ساختمانها): ویرایش سال ۹۲

 

۱-۲) منابع تخصصی

دومین دسته از منابع، دو مبحث بسیار مهم ۱۳ و ۱۵ هستند. این دو مبحث، چارچوب اصلی و کلی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، برای هر دو گرایش طراحی و نظارت، را شامل می شود.

 • مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها)- ۱۳۹۵
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌ برقي)- ۱۳۹۲

 

۱-۳) منابع فرعی

سومین گروه از منابع ازمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، دو منبع هستند که در سنوات اخیر تعداد قابل توجهی از پرسش ها از آن مطرح می شود:

 • کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳)
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

۱-۴) منابع متفرقه

آخرین گروه از منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، منابع متفرقه ای هستند که اساسا منبع مشخصی نداشته و می توان آنها را اطلاعات عمومی و کلی در مورد تاسیسات برقی ساختمان دانست:

 • اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات، مراجع علمی و فنی معتبر
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان ها
 • اطلاعات عمومي تأسيسات برقي و الزامات آن، مراجع علمي و فني معتبر، انتشارات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي
 • مسايل مربوط به طراحي، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها
 • مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها
 • راهنماهاي مقررات ملي ساختمان

 ۲) سهم منابع

در جدول زیر، مقايسه اي بين تعداد سوالات مطرح شده از منابع مختلف آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي اردیبهشت ۹۷ فهرست شده است. براساس اين جدول، تعداد سوالات طرح شده از اخلاق حرفه ای، مبحث ۱، مبحث ۲ و مقررات ملي ساختمان با هم يکسان است. در حالي که در آزمون نظارت هيچ پرسشي از مبحث ۲۱ طرح نشده است. در مقابل از نشريه ۱۱۰ سوالي در آزمون طراحي مطرح نشده که عدم طرح هيچ سوال از نشريه ۱۱۰ بسيار جالب توجه است. پرسش هاي سنوات قبل آزمون طراحی، دو برابر آزمون نظارت است. پرسش هاي سخت و منابع متفرقه نيز در آزمون طراحي بيشتر از آزمون نظارت است.

 

تفکيک پرسش هاي آزمون ها

در شکل زیر، درصد سهم هر گروه از منابعي که در بخش نخست اين يادداشت طرح شد براي دو آزمون طراحي و نظارت نشان داده شده است. همانند روند آزمونهاي چند دوره اخیر، طبق اين شکل، پرسش هاي منابع تخصصی بيشترين حجم سوالات را به خود اختصاص مي دهد. منابع فرعي نيز کمترين تعداد پرسش ها را داراست، البته در سنوات قبل اين گروه از منابع تعداد سهم بيشتري در آزمون نظام مهندسي داشتند. تعداد پرسش های متفرقه در آزمون طراحی بسيار بيشتر از آزمون نظارت است.

مقايسه درصد پرسش ها از منابع مختلف

۳) بررسي کيفي

۳-۱) اشتراک مفاهيم

۴۷ پرسش از سوالات آزمون طراحی اردیبهشت ۹۷، بین دو صلاحیت طراحی و نظارت مشترک است، این عدد برای آزمون مهر ۹۶، ۳۶ بود. در سوی مقابل، ۳۶ پرسش از سوالات آزمون نظارت، بین دو صلاحیت طراحی و نظارت مشترک است، این عدد برای آزمون مهر ۹۶، ۳۸ بود.

 

مقایسه آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

۳-۲) ویژگی هاي مهم

 • آزمون طراحي ۶۰ دقيقه طولاني تر از آزمون نظارتيست که تنها ۱۲۰ دقيقه زمان پاسخگوئي دارد.
 • هر دو آزمون داراي ۶۰ سوال پرسش هستند.
 • آزمون نظارت چندان نيازي به ماشين حساب نداشته و تنها چند پرسش آن حالت محاسبه اي داشته که برخي اصلا نياز به ماشين حساب ساده نياز ندارند و مي توان بدون ماشين حساب نيز پاسخ داد. آزمون طراحي سوالات محاسبات متنوعي داشته و غالبا نياز به ماشين حساب براي محاسبه دقيق دارد.
 • مهمترين تفاوت دو آزمون طراحي و نظارت نه در ماهيت مطالب بلکه در ميزان سختي و آساني سوالات است. به طور کلي، آزمون نظارت آسان تر از آزمون طراحي بوده اما اين به معناي عدم نياز به تسلط به تمامي مفاهيم مطرح شده در آزمون نظام مهندسي نيست. در واقع، داوطلباني که خود را تنها براي آزمون نظارت آماده مي کنند بايد به اندازه آزمون طراحي خود را آماده کنند اما قطعا فرآيند آزمون راحت تر خواهد بود.

