منابع آزمون نظام مهندسی برق نحوه قبولی در آزمون نظام مهندسی برق

بررسی تحلیلی منابع آزمون نظام مهندسی برق

با توجه به تجربه سالهای تدریس و تالیف در زمینه آزمون نظام مهندسی برق، می توان گفت که یکی از اصلی ترین دلایل عدم موفقیت در آزمون نظام مهندسی، استراتژی اشتباه در زمینه مطالعه است. از نظر بسیاری از داوطبان، مطالعه همه منابع معرفی شده برای قبولی کافی است حال آنکه نه تنها کافی نیست بلکه اساسا لازم نیست. در این یادداشت، منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در چهار گروه دسته بندی شده است. برای هر دسته از دسته منابع خاص معرفی شده و اصول و نحوه مطالعه هر دسته معرفی شده اند. در هر بخش نیز محصولات پیشنهادی برای پاسخ دهی ارائه شده اند.

کد خبر: 961019012 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ دی ۹۶ - ۱۲:۵۲ ب.ظ

با توجه به تجربه سالهای تدریس و تالیف در زمینه آزمون نظام مهندسی برق، می توان گفت که یکی از اصلی ترین دلایل عدم موفقیت در آزمون نظام مهندسی، استراتژی اشتباه در زمینه مطالعه است. از نظر بسیاری از داوطبان، مطالعه همه منابع معرفی شده برای قبولی کافی است حال آنکه نه تنها کافی نیست بلکه اساسا لازم نیست. در این یادداشت، منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در چهار گروه دسته بندی شده است. برای هر دسته از دسته منابع خاص معرفی شده و اصول و نحوه مطالعه هر دسته معرفی شده اند. در هر بخش نیز محصولات پیشنهادی برای پاسخ دهی ارائه شده اند.

بررسی تحلیلی منابع آزمون نظام مهندسی  برق

۱) منابع عمومی

این گروه از منابع، مجموعه ای از مباحثی هستند که بین رشته های آزمون مختلف نظام مهندسی ساختمان مشترک است.

 

۱-۱) محتوای این دسته

 • نظام نامه اصول اخلاق حرفه ای: ویرایش سال ۹۲ (طراحی-نظارت)
 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن: ویرایش سال ۹۲(طراحی-نظارت)
 • مبحث اول (تعاریف): ويرايش سال ۹۲(طراحی-نظارت)
 • بحث دوم (نظامات اداري): ويرايش سال ۸۴(طراحی-نظارت)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق): ویرایش سال ۹۵ (طراحی-نظارت)
 • مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا): ویرایش سال ۹۲ (فقط نظارت)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي): ویرایش سال ۸۹ (طراحی-نظارت)
 • مبحث بيست و يکم (پدافند غيرعامل): ویرایش سال ۹۵ (طراحی-نظارت)
 • مبحث بيست و دوم (مراقبت و نگهداري از ساختمانها): ویرایش سال ۹۲ (طراحی-نظارت)

 

۱-۲) نحوه مطالعه

این دسته از منابع، کمتر از ۱۵ درصد (حدود ۹ پرسش) از سوالات آزمون نظام مهندسی برق را به خود اختصاص می دهند. مجموعه منابع عمومی نزدیک به ۱۱۰۰ است که نشان می دهد از ۰٫۸۲ درصد صفحه یک پرسش مطرح می شود که قطعا اختصاص چنین وقتی برای این تعداد پرسش چندان منطقی نیست. توصیه می شود داوطلبان به جای مطالعه متن این منابع، مهمترین بخش های این مباحث را خلاصه نویسی کرده و از کلیدواژه برای پاسخ به آن استفاده کنند.

 

بررسی تحلیلی منابع آزمون نظام مهندسی برق

بررسی تحلیلی منابع آزمون نظام مهندسی برق

۱-۳) محصولات پیشنهادی

دو محصول استثنائی و بی نظیر برای این گروه از منابع پیشنهاد می شود:

۱-۳-۱) کتاب میکرو تاسیسات برقی: در این خلاصه ای از  قانون نظام مهندسی و مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ به صورت کاملا هدفمند گرد آوری شده و همچنین پاسخ پرسش های هر آئین نامه از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره (مهر ۹۶) ارائه گردیده است. ویژگی های برجسته این محصول عبارت است از:  

الف) اولین بار: برای اولین بار در کشور، محصولی صرفا به منظور پاسخ به پرسشهای منابع عمومی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی ارائه شده است.

ب) خلاصه سازی بهینه: با توجه به ویژگی های پرسشهای مطرح شده در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، مطالب مرتبط در منابع موردنظر استخراج و در چند گام خلاصه سازی شده است. این خلاصه سازی، براساس حفظ چارچوب مطلب و گذر از آئین نامه های با درجه اهمیت کمتر انجام گرفته است.

ج) سازماندهی متفاوت: یکی از مهمترین مشکلات داوطلبان در استفاده از منابع مذکور، پراکندگی موضوعی و آزمون محور نبودن آنهاست، از این رو در این کتاب، بعد از خلاصه سازی، مطالب به صورت بهینه تدوین شد تا داوطلب به راحتی و به سرعت به مطلب موردنظر خود دسترسی داشته باشد.

