خلاصه گزارش عملکرد گروه تخصصی مکانیک سازمان گزارش عملکرد گروه تخصصی مکانیک سازمان

خلاصه گزارش عملکرد گروه تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در سال نود و شش

هیات رئیسه گروه تخصصی مکانیک در سال نود و شش همگام با هیئت مدیره محترم پی گیر مسائل و موارد فنی و تخصصی و خدمات مهندسی و آموزش و مشاوره و ... مرتبط با فعالیتهای گروه تخصصی مکانیک بوده ودر این راستا با پیگیریها و تشکیل نشست ها و حضور در کمیته های مختلف تلاش در پیشبرد این اهداف داشته است که به شرح ذیل تقدیم می گردد :

کد خبر: 970224013 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ - ۳:۰۹ ب.ظ

به نام خدا

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،هیات رئیسه گروه تخصصی مکانیک در سال نود و شش همگام با هیئت مدیره محترم پی گیر مسائل و موارد فنی و تخصصی و خدمات مهندسی و آموزش و مشاوره و … مرتبط با فعالیتهای گروه تخصصی مکانیک بوده ودر این راستا با پیگیریها و تشکیل نشست ها و حضور در کمیته های مختلف تلاش در پیشبرد این اهداف داشته است که به شرح ذیل تقدیم می گردد :

خلاصه گزارش عملکرد گروه تخصصی مکانیک سازمان

خلاصه گزارش عملکرد گروه تخصصی مکانیک سازمان

خلاصه گزارش عملکرد گروه تخصصی  مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در سال نود و شش

