آزمون نظام مهندسی

کد خبر: 980911001 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸ - ۷:۲۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی
شاید پدرانمان به خوبی یادشان باشد زمانی را که تمامی شرکت‌ها فقط به دنبال یک نیروی دیپلمه یا در بهترین حالت لیسانسه بودند تا با بالاترین حقوق و مزایا استخدامش کنند. اما امروز ما در حال مشاهده وضعیت نابسامان استخدامی‌ها و البته جمعیت بسیار زیادی هستیم که با مدارک بالا، خواهان استخدام در یک مجموعه دولتی با شرایط خوب هستند.
آزمون نظام مهندسی چیست؟ چطور در آن قبول شویم؟
سازمان نظام مهندسی یکی از سازمان‌هایی هست که در وضعیت فعلی هم استخدامی دارد و با شرایط بسیار مناسب، جوانان را به استخدام می‌گیرد. مهم‌ترین شرط برای ورود به این سازمان به عنوان یک نیرو، قبولی در آزمون نظام مهندسی است!
اما آزمون نظام مهندسی چیست و اصلا خود این سازمان چه وظیفه‌ای دارد؟ چطور می‌توانیم در آزمون این مجموعه رتبه مناسبی به دست بیاوریم و استخدام آن شویم؟ در ادامه به همه این سؤالات جواب می‌دهیم:
آزمون نظام مهندسی چیست؟
قبل از آنکه بگوییم آزمون نظام مهندسی چیست باید خود این سازمان را بهتر بشناسیم. سازمان نظام مهندسی سازمانی است که وظیفه نظارت بر طراحی و اجرای ساخت‌و‌سازها در کشور را دارد. این سازمان با توجه به قوانین و آیین نامه‌ها، کارشناسان خود را برای نظارت بر این موضوع به ساختمان‌های در حال ساخت می‌فرستد تا مراحل ساخت و ساز آنها را تأیید کنند.
اما چطور می‌توان به عنوان یک کارشناس نظام مهندسی فعالیت کرد؟ اولین مرحله، قبولی در آزمون نظام مهندسی و بعد آن دریافت پروانه اشتغال به کار است. و حالا سؤال اصلی: آزمون نظام مهندسی چیست و چه جزئیاتی دارد؟
جزئیات آزمون نظام مهندسی؟
دفتر مقررات ملی ساختمان با همکاری سازمان نظام مهندسی و البته زیرِ نظر سازمان سنجش کشور، اقدام به برگزاری آزمون نظام مهندسی می‌کنند. این آزمون در ۷ رشته مهندسی برگزار می‌شود. در ادامه رشته‌های موجود در این آزمون را برای شما نام می‌بریم:
آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران
آزمون نظام مهندسی در رشته معماری
آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات برقی
آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات مکانیکی
آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری
آزمون نظام مهندسی شهرسازی
آزمون نظام مهندسی ترافیک
آزمون نظام مهندسی، در بیشتر رشته‌ها یک آزمون تستی است که برخلاف کنکور، به صورت کتاب باز برگزار می‌شود. این یعنی شرکت کنندگان برای شرکت در این آزمون نیاز به حفظ مطالب ندارند و می‌توانند به راحتی جواب سؤالات را از روی جزوات آموزشی و کتب و… پیدا کنند. شرط قبولی در این آزمون هم جواب صحیح به ۳۰ تا از ۶۰ سؤال آن است.
نکته دیگر این است که سؤالات مثل سؤالات کنکوری، مفهومی نیستند و بیشترشان عینا مانند بند آئین نامه طرح می‌شوند. موضوع مهم دیگر هم در مورد آزمون نظام مهندسی، مبحث پروانه اشتغال به کاری است که برای کارشناسان صادر می‌شود.‌
پروانه اشتغال به کار مهندسان نظام مهندسی
پروانه اشتغال به کار مهندسان در ۴ سطح به آنها اعطا می‌شود:
پایه ۳
پایه ۲
پایه ۱
ارشد
شرط دریافت پروانه پایه ۳، شرکت در آزمون و شرط دریافت پایه‌های بعدی، شرکت در دوره‌ها، افزایش تجربه، سابقه کار، سنوات و غیره است. خب تا اینجا اطلاعات زیادی در مورد آزمون نظام مهندسی به دست آوردیم. اما به سراغ مهم‌ترین سؤالی که قرار است در این مقاله جواب داده شود برویم، چطور در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟
قبولی در آزمون
آزمون نظام مهندسی چیست؟ چطور در آن قبول شویم؟
علاوه بر مطالعه، کار عملی و… یکی از بهترین راهکارها برای افزایش احتمال قبولی، شرکت در چند دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی است. تصور نکنید که “کتاب باز” بودن آزمون های نظام مهندسی به معنای راحت بودن امتحانات آن است. مطمئنا اگر اینطور بود تمامی داوطلبان به استخدام این سازمان در می‌آمدند.
دقیقا مانند کنکور، اگر قصد دارید خودتان را قبل از امتحان به خوبی آماده کرده و برای قبولی پا در جلسه بگذارید، بهتر است از همین الان شروع به شرکت در دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی آن کنید.
سایت‌ها و مجموعه‌های بزرگی اقدام به برگزاری این دوره و آزمون‌ها می‌کنند. سایت مرکز آموزش دژآران یکی از معتبرترین مجموعه‌های فعال در این زمینه است که با توجه به سابقه بالا و البته بازدهی مناسب شرکت کنندگانش، می‌تواند انتخاب خوبی برای متقاضیان قبولی در آزمون نظام مهندسی باشد.
در ادامه به صورت مختصر دو مورد از مهم‌ترین آزمون های آمادگی که توسط این سایت برگذار می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم:
دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی برق
دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی برق، یکی از پرمخاطب‌ترین آزمون‌های این مجموعه است. این دوره که شامل ۴۰ ساعت نظارت به همراه ۲۵ ساعت طراحی برگزار می‌شود، می‌تواند انتخاب مناسبی برای افراد علاقه‌مند به شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی باشد. برای مشاهده قیمت‌ها و دیگر جزئیات بهتر است به صفحه دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی برق در سایت مرکز دژآران مراجعه کنید.
دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی مکانیک
کلاس یا دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی مکانیک هم از جمله دوره‌های پرمخاطب این مجموعه است. این دوره با ۵۰ ساعت نظارت و در کنار آن ۴۰ ساعت طراحی برگذار می‌شود که طی آن دانش آموختگان با تمامی جزئیات لازمه برای شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی روبرو خواهند شد. برای مشاهده قیمت و دیگر جزئیات و البته رزومه استاد دوره، وارد صفحه دوره آمادگی آزمون نظام مهندسی مکانیک در سایت شوید.
کلام آخر
همه چیز به تلاش و انتخاب‌های شما بستگی دارد! هدف از گفتن این جمله صرفا ارائه یک صحبت کلیشه‌ای نیست، بلکه هدفمان این است یادآوری کنیم در نهایت انتخاب و در کنار آن تلاش شماست که تعیین می‌کند آینده شما چطور رقم می‌خورد. پس بهتر است در این لحظه، بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید و برای تأیید این انتخاب تلاش کنید. امیدواریم از مطالعه مقاله “آزمون نظام مهندسی چیست” لذت برده باشید.
منبع: فرارو

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ آذر ۹۸
53 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0