د) طبقه بندی پرسشها: تمامی پرسش های مرتبط با موضوعات در تمامی سنوات به صورت کاملا طبقه بندی شده پاسخ داده شده است.

۱-۳-۲) کتاب واژگان کاربردی تاسیسات برقی: شامل کلمات کلیدی مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، مقررات ملی، کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰  ویژگی های برجسته این محصول عبارت است از:  

الف) پوشش کل منابع: این کتاب تمامی واژگان کلیدی آزمون نظام مهندسی برق را شامل می شود. یعنی علاوه بر کتاب مقررات ملی و مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، کتاب راهنمای ۱۳ (تالیف آقای موسسیان) و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ را نیز را شامل می شود.

ب) به روزرسانی: این کتاب براساس آخرین تغییرات مباحث ازمون نظام تاسیسات برقی مهندسی در سال ۹۶ منتشر شده است.

ج) کلیدیابی بهینه: تعداد کلیدواژه نباید ملاک و مبنای قضاوت در مورد کیفیت آن باشد، بلکه باید کلمات به صورت بهینه و هوشمند انتخاب و تدوین شود تا داوطلب در سریع ترین زمان ممکن به بهترین کلمه هدایت شود، اصلی که در نگارش این کتاب کاملا مدنظر بوده است.

د) شماره آئین نامه: برای اولین بار در کشور، برای ارجاع کلمات، علاوه بر شماره صفحه، شماره آئین نامه نیز قید شده که این امر منجر به تسریع در پیدا کردن کلمات خواهد شد.

ه) راهنمای استفاده: راهنمای استفاده متنی و ویدیویی اختصاصی دارای چندین مثال از نحوه یافتن کلمات سوالات سنوات قبل برای این کتاب آماده شده است.

بررسی تحلیلی منابع آزمون نظام مهندسی برق

 

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۲) منابع تخصصی

۲-۱) محتوای این دسته

دومین دسته از منابع، دو مبحث بسیار مهم سیزده و پانزده هستند. این دو مبحث، چارچوب اصلی و کلی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی را شامل می شود.

 • مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها): ویرایش سال ۹۵ (طراحی-نظارت)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌ برقي): ویرایش سال ۹۲  (طراحی-نظارت)

۲-۲) نحوه مطالعه

پرسش های مطرح شده از دو مبحث را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف) پرسش هایی که عینا از متن مباحث مطرح می شود: این دسته از پرسش ها، نسبتا ساده بوده و حدود ۳۰درصد پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی را به خود اختصاص می دهند. برای پاسخ به این پرسش ها استفاده از کلیدواژه پیشنهاد می شود، هر چند توصیه می شود متن مباحث ۱۳ و ۱۵ نیز مطالعه شود.

ب) پرسش های تحلیلی و مسائلی که براساس این دو مبحث بوده اما در متن مباحث نیستند: این گروه از پرسش ها حدود ۳۵ درصد سوالات را به خود اختصاص می دهند، معمولا پیچیده ترین گروه پرسش ها هستند و تسلط به آن، کلید قبولی در آزمون نظام مهندسی برق است. برای پاسخ به پرسش های این گروه، حتما باید به پرسش های سنوات قبل تسلط کامل داشت.

 

۲-۳) محصولات پیشنهادی

 

۲-۳-۱) کتاب واژگان کاربردی تاسیسات برقی: در بخش قبل توضیح داده شد و کلیدواژه های مباحث ۱۳ و ۱۵ نیز شامل می شود.

۲-۳-۲) فيلم آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي: تدريس کاملا کلاسي و بي نظير مفاهيم، ارائه نکات طلائي، پاسخ تشريحي و طبقه بندي شده تمامي از اولين دوره تا آخرين دوره پرسش هاي مباحث ۱۳ و ۱۵٫ ویژگی های برجسته این محصول عبارت است از:  

الف) پاسخ متفاوت: در این ویدیو، سعی شده که بیان مفاهیم، ارائه مطالب و حل تشریحی مسائل کاملا سایر محصولات باشد.

ب) طبقه بندی مفاهیم: در این فیلم، تمامی مفاهیم مورد نیاز آزمون (به جز منابع عمومی) به صورت طبقه بندی شده تدریس شده تا مفاهیم با عمق بیشتری به داوطلب منتقل شود.

ج) پوشش کل سوالات: در محصول پیش رو، بیش از ۸۵۰ پرسش های مطرح شده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره (مهر ۹۶) به صورت کامل توضیح داده شده است.

د) کیفیت: این ویدیو، دارای کیفیت بسیار بالایی از نظر بصری بوده و دارای لیبل و بسته بندی استثنائی و شکیلی هست. همچنین فیلم ها روی چند حلقه دی وی دی رایت شده اند و بهترین دی وی دی های موجود در بازار برای آرشیو کردن و مشاهده چند باره هستند.

