حذف پرسش های اشکال‌دار از کارنامه شرکت‌کنندگان و ثبت امتیاز

کد خبر: 980914006 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۴ آذر ۹۸ - ۹:۴۹ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی
رضا شیخ‌انصاری، معاون دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان در مورد نحوه برگزاری آزمون ‌های ورود به حرفه مهندسی كه هر ساله برگزار مي‌گردد و هم چنين نحوه ارائه اعتراض به آزمون ‌ها به ارائه توضيحاتی پرداخت.
به گفته وی، يكی از مهم ترين نكات قابل توجه در آزمون ‌های ورود به حرفه، علت و هدف از برگزاری اين آزمون ‌ها است كه آن را از ساير آزمون ‌های سراسری، متمايز کرده است. هدف از برگزاری اين آزمون ‌ها تعيين و احراز صلاحيت حرفه‌ای آن‌دسته از اشخاصی است كه با وجود داشتن سوابق حرفه‌ای مؤثر، می‌خواهند با مسئوليت خود به ارائه خدمات مهندسی بپردازند.
وی تصریح کرد: در واقع دارندگان پروانه اشتغال بکار، رأسا مسئوليت ايمنی ساختمان ‌ها، حفاظت از سرمايه‌های ملی و منافع بهره‌برداران نهايی و صاحبان كار و عموم مردم را عهده‌دار می ‌شوند و به‌ همين علت، اين آزمون ‌ها بسيار جدّي بوده و از همين روی قانون‌گذار يكی از شرايط اصلی برای صدور پروانه اشتغال و احراز صلاحيت را داشتن سه سال سابقه كار حرفه‌ای وضع کرده است.
معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: متقاضيان اخذ پروانه اشتغال بايد ضمن آشنايی با مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی و معماری، بر پايه اندوخته‌های دوران تحصيل، از اطلاعات مهندسی موثر و قابل قبول حرفه‌ای و اجرائی نيز برخوردار بوده و با داشتن توان لازم در قضاوت مهندسی در اين آزمون‌ ها شركت کنند و صلاحيت خود را به اثبات برسانند.
شیخ انصاری ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی با همكاري مجری آزمون ‌ها، در راستای اجرای مقررات موجود و بمنظور طراحی پرسش های و برگزاری آزمون مربوطه، برای حفظ حقوق داوطلبان و اطمینان از عاری بودن آزمون از هرگونه اشتباه و ایراد از طریق تشکیل کمیته‌های فنی و تخصصی در تمام رشته‌های علمی موضوع مربوطه، متشکل از اساتید برجسته و مجرب حرفه‌ای و دانشگاهی، نسبت به تهیه پرسش های علمی به‌ صورت یکسان و متحدالشکل برای سراسر کشور اقدام کرده و پرسش های آزمون با دقت فراوان پس از بررسی و تائید کمیته ‌های فنی تخصصی انتخاب میشوند و استانداردهای لازم با دقت در این آزمون لحاظ می‌گردد.
وی ضمن تاكيد بر اين مطلب كه اعتراض، بخشی از فرايند آزمون و در مراحل ثبت‌نام هم تعريف شده است، اظهار داشت: در حال حاضر، عمده‌ اعتراضات منعكس شده در قالب انتقاد به درجه سختی پرسش ها و با پرداختن به استاندارد نبودن آن ها مطرح شده است.
معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: در آزمون‌ های اين دوره، رویکرد پرسش ها در مجموع کماکان نظیر سنوات گذشته بوده و تغییرات زیادی از نظر ساختاری ندارد و بگونه‌ای نيست که در مهلت مقرر، امکان پاسخ‌گویی وجود نداشته باشد. درعین حال، آزمون‌ ها، اساساً جدی بوده و علاوه بر سوالات ساده متضمن سوالات متوسط به بالا هم هست.
وی در مورد نحوه رسیدگی به اعتراضاتی که دریافت شده، تصریح کرد: تمامی اين مراحل در مقاطع زمانی مختلف و از طريق دستورالعمل ‌های مربوط به ثبت‌نام و راهنمای شركت در نشست آزمون، به اطلاع تمامی متقاضيان اخذ پروانه رسيده و آن ها نیز با علم و اطلاع دقيق از فرايند برگزاری آزمون و نحوه رسيدگی به درخواست ‌های بازنگری يا به بيان ديگر اعتراضات، نسبت به ثبت‌نام اقدام می ‌کنند.
حذف پرسش های اشکال دار از کارنامه شرکت‌کنندگان و ثبت امتیاز
معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به رسیدگی به شکایات مطرح شده در مورد پرسش های آزمونها، افزود: تا به حال طبق رسيدگي ‌های انجام‌شده در كميته ‌های مربوطه، در هر کدام از آزمون‌ های مربوط به رشته عمران در صلاحيت‌ های نظارت و محاسبات، رشته تاسيسات مكانيكی صلاحيت‌ های طراحی و نظارت، رشته نقشه‌برداری و رشته معماری صلاحيت نظارت به صورت جداگانه یک سوال دارای اشکال تشخیص داده و حذف شده است.
معاون دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: چنان‌چه پرسشی حذف گردد، برخلاف سایر آزمون ‌های مشابه، جهت مساعدت با داوطلبان نمره آن با تاثیر مثبت در کارنامه داوطلبان اعمال می‌گردد و از این جهت حقی از کسی ضایع نخواهد شد و در موعد مقرر كارنامه داوطلبان نيز منتشر خواهد شد. ضمن آن كه برای اطمینان بیشتر از رعایت حقوق داوطلبان علاوه بر کمیته ‌های تخصصی داخلی، موارد مجدداً در كميته ‌هاي تجديدنظر مورد بررسی و تصمیمگیری قرار خواهند گرفت که این مرحله از رسیدگی نيز در دست انجام است و تصمیمات اتخاذ شده در این کمیته ‌ها بعد از تائید دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان اجرایی می‌گردد.
لازم به ذکر است در آزمون‌ های ورود به حرفه مهندسان حد نصاب قبولی برای تمامی رشته‌ها، به رغم “کتاب باز بودن”، حداقل حدنصاب قبولی در همه آزمون ‌های رایج کشور، یعنی پنجاه درصد تعیین می‌گردد. آن‌هم در آزمونی که به جهت حساسیت در بین آزمون ‌های کل کشور یکی از مهم‌ ترین و حساس‌ترین آزمون ‌ها بشمار میرود. به بيان ديگر در هر آزمون براي پاسخ دادن به سی پرسش، بطور صحيح، تعداد شصت سوال در اختيار شركت كنندگان قرار می گيرد كه با تشخيص خود سی سوال را انتخاب کرده و پاسخ صحيح دهند. ضمن آن که طبق ضوابط آزمون و در جهت ارفاق به داوطلبان، نمرات شركت‌كنندگان به سمت بالا گرد می‌ شود.
منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۴ آذر ۹۸
17 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0