 

۳-۳) اهمیت ویژه مبحث ۱۳

در آزمون طراحی، از بین مباحث ۱۳ و ۱۵ (منابع تخصصی)، سهم مبحث پانزدهم، در حدود ۵ بوده اما مبحث سیزدهم، بیشترین سهم را در آزمون های سالیان اخیر، به ویژه بعد از ارائه ویرایش جدید در اسفند ۹۵، را به خود اختصاص داده است. اما در آزمون نظارت، سهم مبحث ۱۵ همان ۵ پرسش باقی مانده است و مبحث ۱۳، همچنان تعداد قابل توجهی از پرسش های آزمون را به خود اختصاص می دهد. هر چند تعداد پرسش های این مبحث، نسبت به آزمون مهر ۹۶، ۹ پرسش کمتر شده اما همچنان بیش از نصف سوالات را به خود اختصاص می دهد.

 

برای مشاهده جزئیات محصولات کلیک کنید

فيلم آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

کتاب تاسيسات برق پلاس

کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی

کتاب میکرو تاسیسات برقی

آزمون های آزمایشی نظام مهندسی تاسیسات برقی

 

۴) راهکارهاي پاسخ دهي

براي پاسخ به گروه از پرسش ها بايد استراتژي مخصوص به آن را داشت، در اين بخش راهکارهاي پيشنهادي براي پاسخ به پرسش هاي هر بخش ارائه مي گردد:

 

۴-۱) منابع عمومی

در آزمون هاي طراحي و نظارت اردیبهشت ۹۷ به ترتيب ۱۴ و ۱۱ پرسش از اين منابع طرح شد. اين دسته از پرسش ها را مي توان راحت ترين پرسش هاي آزمون نظام مهندسي قلمداد کرد به شرطي که بتوان اصول پاسخدهي به سوالات را دانست. با توجه به حجم حدود ۸۰۰ صفحه اي اين مباحث پيشنهاد مي شود که از «میکرو تاسیسات برقی»، که خلاصه ای منحصر بفرد از این منابع به همراه پاسخ تشریحی پرسش ها، و  «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی» است که در کلمات کلیدی براساس آخرین ویرایش ها مباحث ارائه شده استفاده گردد. کلیدواژه به شما کمک می کند که بدون مطالعه به اکثر سوالات منابع عمومی پاسخ دهید و زمان و تمرکز خود را برای پاسخ به پرسش های چالشی و مساله ذخیره نمائید.

 

۴-۲) منابع اختصاصی

سهم مباحث ۱۳ و ۱۵ از آزمون هاي طراحي و نظارت به ترتيب ۳۶ و ۲۵ پرسش است. برای پاسخ به پرسش های این منابع علاوه بر «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی»، دو محصول «فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» و « کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نیز بايد مورد استفاده قرار گيرد. هرچند، توقعی که از داوطلبی که تصمیم به قبولی در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی دارد این است که با تسلط کامل بر اين دو مبحث، بدون نیاز به مراجعه به کلیدواژه، به سوالات آن پاسخ دهد. بويژه اينکه بعد از ارائه ویرایش جدید مبحث ۱۳، سهم این مبحث به صورت قابل توجهی افزایش یافته است.

 

۴-۳) منابع فرعی

روند کاهش سهم منابع فرعی، همچنان ادامه دارد. در مطالعه و فهم مطالب اين منابع دو مشکل عمده وجود دارد: اولي حجم بالاي آنها (حدود ۱۵۰۰ صفحه) و دومي پراکندگي مطالب و آزمون محور نبودن آنهاست. بنابراين، استفاده از «کتاب تاسیسات برق پلاس» براي جواب دادن به سوالات منابع فرعي آنها توصيه مي گردد که در آن برجسته ترين بخشهاي این منابع خلاصه نویسی شده، سپس موارد خلاصه شده دسته بندی گرديده و در نهايت پرسش های مربوط به هر بخش به صورت طبقه بندی شده با پاسخ تشریحی ارائه شده اند. محصول دوم همان «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی» است که در آن کلیدواژه کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) و جلدهاي اول و دوم نشریه ۱۱۰ نیز استخراج شده است.