 

۲-۳-۳) کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی: درسنامه کاربردي و بي نظير با پاسخ تشريحي تمامي مسائل و سوالات چالشي از اولين دوره (سال ۷۶) تا آخرين دوره ویژگی های برجسته این محصول عبارت است از:  

الف) طبقه بندی سوالات: مفاهیم کتاب در ۱۰ فصل و هر فصل شامل چند بخش بوده که ابتدا درسنامه، نکته طلائی و سپس پرسش مخصوص آن بخش حل شده است. سازماندهی و تدوین چنین کتابی کار بسیار سخت و زمان بری ولی خروجی آن بی نظیر است.

ب) پاسخ تشریحی: در این کتاب، تمامی پرسش ها به صورت کاملا تشریحی پاسخ داده شده و سعی شده که درسنامه پرسش ها به صورت دقیق و جزئی مطالب را ارئه نماید.

ج) پوشش کل سوالات: در کتاب پیش رو، تمامی پرسش های چالشی و مساله های پیچیده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره در غالب صدها پرسش حل شده است.

د) به روزرسانی: این سومین چاپ و سومین ویرایش از کتاب بوده و در واقع در هر نوبت چاپ، کتاب براساس آخرین آزمون به روزرسانی شده است. همچنین، با توجه به چاپ ویرایش جدید مبحث ۱۳، تغییرات جدید به این نسخه از کتاب اعمال گردید.

۳) منابع فرعی

۳-۱) محتوای این دسته

سومین گروه از منابع ازمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، دو منبع هستند که در سنوات اخیر تعداد قابل توجهی از پرسش ها از آن مطرح می شود:

 • کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) (طراحی-نظارت)
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور(طراحی-نظارت)

 

۳-۲) نحوه مطالعه

این گروه از منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، سهم حدود ۱۰ درصدی را از آزمون را به خود اختصاص می دهند. با توجه به حجم ۱۵۰۰ صفحه این منابع، مطالعه کامل آنها توصیه نمی شود و بهتر است استراتژی مانند منابع عمومی در پیش گرفته شود که در آن استفاده از خلاصه مطالب و کلیدواژه به مطالعه متن کامل ارجح است.

 

۳-۳) محصولات پیشنهادی

 

۲-۳-۱) کتاب واژگان کاربردی تاسیسات برقی: در بخش قبل توضیح داده شد و کلیدواژه های مباحث ۱۳ و ۱۵ نیز شامل می شود.

۲-۳-۳) کتاب تاسيسات برق پلاس: خلاصه سازي شده و سازمان دهي شده مهمترين بخش هاي کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰  به صورت هدفمند با پاسخ تشريحي و طبقه بندي شده مرتبط. ویژگی های برجسته این محصول عبارت است از:  

الف) اولین بار: برای اولین بار در کشور، کتابی با هدف پاسخ به پرسش های مطرح شده از کتاب  راهنمای طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (تالیف مهندس آلدیک موسسیان) و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، تدوین و آماده سازی شده است.

ب) خلاصه سازی بهینه: با توجه به ماهیت پرسش ها مطرح شده در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، مطالب مرتبط در منابع موردنظر استخراج شده و چندین مرحله خلاصه نویسی شده است. در فرآیند این خلاصه نویسی، اساس بر حفظ چارچوب مطلب و گذر از مطالب کم اهمیت بود.

ج) سازماندهی متفاوت: یکی از مهمترین مشکلات داوطلبان در استفاده از منابع مذکور، پراکندگی موضوعی و آزمون محور نبودن آنهاست، از این رو در این کتاب، بعد از خلاصه سازی، مطالب به صورت بهینه تدوین شد، تا داوطلب به راحتی و به سرعت به مطلب موردنظر خود دسترسی داشته باشد.

د) پاسخ تشریحی و طبقه بندی شده: تمامی پرسش های مرتبط با موضوعات در تمامی سنوات به صورت کاملا طبقه بندی شده و تشریحی پاسخ داده شده است.

 

۴) منابع متفرقه

۴-۱) محتوای این دسته

آخرین دسته از منابع آزمون طراحی نظام مهندسی تاسیسات برقی، منابع متفرقه ای هستند که در واقع منبع مشخصی برای آنها تعریف نشده و می توان آنها را اطلاعات عمومی تاسیسات برقی ساختمان معرفی کرد:

 • اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات، مراجع علمی و فنی معتبر
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان ها
 • اطلاعات عمومي تأسيسات برقي و الزامات آن، مراجع علمي و فني معتبر، انتشارات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي
 • مسايل مربوط به طراحي، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها
 • مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها
 • راهنماهاي مقررات ملي ساختمان

 

۴-۲) نحوه مطالعه

مرجع و کتاب مشخصی برای این دسته از منابع معرفی نشده است، اما از برخی از آئین نامه های شرکت توزیع برق نیز پرسش مطرح شده است.

 

۴-۳) محصولات پیشنهادی

در کتاب تاسیسات برق پلاس، خلاصه ای از بخشنامه و آئین نامه های شرکت توزیع ارائه شده است. براي مشاهده جزئيات کليک کنيد.

 

close

درباره مدرس و مولف

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

دانلود منابع آزمون نظام مهندسی رشته برق

 

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ دی ۹۶
4276 بازدید
31 نظر
امتیاز به این خبر:
0 0