۱- نشست های برگزار گردیده : این گروه درسال گذشته هر هفته نشست خود را به مدت حداقل ۲ ساعت در ساختمان شماره دو سازمان با حضور اکثریت اعضا تشکیل داده است . از طرفی گروه جهت پی گیری و هماهنگی نشست های مشترک با سایر امور سازمان از جمله، رئیس و هیات مدیره محترم سازمان، مدیریت محترم دفتر گاز، و نشست ها پیگیری دفتر آبفا با مشارکت نمایندگان سازمان آب و فاضلاب و پی گیری مبحث بیست و دوم و آتش نشانی تشکیل داده، به طوری که جمع نشست های تشکیل شده در سال نود و شش تعداد چهل و پنج نشست گروه تخصصی ( جمعا پانصد نفر ساعت ) و تعداد سی نشست جهت سایر امور شامل نشست های آبفا و مبحث بیست و دوم و آتش نشانی و غیره ( جمعا چهارصد و سی و پنج نفر ساعت) بوده است .
۲- پی گیری تشکیل دفتر آبفا :
بمنظور تحقق تفاهم نامه امضا شده توسط وزارت نیرو و وزارت مسکن و شهر سازی و رئیس سازمان نظام مهندسی کشور مصوب سال هشتاد و شش و هم چنین وعده هایی که در زمان انتخابات گروه تخصصی ذکر شده بود گروه تخصصی مکانیک بر آن شد که موضوع تشکیل دفتر آبفا را به طور جدی پی گیری کند :
۱-۲– نشست با رئیس محترم سازمان:
ابتدا در خواست نشستی با رئیس محترم سازمان شد. در آن نشست موضوع تشکیل دفتر آبفا مطرح شد و وی نیز از این طرح استقبال کرد و اعلام نمود که گروه تخصصی موضوع را پیگیری کند و اعضاء هیئت مدیره و رئیس سازمان و نمایندگان گروه مکانیک در هیئت مدیره آقای ارجمند وآقای دکتر خاک ره نیز از این کار پشتیبانی کردند.
۲-۲– جمع اوری اطلاعات از سایر استان ها:
بعد از بحث و مذاکره با ریاست محترم سازمان و اطمینان از پشتیبانی ایشان قرار شد که به سایر استان هایی که دفتر آبفا تشکیل شده مراجعه و از تجربیات آن ها استفاده گردد. بنابراین تقسیم کار انجام شد و ایمانی به استان بوشهر و آقایان قانع و خاکره به استان تهران و البرز و مرکزی مراجعه کردند. طبق گزارشات ارائه شده از این بازدیدها ، در این استان ها دفتر آبفا تشکیل شده و از طریق مهندسین مکانیک عضو سازمان نیز کارها در حال انجام است.
دراستان بوشهر روش کار به اینصورت بوده که طبق تفاهم نامه کشوری ابتدا تفاهم نامه استانی تهیه و به تایید مدیر کل مسکن و شهر سازی و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب و رئیس سازمان نظام مهندسی بوشهر رسیده و سپس اقدامات اجرایی انجام شده است. از سوی دیگر با بررسی سایر مدارک دفتر آبفا در استان بوشهر معلوم شد که چارت سازمانی و گردش کار بطریقی انجام شده که این دفتردر کنار دفتر بازرسی گاز مشغول بکار باشد. در ادامه مدارک مربوط به تفاهم نامه استانی و چارت سازمانی و تعرفه و سایر موارد استان بوشهر تدوین گردید و با مطالعه آن ها تجربیات مفیدی در اختیار اعضا قرار گرفت. بعد از بازدید از دفاتر استان های تهران و البرز و مطالعه گزارش ها اطلاعات مفیدی راجع به چگونگی تنظیم تفاهم نامه استانی و چارت سازمانی و تعرفه و ارتباط دفتر آبفا و دفتر بازرسی گاز در این استان ها نیز بدست آمد . هم چنین با پی گیری اعضا و مذاکره مفصل اطلاعاتی از سایر استان هایی که در آن ها تشکیل دفتر آبفا در جریان بود مانند استان های زنجان و خراسان رضوی و اصفهان کسب شد . طبق این اطلاعات جمع آوری شده و پس از بحث و بررسی مفصل در گروه تخصصی محتوای سر فصل های ذیل تهیه و گرداوری شد :
– تهیه و گرداوری و تفاهم نامه استانی .
– سیستم گردش کار واگذاری انشعاب آب
– گردش کار نظارت بر لوله کشی داخلی
– تهیه فرم های مورد نیاز.
– تهیه چک لیست های کنترل و نظارت.
– تهیه روش انتخاب مهندس ناظر.
– تهیه روش تعیین صلاحیت مجری.
– تهیه دوره آموزش مهندسین و مجریان.
– تعیین محتوی دروس بهینه سازی مصرف آب
– آنالیز قیمتها وبرآورد هزینه و دستمزد .
– طرح و تصویب بودجه دفتر آبفا .


