بهترین خدمات موتورخانه با به فیکس

" موتورخانه قلب ساختمان است" این اصطلاحی است که بارها گفته شده است. قلب کاملا بی صدا کار می کند، خون را به تمام نقاط بدن پمپاژ می کند. در طول شبانه روز متوجه عملکرد قلب خود نیستیم. تنها زمانی ارزش عملکرد قلب خود را می دانیم که مشکلی برای آن پیش بیاید.

کد خبر: 190907001 تاریخ انتشار: شنبه 7 سپتامبر 19 - 9:38 ق.ظ

” موتورخانه قلب ساختمان است” این اصطلاحی است که بارها گفته شده است. قلب کاملا بی صدا کار می کند، خون را به تمام نقاط بدن پمپاژ می کند. در طول شبانه روز متوجه عملکرد قلب خود نیستیم. تنها زمانی ارزش عملکرد قلب خود را می دانیم که مشکلی برای آن پیش بیاید.

موتورخانه نیز چیزی شبیه به همین موضوع را دارد. در یک ساختمان به صورت دائم در حال کار کردن است. تا زمانی که موتورخانه درست کار می کند اصلا حواسمان به آن عملکرد صحیح موتورخانه نیست، تا آن که موتورخانه خراب شده و مشکلی برای آن پیش می آید. به طور مثال آب گرم مصرفی ساختمان سرد شده و عملکرد صحیح نداشته باشد، آن جا است که ساکنین ساختمان متوجه ارزش موتورخانه می شوند.

در این مرحله نیاز به تعمیر موتورخانه ایجاد می شود و وجود یک تیم با عملکرد مناسب و سریع بیش از پیش حس می شود.

تیم به فیکس سالهاست که در زمینه تعمیرات موتورخانه و چیلر اجرای سیستم های حرارتی و برودتی فعالیت داشته و به مشتریان خدمات رسانی می کند.

البته برای هر شخص که دارای ساختمانی با موتورخانه است بهتر است که شناختی کلی به عملکرد موتورخانه داشته باشد که در صورت بروز مشکلات جزئی، توانایی حل مشکل را داشته باشد. بنابراین در ادامه به بررسی کلی نحوه کارکرد موتورخانه می پردازیم:

نحوه کارکرد موتورخانه:

نحوه کارکرد موتورخانه به صورت کلی این است که با ایجاد حرارت و آتش آب را گرم کرده و سپس می بایست این آب گرم را، برای گرم کردن واحدها در زمستان و همچنین گرم کردن آب مصرفی شهری برای استحمام و شستشو استفاده کرد.

پس با توجه به جمله بالا می بایست تجهیزی داشته باشیم که بوسیله آن، آب را گرم کنیم. آن وسیله دیگ یا بویلر نامه دارد.

دیگ یا بویلر:

بویلر تجهیزی است که مولد گرما است، آتش به وسیله مشعل به داخل بویلر می دمد؛ همزمان آب داخل آن به گردش در آمده و پس از ایجاد تبادل حرارت، گرم می شود.

بویلر ها به طور کلی به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم می شوند. نوع چدنی دیگ ها به صورت پره پره است و در داخل موتورخانه به یک دیگر متصل و آب بندی می شود و نوع فولادی آن به صورت یک تکه است. جابجایی دیگ های چدنی به علت تکه تکه بودن راحت تر است اما قیمت دیگ های فولادی پایین تر و فشار کاری آن ها بالاتر می باشد.

مشعل:

همان طور که گفته شد، مشعل ها مسئولیت ایجاد احتراق را دارند؛ به این صورت که مشعل ها روی دیگ نصب شده و به سمت داخل دیگ آتش تولید می کنند.

فن کوئل و رادیاتور

فن کوئل ها و رادیاتورها جزو تجهیزات گرمایشی داخل ساختمان هستند؛ آب گرم بعد از گرم شدن توسط دیگ از طریق لوله ها به داخل رادیاتور و فن کوئل وارد می شود و پس از تبادل حرارت، گرمای خود را به محیط داده و مجددا به موتورخانه برگشته و به داخل دیگ رفته تا گرم شود؛ این سیکل به صورت دائمی در تمام مدت زمستان که نیاز به تجهیزات گرمایشی است کار می کند.پ

تفاوت فن کوئل و رادیاتور در این است که رادیاتور ها بدون فن کار می کنند اما فن کوئل ها دارای فن می باشند و به کمک انتقال حرارت اجباری کار می کنند؛ همچنین فن کوئل ها هم برای سرمایش و هم برای گرمایش کاربرد دارد اما رادیاتور ها در فصل زمستان و فقط برای گرمایش کاربرد دارند.

