مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها) بررسی مبحث سیزدهم

تحلیل مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها) ویرایش سال ۹۵

در یادداشت پیش رو به معرفی و تحلیل مبحث 13 مقررات ملی ساختمان می پردازیم. برای این منظور، ابتدا مشخصات کلی مبحث 13 معرفی شده و سپس سوالات مطرح شده از آن مورد تحلیل قرار می گیرد. راهکارهای کاملا کاربردی برای موفقیت در پاسخ دهی این مبحث ارائه خواهد شد.

کد خبر: 961008004 تاریخ انتشار: جمعه ۸ دی ۹۶ - ۱:۱۰ ب.ظ

مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، اصلی ترین و مهمترین مرجع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در هر دو صلاحیت طراحی و نظارت محسوب می شود. ویرایش جدید این مبحث در اسفند ماه ۹۵ در قالب ۱۱ فصل و ۱۰ پیوست منتشر شده و از آزمون مهر ماه ۹۶، پرسش های مربوطه از این نسخه مطرح شده است. با توجه به اهمیت ویژه این مبحث در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، در یادداشت پیش رو به معرفی و تحلیل مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان می پردازیم. برای این منظور، ابتدا مشخصات کلی مبحث ۱۳ معرفی شده و سپس سوالات مطرح شده از آن مورد تحلیل قرار می گیرد. راهکارهای کاملا کاربردی برای موفقیت در پاسخ دهی این مبحث ارائه خواهد شد.

۱- مشخصات کلی

آخرین ویرایش مبحث ۱۳ در ۲۲۵ صفحه در اسفند ۹۵ منتشر شده و منبع اصلی آزمون های طراحی و نظارت تاسیسات برقی محسوب می شود. در ویرایش سوم، علاوه بر افزایش قابل توجه مبحث، مطالب تکمیل و برخی آئین نامه ها اصلاح و بازبینی کلی یافته اند. بر این اساس به طور خلاصه ۵ پیوست جدید به کتاب اضافه شده و تقریبا تمامی فصول سابق دستخوش تغییر کلی شده است. در مبحث ۱۳ جدید، مانور زیادی روی حفاظت غیرمستقیم، منابع برق ایمنی، سیستم جریان ضعیف و سیستم مدیریت هوشمند (BMS) شده است. ایرادات ویرایش های قبلی اصلاح شده و این ویرایش یک گام رو به جلو محسوب می شود. در بسیار از موارد- به ویژه در مورد سیستم های حفاظتی- مطالب کتاب راهنمای طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (تالیف مهندس آلدیک موسسیان) وارد مبحث ۱۳ شده و برخی از مطالب از این راهنما نیز جلوتر رفته و نیاز به ارائه نسخه جدید کتاب راهنمای مبحث ۱۳، که منطبق با این منبحث ۱۳ باشد، به شدت احساس می شود.

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۲- تحلیل پرسش های مطروحه

در این بخش، داده های بی نظیری از مبحث ۱۳ را با تمرکز روی ۹ دوره اخیر آزمون نظام مهندسی (شامل: خرداد ۹۳، آبان ۹۳، مرداد ۹۴، بهمن ۹۴، شهریور ۹۵، اسفند۹۵ (طراحی و نظارت)، مهر ۹۶ (طراحی و نظارت) و اردیبهشت ۹۷ (طراحی و نظارت) انجام شده است. براین اساس، در مجموع ۱۹۲ پرسش تاکنون از مبحث ۱۳ طرح شده است که این معادل ۲۹٫۱% درصد کل سوالات آزمون نظام مهندسی است؛ یعنی بیش از یک چهارم سوالات آزمون نظام مهندسی برق از مبحث ۱۳ طرح می شود. در منحنی زیر، تعداد پرسش های مطرح شده از فصول و پیوستهای مختلف مبحث ۱۳ از خرداد ۹۳ تا مهر ۹۶ قابل مشاهده است.

براساس این منحنی، فصل ۵، فصل ۷ و پیوست ۱، به ترتیب بیشترین حجم از سوالات را به خود اختصاص داده اند. و از فصول ۱، ۴ و ۱۱ و پیوست های ۳، ۸، ۹ و ۱۰ تاکنون پرسشی مطرح نشده است. در شکل بعد، تعداد سوالات در هر دوره آزمون ز مبحث ۱۳ قابل مشاهده است.

براساس منحفی فوق، می توان به رویکرد جدید طراحان سوالات که در آن حجم سوالات به صورت قابل توجهی، بعد از تفکیک سوالات طراحی و نظارت اضافه شده، پی برد. تعداد سوالات مطرح شده از مبحث ۱۳، رشد قابل توجه و عجیبی یافته و تقریبا ۶ برابر تعداد سوالات آزمون نظام مهندسی برق اسفند ۹۵ شده است به طوریکه در آزمون نظارت مهر ۹۶، تعداد پرسش های مطرح شده از «مبحث ۱۳» بسیار قابل توجه و به اندازه کل ۵ دوره قبل از آزمون مهر ۹۶ است.