در پایان تفاهم نامه استانی با هماهنگی کارشناسان سازمان آب و فاضلاب شیراز، اعضاء گروه تخصصی و نمایندگان هیئت مدیره سازمان تهیه شد . با توجه به این که نجیبی به عنوان مسئول اجرایی دفاتر از طرف هیئت رئیسه محترم سازمان منصوب شد و با همکاری ایشان و گروه تخصصی این تفاهم نامه به تایید وتصویب رئیس محترم سازمان و مدیر کل محترم شرکت آب و فاضلاب استان رسید و امیدوار هستیم که در آینده نزدیک به تایید مدیر کل محترم راه و شهرسازی نیز برسد و اجرایی شود.
۳- پی گیری اجرایی نمودن مبحث بیست و دو :
بمنظوراجرای مفاد مبحث بیست و دو مقررات ملی ساختمان کار گروه مبحث بیست و دو توسط گروه تخصصی مکانیک تشکیل شد و پیش نویس نظامات اداری ومقدمات پیش نویس شیوه نامه اجرایی این مبحث در امور تاسیسات مکانیک تهیه گردید. بعد از بحث و بررسی و با توجه به گستردگی موضوع، مقرر گردید مبحث بیست و دو فعلا به طور خاص در حوزه گازخانگی و تجاری و هم چنین درمورد آتش نشانی اجرایی شود، لذا در این رابطه نشست های مشترک با مدیریت دفتر گاز تشکیل و پی گیری لازم انجام شد.
با همکاری صمیمانه مدیریت دفتر گاز موضوع به طور جدی در حال پی گیری میباشد و نشست هایی با حضور نمایندگان قوه قضاییه، شهرداری، شرکت گاز استان، آموزش و پرورش، نمایندگان دفتر بازرسی گاز، گروه تخصصی و سایر ارگان های ذی ربط تشکیل شده و کارگروهی در دفتر بازرسی گازدر حال پی گیری موضوع است و نتایج حاصل از این نشست ها منجر به این شده که در فاز اول، ساختمان های اداری دولتی و آموزشی به صورت آزمایشی مورد بازرسی دوره ایی قرار گیرند.
۴- پی گیری در مورد تشکیل دفتر آتش نشانی :
با آغاز کار این دوره گروه تخصصی کارگروه با موضوع دفتر آتش نشانی تشکیل و نشست های آن به طور منظم برگزار شد. در این کارگروه مذاکرات مفصل راجع به چگونگی تشکیل دفتر انجام و در ادامه با منصوب شدن مسئول اجرایی تشکیل دفاتر از سوی هیئت رئیسه محترم سازمان، ایشان با همکاری این گروه نسبت به پی گیری موضوع اهتمام کردنئ و در این راستا خانم روشندل به عنوان مسئول پی گیری و بهرامی به عنوان نماینده گروه تخصصی مکانیک تعیین شدند، اقدامات انجام شده منجر به تهیه و گرداوری تفاهم نامه همکاری فیما بین سازمان های نظام مهندسی وآتش نشانی شهرداری شیراز شد که در نهایت به تایید طرفین رسید و پی گیری در مورد تشکیل دوره های آموزشی جهت کارشناسان و مجریان ذی صلاح در حال انجام می باشد.
۵- پی گیری عملیاتی شدن طراحی و نظارت تاسیسات ساختمان های گروه الف .
۶- پی گیری ضرورت اجرای تاسیسات ساختمان زیر نظر مهندسین مجری تاسیسات و انجام مصاحبه فنی با تعدادی از مهندسان مکانیک داوطلب در زمینه اجرا .
۷- بررسی پیش نویسهای مقررات ملی ارائه شده توسط شورای مرکزی از جمله مباحث چهارده، شانزده و ایمنی و آتش نشانی و سایر مباحث .
۸- حضور نمایندگان گروه تخصصی در سایر امور سازمان : در سال نود و شش نمایندگان گروه تخصصی در سایر بخشها به طور فعال حضور داشته اند از جمله: حضور در شورای نشریه سازمان، آموزش، دفتر گاز، کنترل و ارزیابی پروژه ها، کمیته مصاحبه جهت انتخاب کنترل کننده نقشه های تاسیسات و ناظرین عالی
۹- پاسخ به نامه ها و استعلامهای رسیده به گروه تخصصی و درخواستهای تولید کنندگان مصالح تاسیساتی .
۱۰- پی گیری در مورد تشکیل سمینارها و دوره های تخصصی و کاربردی از جمله سمینار تاسیسات فاضلاب و هواکشها, تاسیسات سیستم پمپاژ و انتقال آب در ساختمان ها, تشکیل سمینار اسپرینکلرها ( افشانکها ) و دوره تخصصی و کاربردی صحه گزاری و کارآئی موتورخانه ها جهت بهینه سازی و کاهش مصرف سوخت و کاهش تولید آلاینده های زیست محیطی با همکاری سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور.
اعضای گروه تخصصی مکانیک: آقایان مهندسان
مسعود بهرامی ۲- رحیم روشن شاد ۳- کاووس زارع ۴- هومان فرامرزی ۵- بهرام فیزابی ۶- جواد قانع ۷- عبدالرحمن نوروزی

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

مباحث آزمون نظام مهندسی شهرسازی

مهندسین نیوز
۲۴ اردیبهشت ۹۷
133 بازدید
امتیاز به این خبر:
0 0