 

۴-۴) آزمون های سنوات قبل

اين مجموعه پرسش ها را مي توان اثرگذارترين مجموعه سوالات آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي دانست. در آزمون همچنان سهم قابل توجهی دارند. بايد توجه داشت که صرف داشتن پاسخ تشریحی آزمون ها جوابگوي قبولي در این آزمون نیست، حتی داشتن درسنامه اي عالي نیز نمی تواند متضمن قبولی باشد. ساختار سوالات سالهاي قبل که در آزمونهای بعد تکرار می شود، بیشتر حالت چالشی و مفهومی دارند و نیاز به حضور در کلاس و آموزش مستقیم دارند. از این رو، « فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» و «رفع اشکال تلگرامی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» به منظور آموزش مستقیم و بی واسطه مطالب و رفع اشکال با مدرس دوره آماده شده است. همچنین، چگونگي سازماندهی و تدوین مطالب و پرسش ها باید به نحوي باشد که پرسش و درسنامه مربوطه هر دو در یک جا و با هم ارائه شوند یعنی کاملا به صورت طبقه بندی شده و نه اینکه ابتدا درسنامه ای ارائه گردد و سپس چواب آزمون هاي سنوات پيش به صورت پیوست به آن اضافه شود. چنین ساختاري اولا باعث عمیق شدن فهم داوطلب نشده و در ثانی در زمان آزمون نیز امکان ارجاع داوطلب به پرسش مشابه به آزمون را از او می گیرد. روند طبقه بندی پرسش های از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره علاوه بر «فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» در « کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نیز عملیاتی شده است. در «آزمون های آزمایشی تاسیسات برقی» و «کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نيز با جمع بندي مفاهيم گفته شده و بيان تکنيک هاي طراحي سوالات و ريزه کاري هر پرسش، کمک شاياني به تعمق فهم داوطلب از آزمون مي شود.

۴-۵) پرسش های متفرقه

پرسش های متفرقه را می توان دشوارترين گروه از مجموعه پرسش های آزمون طراحي دانست که یا از منابع معرفی شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان نيستد  و یا اینکه دارای سطح پيچيدگي بسیاری بالائي هستند. یکی از این منابع، آئین نامه های شرکت توزیع بوده که در «کتاب تاسیسات برق پلاس» مهمترین آنها جمع آوری شده است.

 

۵) کارنامه

طبق نتایج بدست و اطلاعات جدول زیر، راهکارهای ارائه شده در بخش قبل کاملا موثر و عملیاتی هستند. براساس جدول فوق، به جز هفده پرسش، بقيه پرسش ها توسط محصولات آموزشي معرفي شده قابل پاسخگوئي بوده است. در جدول زیر، سهم هر محصول در آزمون طراحي نشان داده شده است. از اين جدول مي توان ادعا کرد که با محصولات آموزشي معرفي شده، مي توان به بيش از ۷۱ درصد سوالات آزمون طراحي پاسخ داد.

تعداد و درصد سوالات قابل پاسخگوئي توسط محصولات آموزشي

 

۶) جمع بندی

کارنامه محصولات آموزشي در آزمون اردیبهشت در جدول بالا قابل مشاهده است. براي مشاهده جزئيات دقيق اين کارنامه در دو يادداشت «تحليل آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي-نظارت اردیبهشت ۹۷» و «تحليل آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي-طراحي اردیبهشت ۹۷» ارائه شده است.

در انتها بسته ویژه آموزشی که بسیار کامل بوده و هر کدام ویژگی منحصر بفردی دارند را مرور می کنیم:

 

۶-۱) بسته طلائی-تصمینی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و گروه تلگرامی رفع اشکال آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، آزمون های آزمایشی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰ درصد هزنیه بعد از تحویل، بازگشت کل وجه درصورت عدم رضایت از محصول و بازگشت وجه در صورت عدم قبولی در آزمون و تخفیف ۲۰ درصدی.

 

۶-۲) بسته نقره ای آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰درصد هزنیه بعد از تحویل، تخفیف حجمی

 

۶-۳) بسته برنزی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: دو جلد کتاب (درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی) و فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت اقساطی، تخفیف حجمی

 

۶-۴) گنجینه کتاب های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)

ب) ویژگی ها: تخفیف حجمی

 

close

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۱ مرداد ۹۷
2085 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0