هواساز

عملکرد کلی هواساز به این صورت است که آب گرم در زمستان وارد کویل های آن می شود؛ پس از آن به کمک فن ها جریان باد روی کویل ها ایجاد شده و پس از انتقال حرارت با کویل ها باد گرم به در داخل آن ایجاد شده و به کمک کانال ها این باد گرم به داخل واحد های و فضاهای مورد نظر وارد شده و دمای هوای داخل را بالا می برد؛ همچنین این سیکل در تابستان نیز اتفاق افتاده و آب سرد چیلر به داخل کویل ها رفته و منجر به ایجاد هوای خنک می شود.

تجهیزات گرم کننده آب گرم مصرفی

علاوه بر قسمت هایی که گفته شد؛ هر موتورخانه ای علاوه بر گرم کردن واحد های می بایست بتواند آب گرم مصرفی برای دوش های حمام و شستشو را نیز ایجاد کند. آب گرم مصرفی توسط تجهیزاتی به اسم آبگرمکن های موتورخانه ایجاد می شود که به سه صورت در موتورخانه ها وجود دارد:

منابع کویلی: به صورت استوانه ایستاده هستند. در داخل آن یک کویل از جنس مس وجود دارد اطراف این کویل نیز پر از آب می باشد، آب گرم موتورخانه از دیگ وارد کویل منبع کویلی می شود و در داخل کویل گردش می کند؛ سطح کویل داغ شده و با آب داخل منبع تبادل حرارت می کند و آب داخل منبع را گرم می کند؛ به طور کلی یعنی به صورت غیر مستقیم آب داخل کویل ها آب داخل منبع را گرم می کند. پس از انتقال حرارت آب داخل کویل ها دمای خود را از دست داده و برای گرم شدن مجددا وارد دیگ می شوند و آب داخل منبع از طریق لوله کشی ها وارد شیر آب گرم داخل منزل شده و برای استحمام و شست شو و … در داخل منزل استفاده می شود.

منبع دو جداره: از نظر سیستم شبیه به منبع کویلی ولی به صورت دو استوانه تو در تو است که معمولا به صورت استوانه های خوابیده هستند و انتقال حرارت بین جدار بیرونی و داخلی صورت می گیرد.

مبدل صفحه ای: این نوع مبدل نیز به صورت غیر مستقیم آب مصرفی را گرم می کند اما ابعاد آن بسیار کوچکتر از منابع کویلی و دوجداره است اما مشکل رسوب گیری دارند.

منبع انبساط:

زمانی که دمای آب بالا می رود دچار انبساط می شود؛ این انبساط باعث افزایش حجم شده و در صورتیکه که کنترل نشود باعث ترکیدگی لوله ها می شود؛ منبع انبساط وظیفه دارد تا انبساط حجمی آب را کنترل کند. منابع انبساط به دو دسته منابع انبساط باز و منابع انبساط بسته تقسیم می شوند.

پمپ ها:

پمپ ها تجهیزات دواری هستند که وظیفه ایجاد جریان را ایفا می کنند. به صورت کلی پمپ ها در موتورخانه به دو دسته تقسیم می شوند:

پمپ های تامین فشار: این پمپ ها برای تامین فشار سیستم هستند و برای رساندن آب به طبقات مورد استفاده می شوند. در موتورخانه ها معمولا این پمپ ها فقط برای آب مصرفی استفاده می شوند.

پمپ های سیرکولاسیون: این پمپ برای ایجاد گردش و جریان در موتورخانه استفاده می شوند و وظیفه اصلی آن ها افزایش انتقال حرارت و ایجاد جریان می باشد.

ما در تیم به فیکس بهترین خدمات را نگهداری موتورخانه و تعمیرات آن به مشتریان ارائه می دهیم و بهترین نفرات در زمینه تعمیرات موتورخانه و تعمیرات چیلر و سیستم های سرمایشی را در اختیار داریم و به خدمت رسانی به مشتریان خود افتخار می کنیم.

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
7 سپتامبر 19
20 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0