مدیر اجرایی سازمان نظام مهندسی بیجار:

۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار به نظام مهندسی گزارش شده است

مدیر اجرایی سازمان نظام مهندسی بیجار گفت: نیمه اول امسال حدود 100 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در شهر بیجار به این سازمان گزارش شده است.

کد خبر: 960506016 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵ - ۱:۰۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،ساخت و سازهای غیرمجاز به عنوان یک پدیده شوم و با تبعات اجتماعی زیاد، سال‌هاست در بیجار انجام می‌شود و چنین برداشت می‌شود که توان مقابله با این معضل وجود ندارد. ۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار

شاید اگر تنها مجموعه شهرداری را به عنوان متولی نظارت بر ساخت‌ سازهای غیرمجاز بدانیم کاری انجام نشود که می‌طلبد مسؤولان قضایی و انتظامی نیز به کمک آنها تا ترمز قطار این تخلفات کشیده شود و از رشد بی‌رویه این پدیده شوم جلوگیری کنند.

مدیر اجرایی دفتر نظام مهندسی بیجار در خصوص ساخت وسازهای غیرمجاز در بیجار با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ مورد

ساخت و ساز غیرمجاز در ۶ ماهه اول سال ۹۵ به نظام مهندسی گزارش شده است، گفت: بیجار از لحاظ ساخت و ساز آخرین شهر در استان است و ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار به اوج رسیده است.

۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار

100 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار

سازمان نظام مهندسی کردستان

کمال فرمانی‌فرد افزود: در سال ۹۴ تقریبا یک میلیون مترمربع در سطح استان کردستان ساخت و ساز صورت گرفته است که از این میزان نزدیک ۴۰ هزار مترمربع در شهرستان بیجار بوده است.

مدیر اجرایی دفتر نظام مهندسی شهرستان بیجار ادامه داد: در گذشته حتی برای ۲۰ متر ساخت و ساز برای انجام امور فنی به

نظام مهندسی مراجعه می‌شد اما اکنون ساختمان و آپارتمان غیرمجاز در خیابان‌های اصلی بدون نقشه و بدون جواز شهرداری در حال ساخت و ساز است و کسی در این زمینه جوابگو نیست.

۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار

فرمانی‌فرد در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری و شخص شهردار در این زمینه هیچ اقدامی انجام نداده است، گفت: شهرداری در این زمینه نه تنها بسیار ضعیف عمل کرده است بلکه شهردار در جلسه ای که با حضور فرماندار و چند تن از روسای ادارات در این راستا برگزار شد اذعان کرد که “نمی‌تواند از ادامه روند و توقف ساخت و ساز غیرمجاز جلوگیری کند” و از جلوگیری از این روند ابراز ناتوانی کرده است.

به گفته مدیر اجرایی دفتر نظام مهندسی بیجار، مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز در اواخر شهریور به شهردار متذکر شده و خواستار جلوگیری از این روند شد.

وی گفت: ساخت و ساز در تمام روستاهای سطح شهرستان بیجار به صورت فنی انجام می‌شود به طوری که بنیاد مسکن به نظام مهندسی ارجاع داده که بعد از طراحی در نظام مهندسی ساخت و ساز با نظارت بنیاد مسکن انجام می‌شود.

۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در بیجار

به گفته فرمانی‌فر، نیمه اول امسال بیش از ۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز مستند با عکس و فیلم در سطح شهر بیجار به

نظام مهندسی گزارش شده است که برای شهرداری، شورای شهر و  فرمانداری ارسال شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا راه حلی برای جلوگیری از این معضل وجود دارد و آیا فقط شهرداری می‌تواند از ادامه این روند جلوگیری کند، گفت: ساخت و ساز غیرمجاز به نفع شهرداری است چرا که آنها را جریمه کرده و چند برابر متراژ واقعی و قیمت واقعی دریافت می‌کند و مردم نیر مجبور به پرداخت آن خواهند شد.

این مسؤول ادامه داد: براساس مصوبه‌ای، اعطای امتیازات گاز، برق و سند مالکیت به ساختمان‌های فاقد تائیدیه فنی خودداری می‌کند.

مدیر اجرایی دفتر نظام مهندسی بیجار گفت: ساخت و ساز غیرمجاز معضلی اجتماعی است که چند سال آینده خود را بیشتر نشان خواهد داد.

فرمانی‌فرد ادامه داد: ساخت و ساز غیرمجاز ممکن است به یک پدیده نامیمون تبدیل شود و یا حتی موجب ایجاد مشکلات امنیتی شود.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن هر شهردار تصمیمات در راستای ساخت و ساز متغییر است و برخی از آنها تشخیص می‌دهند که ساخت و ساز به هر میزان که ممکن است، انجام شود.

فرمانی‌فرد بیان کرد: نمونه از ساخت و ساز بیش از حد بدون توجه به زیرساخت شهری در خیابان شهدای بیجار است که شهرداری مجوز ساخت آپارتمان‌های ۷ الی ۸ طبقه را صادر کرده است که چند سال آینده تردد را با مشکل مواجه خواهد کرد

منبع: فارس 

مرجع اخبار نظام مهندسی و آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده مجموعه کامل اخبار نظام مهندسی کلیک کنید.

مجموعه کامل محصولات آزمون نظام مهندسی را در اینجا ببنید.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۶ آبان ۹۵
1052 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0