پروانه‌های “خانم قشنگ” برای کنترل علف ‌های هرز

کد خبر: 980231008 تاریخ انتشار: دوشنبه 20 می 19 - 5:37 ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی

پروانه‌های “خانم قشنگ” برای کنترل علف ‌های هرز مفید هستند

ریاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بیان کرد: پروانه ‌های خانم قشنگ نه تنها مضر نیستند، بلکه برای کنترل برخی علف‌های هرز مفید هستند.

قنادزاده گفت: پروانه‌ای نارنجی- مشکی با سایز متوسط این روزها در شهر بسیار دیده و در سمت جنوب استان، تعداد آن‌ها بیشتر می ‌شود.

قناد زاده ادامه داد: گونه این پروانه “vanessa cadui ” است که توانایی بالایی در تطابق خود با شرایط اقلیمی متفاوت دارد. لارو این پروانه توانایی تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان را داشته که همین عامل، سبب توانایی آن‌ ها در انتشارشان می ‌گردد.

وی تصریح کرد: در سال‌ هایی که بارش ‌ها فراوان می‌ گردد، زمستان معتدل و آب‌و ‌هوای مدیترانه‌ای ایجاد گردد شاهد افزایش این نوع پروانه هستیم.

وی افزود: در سی سال گذشته پنج بار حضور و هجوم این پروانه‌ها را شاهد بودیم. از اواسط دی ماه در استان‌ های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان شاهد حضور پروانه‌ها بودیم و هر چه هوا رو به گرمی می ‌گذارد آن ‌ها به سمت نوارهای شمالی کشور حرکت کرده و در نهایت با گرم شدن هوا و کاهش بارندگی از جمعیت آن‌ ها کاسته خواهد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تشریح کرد: در سال جاری بارش‌ های فراوان منجر به حضور بیش تر حشرات در طبیعت شده که امری طبیعی است و منجر به پایداری زیست محیط می‌ شود. وجود حشراتی مانند پروانه‌ها در گرده افشانی، تولید بذر گیاه و ذخیره بانک بذری طبیعت لازم است. هم‌چنین حضور این حشرات سبب می‌شود چرخه غذایی بسیار از گونه‌ های جانوری تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به استفاده غذایی این پروانه‌ها تصریح کرد: این پروانه‌ها بیشتر از علف ‌های هرز تغذیه می ‌کنند و بعنوان آفت محصولات کشاورزی به حساب نمی آیند. بیش از چهل گونه گیاهی میزبان این پروانه‌ها هستند که لارو این پروانه از آن تغذیه می‌ کند و مشکل خاصی برای محصولات کشاورزی ایجاد نخواهند کرد.

قناد زاده خاطر نشان ساخت: این پروانه‌ها نه تنها مضر نیستند بلکه برای کنترل برخی علف‌های هرز مفید هستند. علف هرز خارلته یکی از علف‌ های هرزی است که از طریق رقابت و آللوپاتی خسارت زیادی به محصولات کشاورزی وارد می‌ کند که لارو این پروانه از قسمت ساقه و شاخه‌های اصلی و فرعی این علف تغذیه می ‌کند و تنها برای معدودی از گیاهان دارویی مانند پنیرک و گل گاوزبان تهدید محسوب می ‌گردد.

منبع: ایسنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
20 می 19
50 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0