۳- راهکارهای پاسخ دهی به پرسش ها

ب

با توجه به حجم و پیچیدگی پرسش های مطرح شده از مبحث ۱۳، سه راهکار بی نظیر و کاملا موثر برای پاسخ به پرسش های آن ارائه می شود:

 

۳-۱) فيلم آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

تدريس کاملا کلاسي و بي نظير مفاهيم، ارائه نکات طلائي، پاسخ تشريحي و طبقه بندي شده تمامي از اولين دوره تا آخرين دوره پرسش هاي مباحث ۱۳ و ۱۵٫ ویژگی برجسته این فیلم عبارت است از:

الف) پاسخ متفاوت: در این ویدیو، سعی شده که بیان مفاهیم، ارائه مطالب و حل تشریحی مسائل کاملا سایر محصولات باشد.

ب) طبقه بندی مفاهیم: در این فیلم، تمامی مفاهیم مورد نیاز آزمون (به جز منابع عمومی) به صورت طبقه بندی شده تدریس شده تا مفاهیم با عمق بیشتری به داوطلب منتقل شود.

ج) پوشش کل سوالات: در محصول پیش رو، بیش از ۸۵۰ پرسش های مطرح شده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره به صورت کامل توضیح داده شده است.

د) کیفیت: این ویدیو، دارای کیفیت بسیار بالایی از نظر بصری بوده و دارای لیبل و بسته بندی استثنائی و شکیلی هست.  همچنین فیلم ها روی چند حلقه دی وی دی رایت شده اند و بهترین دی وی دی های موجود در بازار برای آرشیو کردن و مشاهده چند باره هستند.

فیلم تحلیل مبحث ۱۳

 

 

۳-۲) کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

درسنامه کاربردي و بي نظير با پاسخ تشريحي تمامي مسائل و سوالات چالشي از اولين دوره (سال ۷۶) تا آخرين دوره. ویژگی برجسته این کتاب عبارت است از:

الف) طبقه بندی سوالات: مفاهیم کتاب در ۱۰ فصل و هر فصل شامل چند بخش بوده که ابتدا درسنامه، نکته طلائی و سپس پرسش مخصوص آن بخش حل شده است. سازماندهی و تدوین چنین کتابی کار بسیار سخت و زمان بری ولی خروجی آن بی نظیر است.

ب) پاسخ تشریحی: در این کتاب، تمامی پرسش ها به صورت کاملا تشریحی پاسخ داده شده و سعی شده که درسنامه پرسش ها به صورت دقیق و جزئی مطالب را ارئه نماید.

ج) پوشش کل سوالات: در کتاب پیش رو، تمامی پرسش های چالشی و مساله های پیچیده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره (مهر ۹۶) در غالب بیش از ۷۰۰ پرسش حل شده است.

د) به روزرسانی: این سومین چاپ و سومین ویرایش از کتاب بوده و در واقع در هر نوبت چاپ، کتاب براساس آخرین آزمون به روزرسانی شده است. همچنین، با توجه به چاپ ویرایش جدید مبحث ۱۳، تغییرات جدید به این نسخه از کتاب اعمال گردید.

 

۳-۳) کتاب واژگان کاربردی تاسیسات برقی

شامل کلمات کلیدی مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، مقررات ملی، کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ که از شامل بیش از ۴۶۰۰ کلمه کلیدی فقط از مبحث ۱۳ می باشد. ویژگی برجسته این کتاب عبارت است از:

الف) پوشش کل منابع: این کتاب تمامی واژگان کلیدی آزمون نظام مهندسی برق را شامل می شود. یعنی علاوه بر کتاب مقررات ملی و مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، کتاب راهنمای ۱۳ (تالیف آقای موسسیان) و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ را نیز را شامل می شود.

ب) به روزرسانی: این کتاب براساس آخرین تغییرات مباحث ازمون نظام مهندسی در سال ۹۶ منتشر شده است.

ج) کلیدیابی بهینه: تعداد کلیدواژه نباید ملاک و مبنای قضاوت در مورد کیفیت آن باشد، بلکه باید کلمات به صورت بهینه و هوشمند انتخاب و تدوین شود تا داوطلب در سریع ترین زمان ممکن به بهترین کلمه هدایت شود، اصلی که در نگارش این کتاب کاملا مدنظر بوده است.

د) شماره آئین نامه: برای اولین بار در کشور، برای ارجاع کلمات، علاوه بر شماره صفحه، شماره آئین نامه نیز قید شده که این امر منجر به تسریع در پیدا کردن کلمات خواهد شد.

ه) راهنمای استفاده: راهنمای استفاده متنی و ویدیویی اختصاصی دارای چندین مثال از نحوه یافتن کلمات سوالات سنوات قبل برای این کتاب آماده شده است.

 

۴) جمع بندی

در این یادداشت، برای اولین بار، تحلیل کامل و جامعی روی مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان انجام شد. با توجه به اینکه سوالات مطروحه از این مبحث پیچیده و عمیق بوده و نیاز به نقد و بیان توضیحات و حل تشریحی پرسش ها داشته، از این رو راهکارهای پیشنهادی در بند ۳ این یادداشت، تاثیر قابل توجهی روی قبول داوطلبان خواهد داشت.

 

close

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۸ دی ۹۶
4972 بازدید
19 نظر
امتیاز به این خبر:
3 2